Jihovýchodní Asie má první případ opičích neštovic

Singapur oznámil první případ opičích neštovic, nakaženým je 42letý britský stevard. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News, podle nějž se jedná o první výskyt této nemoci v oblasti jihovýchodní Asie v nynější epidemii.

Brit měl pozitivní test na opičí neštovice v pondělí, byl v Singapuru hospitalizován a je ve stabilním stavu, uvedlo v prohlášení singapurské ministerstvo zdravotnictví. Do úterý bylo rovněž identifikováno 13 jeho blízkých kontaktů, kterým byla nařízena 21denní karanténa.

Od května bylo podle BBC zaznamenáno přes 2100 nákaz opičími neštovicemi ve více než 40 zemích světa. Nově se k nim dnes zařadil i další asijský stát, Jižní Korea. Infikovaný jihokorejský občan přicestoval do vlasti z Německa v úterý odpoledne s příznaky nemoci. Test na opičí neštovice mu vyšel pozitivně a nemocný byl převezen do nemocnice v Inčchonu.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že přes 80 procent případů opičích neštovic v nynější vlně epidemie připadá na Evropu, infekce se ale rozšířila také do Severní a Jižní Ameriky či Austrálie. WHO registruje zatím jedno úmrtí.

Opičí neštovice byly poprvé zaznamenány v Konžské demokratické republice v 70. letech minulého století a donedávna se vyskytovaly hlavně v částech střední a západní Afriky. Mezi příznaky onemocnění patří horečka, bolesti hlavy a kožní vyrážka, která se obvykle objeví nejprve na obličeji a pak se šíří po zbytku těla.

Související

Více souvisejících

singapur

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy