Čína vyhrožuje Kanadě silnými opatřeními, pokud zasáhne do dění na Tchaj-wanu

Čína varovala Kanadu, že přijme silná opatření, pokud Ottawa zasáhne do dění na Tchaj-wanu. Stalo se tak poté, co vyšlo najevo, že delegace kanadských poslanců plánuje ještě letos navštívit ostrov, aby jednala o obchodních příležitostech.

Jednání vysokých zahraničních představitelů na Tchaj-wanu vyvolávají hněv Číny, která ostrov považuje za součást svého území a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Demokratický Tchaj-wan čínské nároky odmítá.

"Vyzýváme kanadskou stranu, aby respektovala princip jedné Číny a čínskou svrchovanost a územní celistvost. Čína přijme rozhodná a rázná opatření proti jakékoli zemi, která se pokusí tyto zásady narušovat," uvedlo čínské velvyslanectví v Kanadě v prohlášení zaslaném v úterý pozdě večer.

Kanadská poslankyně Judy Sgrová minulý týden uvedla, že členové kanadsko-tchajwanské parlamentní "skupiny přátel", která nedostává žádnou podporu od kanadského parlamentu, plánují v říjnu navštívit samosprávný ostrov. Dodala, že cesta bude zaměřena na obchod a záměrem zákonodárců není způsobovat problémy Tchaj-wanu nebo Číně.

Kanadská vláda ve svém prohlášení uvedla, že parlamentní sdružení jsou nezávislá a že záměr zákonodárců navštívit Tchaj-wan respektuje.

Kanada, stejně jako zbytek Západu, se řídí politikou jedné Číny. Neoficiálně ale Tchaj-wan podporuje.

Vztahy mezi Čínou a Západem se zhoršily poté, co začátkem měsíce přiletěla na Tchaj-wan předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Čína na návštěvu Pelosiové odpověděla rozsáhlými vojenskými manévry, během nichž testovala i balistické střely.

Související

Více souvisejících

Kanada Čína

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Trump přijal republikánskou nominaci: Buď společně povstaneme, nebo se rozpadneme. Pronesl historicky nejdelší projev

Donald Trump na závěr sjezdu Republikánské strany v Millwaukee pronesl historicky nejdelší projev, v němž přijal nominaci na kandidaturu na prezidenta USA. Hovořil o mnoha tématech, vyhnul se ale potratům, Covidu a většinou také prezidentu Joeovi Bidenovi. Zdá se, že naplňuje slib o méně rozdělující kampani.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy