Jihoasijské státy ocenily likvidaci šéfa Islámského státu, čekají však odvetu

Představitelé Filipín, Indonésie a Malajsie dnes ocenili operaci americké armády v Sýrii, při které o víkendu zahynul vůdce teroristické organizace Islámský stát abú Bakr Bagdádí. Podle těchto států jihovýchodní Asie, které se dlouhodobě potýkají s vlivem islámských radikálů, ovšem boj proti IS nekončí. Některé z nich se připravují na odvetnou akci, uvedla s odvoláním na jejich úřady agentura Reuters.

Filipíny, Indonésie a Malajsie jsou místem, kde působí nejlépe organizované skupiny islámských radikálů v Asii. Ačkoli Bagdádího smrt Islámský stát oslabí, organizace stále zůstane schopná a nebezpečná, uvedl Delfin Lorenzana, zástupce filipínského ministra obrany.

"Když uvážíme Bagdádího vedoucí postavení, je to pro organizaci rána. Přesto je to ale jen malá překážka, vzhledem k celosvětovému vlivu a dosahu organizace. Někdo ho nahradí," uvedl Lorenzana.

"Je to dobrá zpráva, ale jeho smrt bude mít na zdejší situaci malý vliv. Hlavním problémem zůstává šíření ideologie Islámského státu," uvedl šéf malajsijských protiteroristických bezpečnostních složek. "Nejvíc se obáváme útoků takzvaných vlků samotářů a radikalizace přes internet. Pozorujeme, že učení IS se stále více šíří přes internet. Lidé také sdílejí starší publikace a časopisy IS."

Indonéská tajná služba dnes uvedla, že je připravena na odvetu. "Je to válka. Běžně následuje odveta. Co se týká bezpečnosti, jsme si jisti, že naši zemi zabezpečíme," uvedl mluvčí agentury, podle kterého má IS jistě v záloze nástupce.

Že IS záhy nahradí mrtvého vůdce jiným, si myslí také australský premiér Scott Morrison. "(IS) je mnohohlavou bestií... jednu hlavu uříznete a na jejím místě se nevyhnutelně objeví další," řekl.

Státy jihovýchodní Asie jsou v hledáčku IS dlouhodobě. Například Indonésie je největší muslimskou zemí na světě, toto náboženství zde vyznává asi 210 milionů lidí. Země se potýká se vzestupem radikálů a v uplynulých letech zadržela stovky lidí podezřelých z terorismu. Společně s Malajsií a Filipínami se obává, že stoupenci IS utíkající z Iráku a Sýrie vyhledají útočiště na jejich území, kde mají pro získávání dalších přívrženců díky prostupným hranicím, vysoké zločinnosti a snadno dostupným zbraním ideální podmínky.

Související

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení

Islámský stát ovládal v Iráku a Sýrii území o rozloze Maďarska

Islamistický teroristický Islámský stát (IS) byl na vrcholu moci v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. Do jeho čela se tehdy v iráckém Mosulu postavil vůdce IS abú Bakr Bagdádí, který byl loni zabit. Tehdy IS ovládal území o rozloze 90.000 až 100.000 kilometrů čtverečních (přibližně rozloha Maďarska či Portugalska, asi o 20.000 km2 víc než ČR), kde žilo podle odhadů osm až 12 milionů lidí. V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, v Sýrii před rokem, 23. března 2019.

Více souvisejících

Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL) Islámský stát (IS) Filipíny indonésie Malajsie

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 43 minutami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy