Co prozradila nová zpráva OSN o Severní Koreji? Analytik má ve věci jasno

NÁZOR - Severokorejský režim považuje své odstrašující jaderné zbraně za klíčový trumf, obchází sankce Rady bezpečnosti OSN a ničeho se nevzdá zadarmo. Tyto tři aspekty definují podle Daniela R. DePetrise jednání KLDR od roku 2006, kdy se země stala jadernou mocností. Analytik z think tanku Defense Priorities situaci okomentoval na serveru National Interest.

Žádná překvapení

Výše uvedené podtrhuje poslední zpráva Rady bezpečnosti OSN, konstatuje analytik. Podotýká, že její hlavní části v uplynulých dnech unikly do médií, ale obecně nejsou příliš vzrušující a ti, kteří hledají cokoliv překvapivého či pozoruhodného, se zřejmě upnou na pasáže hovořící o možnosti, že Pchjongjang dokázal miniaturizovat své jaderné hlavice.

"Ani tato lahůdka ale není tak oslnivá, není novinkou, ale spíše matnou, starou zprávou," pokračuje DePetris. Připomíná, že americké tajné služby upozorňovaly na možnou severokorejskou schopnost vyrobit jadernou hlavici dostatečně malých rozměrů, aby ji šlo umístit na balistickou střelu, již v roce 2017.

Z mediálních zpráv pak vyplývá, že někteří američtí zpravodajci dospěli k takovému závěru ještě o rok dříve, upozorňuje autor komentáře. Považuje za velmi nepravděpodobné, že by Spojené státy vnímaly poslední závěry OSN jinak než jako pouhé potvrzení toho, co již vědí. Ve skutečnosti tato informace může pocházet právě od amerických tajných služeb, dodává DePetris.

Další starou zprávou je konstatování, že Pchjongjang pokračuje v kvalitativním a kvantitativním rozvoji svého jaderného arzenálu, deklaruje analytik. Parafrázuje zprávu OSN, která uvádí, že KLDR v rámci svého jaderného programu mimo jiné produkuje vysoce obohacený uran, staví experimentální lehké vodní reaktory a nadále vyrábí atomové zbraně.  

"Pokud vám z toho mrzí v kostech, znovu se zamyslete," píše DePetris. Realitou podle něj zůstává, že Severní Korea provedla první podzemní jaderný výbuch v říjnu 2006 a v následujících letech pět dalších, tudíž zpráva OSN má hodnotu jako tvrzení, že nebe je modré.

Americké tajné služby již dávno nevyvádí z míry skutečnost, že severokorejský vůdce Kim Čong-un postupuje v jaderném programu a monitoring tohoto postupu je pravděpodobně součástí zpráv tajných služeb, podotýká analytik.

Klišé odrážející situaci

Stejně tak nepovažuje DePetris za překvapení, že nadále fungují severokorejské metody k obcházení sankčního režimu. Severokorejský export do Číny sice v prvních pěti měsících letošního roku poklesl o 81 %, ale Pchjongjang strávil 14 let pod stále přísnějšími sankcemi Rady bezpečnosti OSN a přišel s netradičními, vpravdě chytrými způsoby k jejich obcházení, vysvětluje autor komentáře.

Kimův režim se nad vodou drží díky hackerským útokům na zahraniční finanční instituce, překládání ropy a uhlí přímo na moři, vývozu vojenského materiálu do afrických zemí a prodeji rybářských povolení ve svých teritoriálních vodách, shrnuje analytik. Dodává, že díky Číně a Rusku, které minulý rok navrhly uvolnění sankčního režimu OSN, si navíc může být Pchjongjang jistý, že utužení sankcí není na pořadu dne, neporuší-li loňské moratorium na testy raket dlouhého dosahu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tragikomičnost celé situace spočívá v tom, že tyto zprávy OSN jsou často využívány jako argument pro další vlnu sankcí," pokračuje DePetris. Domnívá se, že ti američtí činitelé, kteří používají sankce jako svou berli a věří v jejich údajnou sílu, budou číst poslední zprávu Rady bezpečnosti jako signál, že Spojené státy musí uvalit na KLDR další sankce, v případě potřeby i jednostranně.  

To, že ve skutečnosti existuje mnohem větší pravděpodobnost odchodu amerických vojáků z Jižní Koreje než denuklearizace Severní Koreje v důsledku jejího vyčerpání sankcemi, je odmítáno jako defétismus, kritizuje DePetris. Soudí, že teze o potřebě nového amerického přístupu ke KLDR je sice již klišé, ale v tomto případě odráží situaci.  

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Severokorejské zbraně Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

včera

včera

Helena Zeťová

Zemřela zpěvačka Helena Zeťová

Česko zasáhla jen pár dní před letošními Vánocemi nečekaná tragédie. Ve věku pouhých 44 let zemřela zpěvačka Helena Zeťová. Podle dostupných informací došlo k jejímu úmrtí za tragických okolností. 

včera

Ukrajině se nedaří, Evropa bez USA válku nevyřeší, prohlásil Orbán a zablokoval protiruské sankce

Maďarský premiér Viktor Orbán údajně informoval lídry Evropské unie, že plánuje zablokovat prodloužení sankcí proti Rusku, dokud se funkce amerického prezidenta neujme Donald Trump. Informoval o tom server Kyiv Independent s odvoláním na neupřesněné zdroje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy