Čína vyhrožuje Kanadě silnými opatřeními, pokud zasáhne do dění na Tchaj-wanu

Čína varovala Kanadu, že přijme silná opatření, pokud Ottawa zasáhne do dění na Tchaj-wanu. Stalo se tak poté, co vyšlo najevo, že delegace kanadských poslanců plánuje ještě letos navštívit ostrov, aby jednala o obchodních příležitostech.

Jednání vysokých zahraničních představitelů na Tchaj-wanu vyvolávají hněv Číny, která ostrov považuje za součást svého území a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Demokratický Tchaj-wan čínské nároky odmítá.

"Vyzýváme kanadskou stranu, aby respektovala princip jedné Číny a čínskou svrchovanost a územní celistvost. Čína přijme rozhodná a rázná opatření proti jakékoli zemi, která se pokusí tyto zásady narušovat," uvedlo čínské velvyslanectví v Kanadě v prohlášení zaslaném v úterý pozdě večer.

Kanadská poslankyně Judy Sgrová minulý týden uvedla, že členové kanadsko-tchajwanské parlamentní "skupiny přátel", která nedostává žádnou podporu od kanadského parlamentu, plánují v říjnu navštívit samosprávný ostrov. Dodala, že cesta bude zaměřena na obchod a záměrem zákonodárců není způsobovat problémy Tchaj-wanu nebo Číně.

Kanadská vláda ve svém prohlášení uvedla, že parlamentní sdružení jsou nezávislá a že záměr zákonodárců navštívit Tchaj-wan respektuje.

Kanada, stejně jako zbytek Západu, se řídí politikou jedné Číny. Neoficiálně ale Tchaj-wan podporuje.

Vztahy mezi Čínou a Západem se zhoršily poté, co začátkem měsíce přiletěla na Tchaj-wan předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Čína na návštěvu Pelosiové odpověděla rozsáhlými vojenskými manévry, během nichž testovala i balistické střely.

Související

Ilustrační fotografie.

Eutanazie zažívá nevídaný boom. V Kanadě takto zemře každý dvacátý

Kanada zaznamenala v roce 2023 rekordní počet úmrtí pomocí lékařsky asistované smrti (eutanazie), přičemž většina případů se týkala pacientů s terminálním onemocněním. Podle nových federálních statistik dosáhl počet eutanazií více než 15 000, což představuje 4,7 % všech úmrtí v zemi – oproti 4,1 % v předchozím roce. Přestože počet případů stále roste, tempo růstu se zpomalilo. 

Více souvisejících

Kanada Čína

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou

Na přelomu letošního a příštího roku budou teploty stoupat výrazně nad nulu. Vyplývá to z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní maxima budou téměř atakovat dvouciferné hodnoty. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy