Hongkong je zamořen jedy ze slzného plynu. Umírají ptáci, lidem hrozí rakovina

Angel Chanová je opatrnější, kam bere na hřiště své dvě děti ve věku tří a pěti let. "Policie po celém městě použila slzný plyn. Některé moje kamarádky říkají, že jejich děti z toho mají vyrážku," řekla listu The Guardian. "Jednoduše už nevím, kde pro ně najít bezpečné místo."

Chanová je jen jedním z mnoha hongkongských rodičů, kteří mají obavy ze škodlivých následků slzného plynu na své děti. Skupina Hongkongské matky uvedla, že za minulý týden zaznamenala 1188 stížností zahrnujících mimo jiné kožní alergie a kašel; nejmladší oběti jsou jen dva měsíce. Vyzvala proto vládu, aby zveřejnila složení slzného plynu, který policie při zásazích používá.

Během šestiměsíční hongkongské politické krize, která se vyhrotila v násilné střety mezi protestujícími a policisty, použili strážci zákona asi 10.000 kanystrů slzného plynu v prakticky každé čtvrti tohoto hustě zalidněného města.

Zdravotní poplach vyvolali mrtví ptáci, kteří se objevili v několika čtvrtích, kde byl použit slzný plyn, ale také zpráva o reportérovi informujícím o nepokojích, u nějž lékaři zjistili chlorakné - onemocnění kůže vyvolané kontaktem s dioxiny. Lidé se začínají bát, jaké škodlivé účinky může mít slzný plyn na hongkongskou populaci.

Vláda zatím tvrdí, že neexistují důkazy naznačující, že by slzný plyn představoval velké riziko pro veřejné zdraví a životní prostředí. Odmítá nicméně zveřejnit chemické složení policií používaného plynu s odůvodněním, že by se tím ohrozila její "operační schopnost".

Podle hongkongského ministra sociálních věcí, který na toto téma ve středu hovořil v parlamentu, je slzný plyn méně nebezpečný než zapálený gril - a způsobuje jen mírné podráždění dýchacích cest a kůže. Úředník dodal, že největším zdrojem toxických dioxinů v městském ovzduší jsou hořící plastové silniční zátarasy, které zapalují protestující.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že dioxiny jsou vysoce toxické a mohou způsobovat reproduktivní a vývojové problémy, poškodit imunitní systém, narušit hormony a vyvolat rakovinu.

Doktor Kenneth Kwong, bývalý vysokoškolský učitel chemie na Čínské univerzitě v Hongkongu, uvedl, že má obzvlášť obavy z používání slzného plynu čínské výroby, který hoří při vyšší teplotě než slzný plyn vyráběný na Západě. Složky, které obsahuje - včetně chlóru, organické hmoty a kovů, se mohou změnit na vysoce toxické dioxiny.

Poté, co několik západních zemí včetně Velké Británie přestalo do Hongkongu vyvážet slzný plyn, policie v říjnu oznámila, že ho začala objednávat z Číny. Podle Kwonga se dioxiny v lidských tělech hromadí a nemohou být odstraněny. "Vláda by nám měla ukázat důkazy místo toho, aby nás nechala jen se dohadovat," uvedl.

"Neřeknou nám, jaké je složení slzného plynu a čekají, že si budeme myslet, že je všechno v pořádku. Myslí si, že jsme pitomí?" dodala Angel Chanová.

Související

Hongkong

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem rozvracení země". Jedná se o dosud největší zatýkání za jediný den na základě bezpečnostního zákona, který loni prosadila Čína, píše agentura AFP.

Více souvisejících

demonstrace v Hongkongu Hongkong Čína zdraví rakovina

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 minutami

před 32 minutami

před 56 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy