Katastrofa ve Fukušimě: Soud osvobodil tři manažery. Nemohli tušit, co cunami způsobí

Soud v Tokiu dnes zprostil viny tři bývalé vedoucí pracovníky společnosti TEPCO, provozovatele jaderné elektrárny Fukušima. Byli obžalovaní z nedbalosti v souvislosti s havárií v této elektrárně z března 2011. Informují o tom agentury.

Elektrárnu 11. března 2011 zatopila ničivá přívalová vlna cunami způsobená mimořádně silným zemětřesením. Ve Fukušimě přírodní katastrofa vyřadila z provozu chladicí systémy atomové elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice.

Jednalo se o největší jaderné neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Únik radiace ve Fukušimě si vyžádal evakuaci asi 160.000 osob.

V důsledku neštěstí v jaderné elektrárně nikdo přímo nezemřel, více než 40 nemocničních pacientů ale přišlo o život kvůli urychlené přepravě z postižené zóny. Třináct lidí navíc utrpělo zranění při explozích vodíku v elektrárně.

V souvislosti s katastrofou ve Fukušimě byli souzeni nyní 79letý Cunehisa Kacumata, který byl v době neštěstí předsedou firmy TEPCO, a dva tehdejší místopředsedové Sakae Muto (69) a Ičiró Takekuro (73). Bývalí manažeři podle obvinění ignorovali informace o možné silné vlně cunami a zanedbali potřebná bezpečnostní opatření, což vedlo k úmrtí 44 osob. Prokuratura pro každého z nich požadovala pětileté vězení.

Prokurátoři poukazovali na to, že vedoucí pracovníci firmy TEPCO měli dlouhodobě přístup k údajům a vědeckým studiím varujícím, že by elektrárnu mohla zasáhnout obří přívalová vlna přesahující deset metrů. Jako jeden z důkazů předložili elektronickou korespondenci mezi bezpečnostními experty a oběma viceprezidenty TEPCO, z níž údajně vyplývalo, že si byli vědomi potřeby dodatečných opatření na zabezpečení elektrárny před cunami. Vedení společnosti ale prý předložené důkazy ignorovalo a bezpečnostní opatření neposílilo.

Proces začal předloni v červnu. Během prvního soudního jednání se muži omluvili za nesnáze, které havárie způsobila, vinu však přijmout odmítli. Podle obhajoby nemohli tušit, že cunami povede až k roztavení jádra reaktorů, jelikož dopady katastrofy takových rozměrů nebyly dopředu jasné ani odborníkům.

Dnes tokijský soud trojici manažerů zprostil viny. Soudce Keniči Nagafuči své rozhodnutí zdůvodnil tím, že cunami je nepředvídatelný jev. Navíc podle něj není jasné, zda by se firmě TEPCO podařilo včas dokončit doporučená preventivní opatření, i kdyby úder mohutné přívalové vlny očekávala.

Osvobozující verdikt v případu se obecně očekával. Prokuratura původně nechtěla vůbec proti šéfům TEPCO vznést obvinění kvůli nedostatku důkazů. O tom, že manažeři stanou před soudem, nakonec rozhodl zvláštní výbor občanů.

Před soudní budovou se dnes shromáždilo několik desítek obyvatel vystěhovaných kvůli fukušimské katastrofě z domovů a dalších protestujících, kteří vyjadřovali nespokojenost s osvobozujícím verdiktem. Manažeři TEPCO jsou jedinými fyzickými osobami, které byly v souvislosti s jaderným neštěstím trestně stíhány.

Zemětřesení a následná přívalová vlna cunami připravily 11. března 2011 v Japonsku o život téměř 19.000 lidí.

Související

Japonsko, ilustrační foto.

Zemětřesení v Japonsku: Otřesy u pobřeží Fukušimy cítili lidé i v Tokiu

Asii zasáhlo ve čtvrtek další zemětřesení. Otřesy o síle šesti stupňů postihly Japonsko u pobřeží regionu Fukušima na severovýchodě země. Informovala o tom agentura Reuters. O den dříve otřáslo silné zemětřesení ostrovem Tchaj-wan, kde zemřelo nejméně devět lidí. Přes 1000 osob utrpělo zranění. 

Více souvisejících

Jaderná elektrárna Fukušima Japonsko TEPCO soudy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy