Jak je na tom Kimovo letectvo? Slova historika Severokorejce nepotěší

NÁZOR - Severní Korea pokročila v modernizaci svých ozbrojených sil a představuje stále větší hrozbu pro Jižní Koreu, Japonsko a americké vojáky ve východní Asii, deklaruje Mark Episkopos v komentáři pro server National Interest. Vojenský historik z think tanku Center for National Interest dodává, že existuje jedna oblast, kde na povrch vystupuje slabost severokorejské armády, a tou je letectvo.

Kavalerie vehiklů

Spolu s modernizací ozbrojených sil Severní Korea často odmítá dlouhodobá západní tvrzení o úpadku své armády, uvádí Episkopos. Deklaruje, že severokorejské vzdušné síly ovšem představují "rozpadající se kavalerii vehiklů", která má mizivou bojovou hodnotu a ta se v dohledné době zřejmě nikterak nezvýší.  

Za zřejmě nejvíce zarážející rys severokorejského letectva označuje historik jeho velikost. Nastiňuje, že vzdušné síly KLDR čítají na 1.650 strojů, z nichž 800 tvoří bojové letouny.

"Ale velikost severokorejských vzdušných sil zakrývá hojné kvalitativní nedostatky," píše Episkopos. Upozorňuje, že téměř veškerý letecký park tvoří stroje ze 60. let v různé fázi technického rozkladu, včetně stovky čínských variant sovětských stíhaček MiG-17, MiG-19 a MiG-21, označovaných jako Šen-jang F-5, Šen-jang J-6 a Čcheng-tu J-7.

Typy F-5 a J-6 čínské letectvo vyřadilo již na začátku 90. let a ve službě má pouze malý počet modernizovaných J-7E, poukazuje autor komentáře. Deklaruje, že pokud přijmeme odvážný předpoklad, že tyto desítky let staré stroje jsou plně operativní navzdory enormním nákladům na údržbu tak velké archaické flotily, je odůvodněné domnívat se, že Severní Korea nedisponuje dostatečným počtem pilotů, kteří by mohli najednou vzlétnou s velkým počtem letounů.   

Často přehlíženým důsledkem mezinárodních sankcí vůči Severní Koreji je totiž chronický nedostatek pohonných hmot, který komplikuje naplnění příslušného počtu letových hodin potřebných k výcviku schopného regimentu stíhacích pilotů, konstatuje historik.

Integrálním problémem severokorejského letectva je také technická realita, uvádí Episkopos. Vysvětluje, že zmíněné letouny jsou silně zastaralé a nehodí se pro věk elektronického boje a moderních protivzdušných obranných systémů.

Potrava pro rakety

"V jakékoliv vzdušné bitvě v japonském či jihokorejském vzdušném prostoru by nedostatek soudobých stealth, zaměřovacích a průnikových vlastností učinil z F-5, J-7 a J-6 víceméně potravu pro střely AIM-120 AMRAAM a Patriot Pac-3," ujišťuje historik. Domnívá se, že jediným jejich přínosem na bojišti by mohlo být zaměstnání protivzdušné obrany, ale není jasné, zda má severokorejské letectvo kapacity, aby mohlo vyslat souběžně dostatečný počet těchto strojů k výraznějšímu zaneprázdnění nepřítele.

Nejlepšími stroji, kterými severokorejské vzdušné síly disponují, je 18 stíhačů pro vybudování vzdušné nadvlády MiG-29 a zhruba pět desítek víceúčelových letounů tohoto typu, konstatuje Episkopos. Dodává, že ty sic mohou být nasazeny k jistým hlídkovým a záchytným misím, ale jedná se o letadla s kořeny v 70. letech, které neobstojí tváří v tvář sofistikované, víceprvkové protivzdušné obraně budované Japonskem a Jižní Koreou v posledních dekádách.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Japonsko a Jižní Korea navíc pokračují v nákupu nezanedbatelného množství amerických strojů F-35 i ambiciózním vývoji vlastních letounů, což dále rozšiřuje propast mezi Severní Koreou a jejími regionálními protivníky do takové míry, že ji Pchjongjang nedokáže překonat, tvrdí autor komentáře. Dodává, že severokorejské letectvo nezvratně zastaralo a nevypadá to, že by s tím Pchjongjang hodlal cokoliv dělat.

Severokorejský zbrojní průmysl místo toho vynakládá své skromné zdroje na hrstku projektů, o kterých soudí, že mají z vojenského hlediska největší návratnost investic, tedy důvěryhodné jaderné odstrašení, ponorkovou flotilu schopnou překonat jihokorejskou obranu a salvy modernizovaných raket krátkého dosahu, nastiňuje Episkopos. Zdůrazňuje, že KLDR sleduje doktrínu modernizace armády, která v zásadě nepotřebuje letectvo ohrožující sousedy země, ale spoléhá na schopnost vést odvetný úder.

V důsledku by tak vyřazení většiny strojů severokorejských vzdušných sil ze služby mohlo přinést armádě mnoho užitečného materiálu a výraznou úsporu prostředků na údržbu, domnívá se historik. Podotýká, že existují náznaky, že Pchjongjang začal podnikat jisté kroky tímto směrem, avšak izolovanost země neumožňuje posoudit, o jak rozsáhlý program se ve skutečnosti jedná.      

Související

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) stíhačka J-7 Vojenská letadla Severokorejské zbraně

Aktuálně se děje

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

včera

včera

včera

včera

Španělsko, ilustrační foto

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé

Nejméně tři lidé zemřeli ve španělské obci Taboadela v důsledku rozsáhlého výpadku proudu, který v pondělí ochromil velkou část Španělska a Portugalska. Podle španělské Civilní gardy, která informaci potvrdila pro BBC, šlo o členy jedné rodiny – manželský pár a jejich dospělého syna. Případ vyvolal značný rozruch, neboť další úmrtí z různých částí země jsou rovněž předmětem šetření.

včera

Charles de Gaulle (vpravo)

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?

Britské královské námořnictvo se zapojilo do klíčového vojenského cvičení na rozhraní Jihočínského moře – v prostoru, který je dnes epicentrem globálního soupeření. Zatímco Londýn dlouhodobě udržuje aktivní přítomnost tisíce mil od evropských břehů, kontinentální Evropa stále váhá. Chybí jí jednotný postoj i ochota jednat v prostoru, na němž přitom závisí budoucnost její ekonomické prosperity.

včera

Donald Trump

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check

Prezident Donald Trump na mítinku v Michiganu oslavil prvních 100 dní svého druhého funkčního období, které podle jeho slov bylo „nejúspěšnějších v dějinách naší země – podle mnoha, mnoha lidí“. Ve svém projevu chválil boj proti nelegální migraci, snahu o návrat pracovních míst do USA a konec „inflační noční můry“. Odborníci z BBC Verify se však rozhodli ověřit jeho hlavní tvrzení – a zjistili, že mnohá z nich neodpovídají skutečnosti.

včera

Čína, ilustrační foto

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?

Pokud v Číně vyslovíte jméno Donald Trump, na veletrzích a v halách velkoobchodníků se často ozve pobavený smích. Americký prezident a jeho cla ve výši až 145 % v čínských obchodních kruzích pode BBC nevzbudily strach. Naopak, staly se předmětem posměchu na sociálních sítích, kde se virálně šíří memy a videa. Některá z nich zobrazují pomocí umělé inteligence Trumpa, viceprezidenta J. D. Vance a technologického magnáta Elona Muska, jak montují boty a iPhony na montážních linkách.

včera

Kybernetická bezpečnost

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková

Rozhodnutí Městského soudu v Praze, které zpochybňuje plošné uchovávání provozních a lokalizačních dat, vyvolalo debatu o rovnováze mezi ochranou soukromí a bezpečností. Expertka na kyberkriminalitu a vyšetřovatelka Eliška Půčková pro EuroZprávy.cz upozornila, že bez plošného sběru dat lze kyberhrozby odhalit, ale za cenu vyšších nároků na preciznost a právní jistotu.

včera

Armáda Indie

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci

Napětí mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi Jižní Asie, se během posledních hodin dramaticky vystupňovalo poté, co pákistánský ministr informací Attaullah Tarar v noci na středu oznámil, že jeho země má „důvěryhodné zpravodajské informace“ o plánované indické vojenské akci v nejbližších 24 až 36 hodinách. Podle něj se Indie chystá zahájit útok, přičemž bližší detaily nesdělil.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se v úterý ostře vymezila vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho obchodní a zahraničněpolitické agendě. V projevu na sjezdu Evropské lidové strany (EPP) ve španělské Valencii varovala, že „nepředvídatelná celní politika americké administrativy“ uvrhne do problémů nejen Evropskou unii, ale celý svět.

včera

Donald Trump

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump opět pobavil veřejnost svým nezvyklým výrokem. Tentokrát se nechal slyšet, že by rád stanul v čele katolické církve. „Chtěl bych být papežem,“ prohlásil s úsměvem při rozhovoru s novinářem. Vzápětí však dodal, že má i jiný návrh, kdo by mohl skutečně nahradit nedávno zesnulého papeže Františka.

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru

Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.

včera

Dosud nejdetailnější snímek Slunce. Na fotografii srovnání s velikostí Spojených států

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce

Vědci představili první snímek Slunce, který pořídil největší sluneční dalekohled na světě – americký Daniel K. Inouye Solar Telescope. Nově pořízený obraz zachycuje povrch naší hvězdy s nebývalou přesností a ukazuje složitou dynamiku Slunce v ohromujících detailech.

včera

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne

Příjemné a slunečné jarní počasí bude pokračovat i v dalších dnech, slibují meteorologové na sociální síti. Teploty mohou už ve čtvrtek výjimečně dosáhnout letních 25 °C. Nejteplejším dnem týdne bude pátek. O víkendu se od severu výrazně ochladí a chladnější bude i začátek příštího týdne.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy