Gigantičtí sršni terorizují Čínu, už obodali přes 40 lidí +VIDEO

Hong Kong – Obrovský hmyz v Číně zabil 42 lidí a dalších 1675 vážně zranil. Server CNN podává o těchto zabijáckých sršních zprávu a vysvětluje, odkud se vlastně vzali – a proč je jejich bodnutí tak nebezpečné.

Asijský sršeň známý pod latinským jménem Vespa mandariana svým žihadlem šíří jed, který ničí červené krvinky. To má potom za následek selhání ledvin nebo v horším případě smrt. Podle Justina Schmidta, entomologa z arizonské univerzity, však tu největší hrozbu představuje alergie.

Někteří lidé po štípnutí hmyzem trpí více než jiní. Bodnutí tímto obrovským hmyzem může spustit alergickou reakci, která může vést až k zástavě srdce.

Jenom za červenec mají tito zabijáci na svědomí smrt čtyřiceti dvou lidí a vážné zdravotní problémy mnoha dalších – vše v provincii Shaanxi. Z těch, kteří útok přežili, muselo být 206 hospitalizováno, aby přežili.

Zdroj: YouTube

Jak hmyzí zabijáci vypadají a odkud se vzali? Vědci je přirovnávají ke hmyzí analogii pitbula. Vyskytují se ve všech koutech východní a jihovýchodní Asie ve státech jako je Čína, Korea, Japonsko, Indie a Nepál. Dorůstají délky až 3.9 centimetrů a mají černé zuby, které používají při hrabání v zemi. Jejich královny jsou ale ještě větší – něco okolo pěti centimetrů.

Sršně přitahuje lidský pot, alkohol a sladké aroma. Pokaždé, když se množí, vyprodukují tito sršni až 2000 mláďat, která se pak živí jiným hmyzem. Tento rok prý na lidské oblasti zaútočili kvůli nezvykle suchému počasí, které jim dovolilo vyprodukovat více potomstva. Také jim pomáhá hustota asijské vegetace a úbytek jejich přirozených nepřátel, jako jsou pavouci a ptáci.

Související

Sršeň asijská, ilustrační fotografie.

Už jste potkali černou vdovu? Hmyzí invaze je nákladná, svět stojí miliardy dolarů ročně

Invazní druhy živočichů způsobují celosvětové škody až 300 miliard dolarů ročně. Británie čelí asijské sršni, která ohrožuje včely, zatímco Irsko trápí jedovatí pavouci. V Evropě se rozšiřují i další nebezpečné druhy, jako jsou černé vdovy, nebo poměrně dobře známá zvířata mýval severní či krabi říční. Tyto invazivní druhy narušují ekosystémy a představují vážné ekologické hrozby.

Více souvisejících

Hmyz Sršňě pacienti

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

včera

Počasí se mění a svět nic nedělá. První stát bude bojkotovat klimatickou konferenci COP29

Papua-Nová Guinea oznámila, že bude bojkotovat nadcházející klimatický summit OSN, dokud hlavní světoví znečišťovatelé nezačnou podnikat konkrétní kroky. Ministr zahraničí této ostrovní země Justin Tkatchenko označil účast své země na summitech COP za "plýtvání časem", protože podle něj zatím nedošlo k žádným skutečným změnám.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy