Soul - Jihokorejská policie dnes zatkla nejstaršího syna majitele trajektu Sewol, při jehož dubnovém potopení zahynulo více než 300 lidí. Stalo se tak pouhé tři dny poté, co jihokorejské úřady potvrdily smrt jeho otce, hledaného miliardáře Ju Pjon-una. Policisté našli miliardářovo tělo minulý měsíc v pokročilém stupni rozkladu a začátkem tohoto týdne ho pozitivně identifikovali. Příčinu smrti ale nelze určit, sdělily úřady dnes.
Pitva těla v pokročilém stupni rozkladu a testy DNA neodhalily žádný důkaz, že by muž byl někým zabit. "Uvědomujeme si, že je hodně otázek, a udělali jsme, co jsme mohli, ale bylo nemožné určit příčinu smrti," řekl podle agentury Reuters šéf státní forenzní laboratoře na tiskové konferenci v Soulu.
Policie v úterý na televizí přenášené tiskové konferenci oznámila, že našla tělo ve značném stupni rozkladu v poli v jižní části země 12. června. Až výsledky testů DNA a porovnání otisků prstů potvrdily, že jde o hledaného Ju Pjon-una.
Policie rovněž dva měsíce pátrala po nejstarším synovi miliardáře Ju Te-kjonovi. Toho nakonec zadržela v kanceláři jižně od Soulu společně se ženou, která čelí podezření, že pomáhala uprchlíkovi v unikání policii. Ju Te-kjon je jedním z hlavních akcionářů společnosti, která trajekt provozovala. Policie Ju Te-kjona a jeho otce hledala s podezřením ze zpronevěry a dalšího korupčního chování, které mohlo přispět k dubnovému neštěstí.
Potopení trajektu Sewol, které bylo jedním z nejtragičtějších jihokorejských neštěstí za celá desetiletí, zvedlo vlnu celonárodního smutku i hněvu nad tím, co mnozí vnímají jako nedostatečné dodržování bezpečnostních opatření. Asi 100 dní od katastrofy bylo nalezeno 294 mrtvých těl; deset je stále pohřešováno. Většina obětí byli středoškolští studenti jedoucí na školní výlet.
Související
Jižní Korea plánuje vycvičit půl milionu „dronových válečníků“
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
Aktuálně se děje
včera
Budoucí důchodci mají být obezřetní. ČSSZ upozornila na podivné kampaně
včera
Estébáci pronásledovali herce Töpfera. Na trestech se dohodli
včera
Čína zadržela Čecha, důvod není jasný. Macinka odmítá vyhlašování války
včera
Česko zreviduje krizovou a obrannou legislativu, rozhodla vláda
včera
Babiš se nadále odmítá scházet s Pavlem. Vybral si mě za cíl, tvrdí premiér
včera
Páteční počasí přinese další silné bouřky, varovali meteorologové
včera
Rusko balamutí veřejnost. Výmysly o postupu odhalují, jak moc na Ukrajině krvácí
včera
Dostat se do EU vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Nový hraniční systém je problémový, rozbila jej dvojčata
včera
Policie prověřuje Foldynu kvůli podezření z týrání manželky a dětí. Hrozí mu až osm let vězení
včera
Google zakročil. Z obchodu Play smazal ruský mail, sociální síť i chatovací aplikaci Kremlu
včera
Ukrajinským premiérem se stal bývalý šéf Naftogazu Koreckyj
včera
Lidé demonstrují, vojáci se bouří. Ukrajinou mohutně otřásá konec Fedorova
včera
Jeřáb spadl v Praze na ulici. Zasahují hasiči, místem nejezdí trolejbusy
včera
Policie vykázala z domu poslance Foldynu. Je podezřelý z domácího násilí
včera
Trumpova administrativa zveřejňování Epsteinových spisů totálně zvorala, přiznal Vance
včera
CNN: Útok na školu, při němž zemřelo na 170 dětí, v USA prakticky nikdo nevyšetřuje
včera
Spojené státy oznámily nová, pětadvacetiprocentní cla
včera
Spojené státy provedly další vlnu leteckých úderů proti Íránu
včera
Počasí: Do Česka o víkendu dorazí přeháňky a ochlazení
15. července 2026 21:40
Francouzský parlament schválil asistovanou sebevraždu. Premiér se chce obrátit na ústavní soud
Dolní komora francouzského parlamentu ve středu schválila finální podobu zákona, který dospělým lidem s nevyléčitelnými chorobami umožní legálně požádat o asistovanou smrt. Národní shromáždění tak po letech intenzivních etických a politických debat definitivně odsouhlasilo normu, jež upravuje podmínky pro podání smrtící látky. Prezident Emmanuel Macron, který tento krok sliboval již ve své předvolební kampani, po hlasování ocenil kultivovanou a respektující diskuzi, kterou zákonodárci k tomuto citlivému tématu vedli.
Zdroj: Libor Novák