Japonsko chce na olympiádě zredukovat počty hostů a funkcionářů

Po vyloučení účasti zahraničních diváků na hrách v Tokiu požaduje japonská vláda i výrazné zredukování počtu funkcionářů a oficiálních hostů této sportovní akce. Podle japonských médií by měl být počet osob z ciziny, jejichž přítomnost přímo nesouvisí s konáním soutěží, omezen na polovinu, tedy na zhruba 30.000. Mezinárodní olympijský výbor už oznámil, že akreditaci přidělí pouze osobám, bez nichž se organizace her či konání jednotlivých soutěží neobejde.

Vláda to považuje podle televizní stanice NHK za nutné jako další opatření proti šíření koronaviru a obrátila se kvůli tomu na MOV. Jeho výkonný výbor v pátek rozhodl, že omezí vydávání akreditací osobám, jejichž účast není nezbytná. Nemají se například konat ani akce určené pro hosty a partnery MOV či pro bývalé olympijské medailisty (tzv. Olympic Athlete Legends).

Podle agentury Kjódo původní odhady pořadatelů počítaly zhruba s 90.000 zahraničních hostů včetně 30.000 sportovců, trenérů a členů týmů. Už dříve bylo rozhodnuto o vyloučení zahraničních diváků, do Tokia nebudou moci ani rodinní příslušníci sportovců a většina zahraničních dobrovolníků.

Snaha vlády o redukci počtu účastníků ze zahraniční má být podle médií dalším argumentem pro obyvatelstvo, aby změnilo názor na konání her. Nové výzkumy veřejného mínění ukazují, že většina Japonců je stále pro další odložení, případně úplné zrušení her.

Japonská metropole navíc zaznamenala opětovný nárůst počtu případů nákazy. Za dnešek jich bylo v dějišti her zjištěno 430, což je nejvyšší číslo zhruba od poloviny února. Před týdnem v Tokiu po dvou měsících přestal platit nouzový stav a v pátek země hlásila poprvé od 6. února znovu více než 2000 nových případů.

Související

Ilustrační foto

Tisk: Po skončení olympiády vyvstává otázka, zda se měla vůbec konat

O rok odložené olympijské hry v Tokiu měly podle organizátorů sloužit jako pomník vítězství nad pandemií covidu-19. Světový tisk si nicméně po jejich nedělním zakončení klade otázku, zda bylo jejich uskutečnění dobrou volbou. Protikoronavirová opatření byla všudypřítomná a řada expertů pokračuje hry za selhání.
Olympiáda, ilustrační foto

Šéf MOV Bach: Olympiáda bez duše nebyla. Dala naději celému světu

Ještě krátce před zahájením letošních Letních olympijských her v Tokiu nebylo zřejmé, zda se kvůli sílící se koronavirové pandemii v japonské metropoli vůbec uskuteční. Nakonec se uskutečnila a nyní úspěšně dospěla do svého závěru. Samotný předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach se nechal slyšet, že pokud se veřejnost bála, že se bude jednat o olympiádu bez duše či dokonce o oympiádu duchů, tak právě díky sportovcům olympiáda bez duše nebyla.

Více souvisejících

Olympijské hry 2021 (Tokio) olympiáda Japonsko

Aktuálně se děje

před 23 minutami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců

Během uplynulých tří dekád zcela zmizelo na území Tádžikistánu více než 1000 ledovců. V praxi tak dokládají, jak rychle se naše planeta otepluje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy