Jaderný program Íránu? Poslední kolo rozhovorů skončilo neslavně

Teherán - Dohoda o budoucnosti íránského jaderného programu je stále možná, a to navzdory faktu, že poslední kolo rozhovorů šesti světových velmocí a Teheránu skončilo tento týden neúspěchem. Na svém twitterovém účtu to dnes napsal íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf. Podle něj se ale obě strany musejí "vzdát svých iluzí".

Čtyřdenní jednání o íránském jaderném programu skončilo v pátek ve Vídni, aniž přineslo nějaké hmatatelné výsledky. Spojené státy pak vyjádřily obavu, že se nepodaří dospět ke konečné dohodě do letního termínu, kdy skončí platnost dočasné půlroční úmluvy dojednané loni v listopadu.

Zaríf vyzval Západ, aby nepromeškal příležitost k dohodě. Íránský vyjednavač Abbás Araghčí přitom v pátek řekl, že jednání nebylo úspěšné kvůli "přetrvávajícím hlubokým rozporům".

Írán a šest mocností se musejí dohodnout zejména na některých konkrétních obrysech jaderného programu, který je podle Teheránu určen výhradně pro mírové účely.

Jaderný program je velmi důležitým nástrojem íránské zahraničí politiky. Írán jako perská šíitská země nemá ve svém okolí příliš mnoho spojenců. Naopak pro sunnitské země, a především pak pro konzervativní wahábistickou Saúdskou Arábii, představuje hlavního nepřítele. Současné turbulentní události v arabském světě mohou dále vyostřit vztahy mezi sunnitským arabským světem a Íránem. 

Mezi současná hlavní témata íránské zahraniční politiky patří otázka budoucnosti Sýrie a boj proti americkému vlivu na Středním východě a především pak Perském zálivu. Ve svém okolí se Írán opírá o podporu dvou klíčových partnerů – Sýrie a Hizballáhu. Případný pád nebo výrazné oslabení Assadova režimu v Sýrii by výrazně změnil postavení Íránu v regionu. Jeho přímý kontakt s Hizballáhem by byl přerušen, což by do určité míry mohlo oslabit závislost Hizballáhu na Íránu. Oslabení vazeb mezi Íránem a Hizballáhem by mělo negativní dopad na možnost Íránu ovlivňovat dění ve východním Středomoří.

Oficiální doktrína či strategie týkající se použití íránských jaderných zbraní, která by byla veřejně dostupná, neexistuje. Není proto jasné, jaké jsou přesné cíle Íránu a jak by využil své případné jaderné kapacity k prosazování svých cílů. Důvodem této neexistující veřejné strategie je to, že Írán oficiálně odmítá, že by usiloval o získání jaderných zbraní. Stejné stanovisko zastává v otázce chemických a biologických zbraní. Tento postoj má ještě posilovat údajné vydání fatvy (náboženského ediktu) proti jaderným zbraním ajatolláhem Chámenejím, uvedl server vojenskerozhledy.cz.

Související

Více souvisejících

Írán jaderný výzkum

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 25 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

Raketa Kinžal na letounu MiG-31

Rusko poslalo na Kyjev nadzvukové rakety Kinžal

Ukrajinská protivzdušná obrana v pondělí ráno odrazila ruský útok nad Kyjevem. Během dopravní špičky dopadly úlomky raket na tři čtvrti ve městě, ale zatím nebyly hlášeny žádné oběti ani větší materiální škody, uvedl šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko podle serveru Ukrainska pravda.

před 2 hodinami

Válka v Izraeli

Rok války na Blízkém východě: Ve jménu bezohlednosti a dezinformací

Přesně před rokem začal brutální konflikt mezi teroristickým hnutím Hamás a Izraelem. Blízký východ od té doby viděl již dlouho neviděné krveprolití, které stálo životy až desítky tisíc lidí. A co je nejhorší, konflikt se ani zdaleka neblíží ke konci. Naopak, týden po týdnu je intenzivnější.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Mikuláš Bek

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

včera

včera

Evropská unie

Jak zachránit Evropskou unii? Italští politici mají recept, Macron se Scholzem se přou

Evropská unie čelí zásadním neshodám mezi Francií a Německem ohledně obchodních politik. Prezident Macron varuje před „smrtí EU“ a prosazuje protekcionismus, zatímco německý kancléř Scholz zdůrazňuje nutnost otevřenosti. Téma rozděluje i další státy, jako Maďarsko a Itálii. Dva přední italští politici se ve svých nových zprávách o stavu unijní ekonomiky kriticky opřeli do Bruselu a nutnosti zvýšit ekonomickou bezpečnost a konkurenceschopnost.

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajinci strávili další noc v krytu. Poplach kvůli Rusku trval pět hodin

Rusko v noci na neděli provedlo několik vln leteckých útoků na různé oblasti Ukrajiny, včetně Kyjeva. V hlavním městě a jeho okolí byl třikrát během noci vyhlášen letecký poplach, který trval dohromady asi pět hodin, informoval Serhij Popko, šéf kyjevské vojenské správy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy