Při záplavách v indonéské metropoli Jakartě a jejím okolí přišlo podle nové bilance o život nejméně 30 lidí, informovala dnes s odvoláním na místní úřady agentura Reuters. Hlavní město zasáhly na Nový rok nejintenzivnější srážky za posledních 24 let. Meteorologové varují, že vydatné deště mohou oblast trápit do soboty.
Zaplavené silnice a ulice v Jakartě vážně komplikovaly dopravu, pod vodou byly i některé železniční tratě. Ve čtvrtek večer tamního času (odpoledne SEČ) však podle úřadů už většina vody opadla. Z původních 35.000 lidí, kteří vyhledali nouzové přístřeší, už zbývá pouze 5000.
Na východě hlavního města bylo znovu otevřeno letiště, které je využívané především pro vnitrostátní lety. Úřady ho dříve zavřely kvůli zaplavené ranveji, uzavírka zasáhla přes 20.000 cestujících. Indonéská Meteorologická, klimatická a geologická agentura (BMKG) na letišti naměřila 377 milimetrů srážek za den. Podle zpravodajského serveru BBC je to nejvíc od roku 1996, kdy agentura začala vést záznamy.
Horrific #ClimateChange emergency now unfolding in #Jakarta, where officials say ‘this is not ordinary rain’. 21 dead so far, 30,000 evacuated. Do keep on saying it’s ‘just weather’ though. One day, there’ll be trials for climate criminals. #Indonesiapic.twitter.com/qcDZtFJC8x
— Brendan May (@bmay) January 2, 2020
Na některých místech voda dosáhla výšky až 2,5 metru, poznamenává agentura Reuters.
Podle mluvčího národního agentury pro živelné pohromy počet obětí vystoupal na 30. Kromě metropole povodně stály život i osoby v regionu Lebak jižně od metropole. Úřady v Jakartě, kde i s aglomerací žije přes 26 milionů obyvatel, evakuovaly nejméně 62.000 lidí.
Někteří obyvatelé metropole strávili noc na střechách svých domů, kde čekali na záchranáře. "Vláda je příšerná a záchrana jim trvá příliš dlouho," uvedla žena, která se svým šestiměsíčním dítětem čekala v druhém patře domu na záchranu 36 hodin.
Voda podle místních obyvatel stoupala rychle. "Povodeň přišla bez varování," upozornil muž ze západního předměstí Jakarty. Lidé se utopili, zemřeli na podchlazení nebo při sesuvech půdy. Mezi oběti patří osmiletý chlapec nebo šestnáctiletý mladík, kterého zabil elektrický proud. Část Jakarty byla z bezpečnostních důvodů bez elektřiny, po opadnutí vody ji však úřady uvedly zpět do provozu.
Největší město jihovýchodní Asie v období dešťů čelí povodním pravidelně, úřady však nynější záplavy označují za nejhorší od roku 2007, kdy v Jakartě a okolí zahynulo 80 lidí a 320.000 obyvatel muselo opustit domovy.
Podle indonéského prezidenta Jokoa Widodoa je jednou z příčin povodní narušení ekosystému a znečištění řek odpadky, které následně ucpávají odtoky. Hlava státu v srpnu oznámila, že status hlavního města přesune z Jakarty, sužované stoupající hladinou oceánů, do méně obydlené provincie Východní Kalimantan na ostrově Borneo.
Související
Asie čelí katastrofálním povodním. Zasáhly miliony lidí, přes 1100 zabily
Indonéská sopka vychrlila sloupec popela. V ohrožení jsou oblíbené turistické destinace
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Počasí o víkendu rozdělí Českou republiku napůl
včera
Hrdinky z paralympiády. Edlingerová se postarala o první zlato pro Česko po 24 letech, Bubeníčková po dvou stříbrech bere i bronz
včera
Příprava invaze na Tchaj-Wan? Podivné formace čínských rybářských člunů nedokáží vysvětlit ani experti
včera
USA pošlou na Blízký východ 2500 mariňáků námořní pěchoty
včera
O nic se nepokoušejte, koupili jsme od Ruska Orešniky, vzkázal Západu Lukašenko
včera
Válku proti Íránu vedou nejbohatší státy. Největší cenu za ni ale platí nejchudší země
včera
„Atomová bomba tržního hospodářství.“ Vláda řeší, co s rostoucími cenami paliv
včera
Francouzský jaderný deštník u expertů narazil. Sloužit má jako pojistka, pokud selže jednotné evropské odstrašení
včera
Macron chce nad Evropou vybudovat jaderný deštník. S Českem se nepočítá
včera
Počet obětí války v Íránu roste. USA ztratily tankovací letoun, zemřeli čtyři vojáci
včera
Na nové ceny si zvykejme, pohonné hmoty jen tak nezlevní, varují analytici
včera
Trump vyzval posádky tankerů, aby projevily odvahu a proplouvaly průlivem i přes íránské útoky
včera
CNN: Pentagon Írán podcenil. Nevěřil, že zablokuje Hormuzský průliv
včera
Počasí se změní, avizují meteorologové. Na horách znovu napadne sníh
12. března 2026 21:58
Novinky z kauzy Macinkových esemesek. Poradce prezidenta naznačil závěry policistů
12. března 2026 21:04
Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně
12. března 2026 20:13
Karel III. promluvil ke Commonwealthu. Republikáni protestovali kvůli Andrewovi
12. března 2026 19:22
Obchody začínají upozorňovat, jak bude otevřeno o Velikonocích
12. března 2026 18:46
Pavel a Babiš budou jednat o rozpočtu či bezpečnostní situaci
12. března 2026 18:11
Žádné výmluvy a výjimky. Trumpova Amerika reaguje na české obranné výdaje
Česko by jako členská země i za vlády Andreje Babiše (ANO) mělo plnit spojenecké závazky v rámci Severoatlantické aliance. Tlak v tomto ohledu vyvíjejí zejména Američané, kteří již reagovali na to, jak vypadá schválený státní rozpočet na rok 2026. Poslanci jej odsouhlasili ve středu.
Zdroj: Jan Hrabě