NÁZOR - Využívání internetu v Severní Koreji za uplynulé tři roky skokově vzrostlo o tři sta procent a důvodem není to, že příslušníci elity tamního režimu stále více nakupují online, poukazuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník v něm upozorňuje, že na pořadu dne je nový přístup k darebáckým státům, jako je právě KLDR, které se stále více uchylují k elektronickým finančním transakcím.
Nový postup likviduje ty zavedené
Washington Post odkazuje na poslední zprávu, která potvrzuje předchozí zjištění, že severokorejský režim získal prostředky, které mu umožňují páchat zločiny v kybernetickém prostoru a zároveň obcházet mezinárodní sankce.
"Severní Korea zůstává odkázána na zahraniční měnu a především (americký) dolar, který je primárně tím, co činí ze sankcí efektivní mechanismus nátlaku," píše renomovaný deník. Zmiňuje ovšem studii v americkém státě Massachusetts sídlící společnosti Recorded Future zabývající se kybernetickou bezpečnostní, která ukazuje, že severokorejské vedení vyvinulo moderní metody, kterými krade kryptoměny a využívá technologii blockchain k nepozorovanému praní svých financí.
Tento postup oslabuje vyzkoušené a zavedené způsoby, kterými se Západ snaží "postavit do latě" darebácké státy, upozorňuje editorial. Připomíná, že sankce se zpravidla soustředí na bankovní operace a omezení dodávek ropy, uhlí a dalšího zboží.
Některé ze severokorejských triků při získávání prostředků ze zahraničí jsou rafinované, ale zároveň relativně známé, nastiňuje washingtonský server. Vysvětluje, že jde o virové útoky tzv. ransomwarem, které jsou vedeny například skrze nabourávání se do celosvětového finančního terminálu, známého jako SWIFT.
Další severokorejské postupy jsou ale inovativní a zákeřnější, varuje prestižní deník. Řadí mezi ně krádeže části velkých transakcí v kryptoměnách, případně nabourávání se do osobních počítačů po celém světě, které jsou následně využity k nepozorované těžbě těchto kryptoměn.
Rada bezpečnosti OSN loni v létě potvrdila podezření, že Severokorejci takto získané prostředky následně převádějí přes počítače v mnoha zemích a mění je v kryptomince založené na mnohonásobném šifrování pomocí blockchainu, aby znemožnili vystopování jejich toku, konstatuje editorial.
Návod pro ostatní
"Neexistuje příliš důvodů proč očekávat, že tento postup nebudou následovat další," obává se americký deník. Připomíná, že se již objevují náznaky, že skrze kryptoměny posílá peníze Írán, přičemž o teroristických skupinách je zase známo, že při získávání příspěvků spoléhají na anonymní kryptomince jako Monero.
Odpovědí Spojených států a jejich spojenců může být apelování na země, které pomáhají severokorejskému režimu, naznačuje Washington Post. Podotýká, že KLDR našla přátele v Číně, Rusku a Indii, kteří umožňují její internetové operace, a navíc k zakrytí svých podvratných aktivit zneužívá podniky v menších zemích, případně uzavírá smlouvy s tamním kvetoucím pojišťovacím odvětvím, aniž by o tom příslušné státy vůbec postřehly.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Inkriminované země lze k akci podnítit upozorňováním na severokorejské podvody, kybernetické zločiny páchané na běžných občanech nebo dokonce krádeže státních tajemství, věří vlivný deník. Vysvětluje, že KLDR musí veškeré kryptoměny nějak převést na tvrdou měnu, nebo si objednávat zboží v těchto špatně uplatnitelných prostředcích.
Právě na tuto fázi transakcí by se mělo zaměřit mezinárodní společenství, nabádá editorial. Podotýká, že v této oblasti bude třeba vést v budoucnu útoky. "Starý přístup k omezování Severní Koreje byl pouze o izolaci, ale izolace je internetovou anathemou, proto je čas na nový přístup," píše renomovaný server.
Severokorejský režim si uvědomuje, že bez virtuálního dosahu za své hranice nemůže přežít, konstatuje Washington Post. Dodává, že přesně to si musí uvědomit i zbytek světa.
1. listopadu 2024 16:19
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Související
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Severní Korea (KLDR) , USA (Spojené státy americké) , kryptoměna , internet , Hackeři
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 38 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 2 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák