Jihoasijské státy ocenily likvidaci šéfa Islámského státu, čekají však odvetu

Představitelé Filipín, Indonésie a Malajsie dnes ocenili operaci americké armády v Sýrii, při které o víkendu zahynul vůdce teroristické organizace Islámský stát abú Bakr Bagdádí. Podle těchto států jihovýchodní Asie, které se dlouhodobě potýkají s vlivem islámských radikálů, ovšem boj proti IS nekončí. Některé z nich se připravují na odvetnou akci, uvedla s odvoláním na jejich úřady agentura Reuters.

Filipíny, Indonésie a Malajsie jsou místem, kde působí nejlépe organizované skupiny islámských radikálů v Asii. Ačkoli Bagdádího smrt Islámský stát oslabí, organizace stále zůstane schopná a nebezpečná, uvedl Delfin Lorenzana, zástupce filipínského ministra obrany.

"Když uvážíme Bagdádího vedoucí postavení, je to pro organizaci rána. Přesto je to ale jen malá překážka, vzhledem k celosvětovému vlivu a dosahu organizace. Někdo ho nahradí," uvedl Lorenzana.

"Je to dobrá zpráva, ale jeho smrt bude mít na zdejší situaci malý vliv. Hlavním problémem zůstává šíření ideologie Islámského státu," uvedl šéf malajsijských protiteroristických bezpečnostních složek. "Nejvíc se obáváme útoků takzvaných vlků samotářů a radikalizace přes internet. Pozorujeme, že učení IS se stále více šíří přes internet. Lidé také sdílejí starší publikace a časopisy IS."

Indonéská tajná služba dnes uvedla, že je připravena na odvetu. "Je to válka. Běžně následuje odveta. Co se týká bezpečnosti, jsme si jisti, že naši zemi zabezpečíme," uvedl mluvčí agentury, podle kterého má IS jistě v záloze nástupce.

Že IS záhy nahradí mrtvého vůdce jiným, si myslí také australský premiér Scott Morrison. "(IS) je mnohohlavou bestií... jednu hlavu uříznete a na jejím místě se nevyhnutelně objeví další," řekl.

Státy jihovýchodní Asie jsou v hledáčku IS dlouhodobě. Například Indonésie je největší muslimskou zemí na světě, toto náboženství zde vyznává asi 210 milionů lidí. Země se potýká se vzestupem radikálů a v uplynulých letech zadržela stovky lidí podezřelých z terorismu. Společně s Malajsií a Filipínami se obává, že stoupenci IS utíkající z Iráku a Sýrie vyhledají útočiště na jejich území, kde mají pro získávání dalších přívrženců díky prostupným hranicím, vysoké zločinnosti a snadno dostupným zbraním ideální podmínky.

Související

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení

Islámský stát ovládal v Iráku a Sýrii území o rozloze Maďarska

Islamistický teroristický Islámský stát (IS) byl na vrcholu moci v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. Do jeho čela se tehdy v iráckém Mosulu postavil vůdce IS abú Bakr Bagdádí, který byl loni zabit. Tehdy IS ovládal území o rozloze 90.000 až 100.000 kilometrů čtverečních (přibližně rozloha Maďarska či Portugalska, asi o 20.000 km2 víc než ČR), kde žilo podle odhadů osm až 12 milionů lidí. V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, v Sýrii před rokem, 23. března 2019.

Více souvisejících

Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL) Islámský stát (IS) Filipíny indonésie Malajsie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

včera

Příbuzní vojáků okupačních sil se obrací na Putina. Vadí jim podmínky u Avdijivky

Ruských vojáků nasazených u Avdijivky v Doněcké oblasti na Ukrajině se zastávají jejich blízcí, kteří se rozhodli obrátit na prezidenta Vladimira Putina. Stěžují si například na to, že vojáci musí zůstat v zákopech v přední linii i se zraněním. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy