Internet v KLDR na vzestupu. K čemu slouží, když se k němu nikdo nedostane?

NÁZOR - Využívání internetu v Severní Koreji za uplynulé tři roky skokově vzrostlo o tři sta procent a důvodem není to, že příslušníci elity tamního režimu stále více nakupují online, poukazuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký deník v něm upozorňuje, že na pořadu dne je nový přístup k darebáckým státům, jako je právě KLDR, které se stále více uchylují k elektronickým finančním transakcím.

Nový postup likviduje ty zavedené

Washington Post odkazuje na poslední zprávu, která potvrzuje předchozí zjištění, že severokorejský režim získal prostředky, které mu umožňují páchat zločiny v kybernetickém prostoru a zároveň obcházet mezinárodní sankce.

"Severní Korea zůstává odkázána na zahraniční měnu a především (americký) dolar, který je primárně tím, co činí ze sankcí efektivní mechanismus nátlaku," píše renomovaný deník. Zmiňuje ovšem studii v americkém státě Massachusetts sídlící společnosti Recorded Future zabývající se kybernetickou bezpečnostní, která ukazuje, že severokorejské vedení vyvinulo moderní metody, kterými krade kryptoměny a využívá technologii blockchain k nepozorovanému praní svých financí.  

Tento postup oslabuje vyzkoušené a zavedené způsoby, kterými se Západ snaží "postavit do latě" darebácké státy, upozorňuje editorial. Připomíná, že sankce se zpravidla soustředí na bankovní operace a omezení dodávek ropy, uhlí a dalšího zboží.

Některé ze severokorejských triků při získávání prostředků ze zahraničí jsou rafinované, ale zároveň relativně známé, nastiňuje washingtonský server. Vysvětluje, že jde o virové útoky tzv. ransomwarem, které jsou vedeny například skrze nabourávání se do celosvětového finančního terminálu, známého jako SWIFT.

Další severokorejské postupy jsou ale inovativní a zákeřnější, varuje prestižní deník. Řadí mezi ně krádeže části velkých transakcí v kryptoměnách, případně nabourávání se do osobních počítačů po celém světě, které jsou následně využity k nepozorované těžbě těchto kryptoměn.

Rada bezpečnosti OSN loni v létě potvrdila podezření, že Severokorejci takto získané prostředky následně převádějí přes počítače v mnoha zemích a mění je v kryptomince založené na mnohonásobném šifrování pomocí blockchainu, aby znemožnili vystopování jejich toku, konstatuje editorial.

Návod pro ostatní

"Neexistuje příliš důvodů proč očekávat, že tento postup nebudou následovat další," obává se americký deník. Připomíná, že se již objevují náznaky, že skrze kryptoměny posílá peníze Írán, přičemž o teroristických skupinách je zase známo, že při získávání příspěvků spoléhají na anonymní kryptomince jako Monero.      

Odpovědí Spojených států a jejich spojenců může být apelování na země, které pomáhají severokorejskému režimu, naznačuje Washington Post. Podotýká, že KLDR našla přátele v Číně, Rusku a Indii, kteří umožňují její internetové operace, a navíc k zakrytí svých podvratných aktivit zneužívá podniky v menších zemích, případně uzavírá smlouvy s tamním kvetoucím pojišťovacím odvětvím, aniž by o tom příslušné státy vůbec postřehly.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Inkriminované země lze k akci podnítit upozorňováním na severokorejské podvody, kybernetické zločiny páchané na běžných občanech nebo dokonce krádeže státních tajemství, věří vlivný deník. Vysvětluje, že KLDR musí veškeré kryptoměny nějak převést na tvrdou měnu, nebo si objednávat zboží v těchto špatně uplatnitelných prostředcích.

Právě na tuto fázi transakcí by se mělo zaměřit mezinárodní společenství, nabádá editorial. Podotýká, že v této oblasti bude třeba vést v budoucnu útoky. "Starý přístup k omezování Severní Koreje byl pouze o izolaci, ale izolace je internetovou anathemou, proto je čas na nový přístup," píše renomovaný server.

Severokorejský režim si uvědomuje, že bez virtuálního dosahu za své hranice nemůže přežít, konstatuje Washington Post. Dodává, že přesně to si musí uvědomit i zbytek světa.

Související

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře. Komentář

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) kryptoměna internet Hackeři

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy