KLDR se prohlásila za stát s jadernými zbraněmi, nebude jednat o odzbrojení

Severní Korea dnes schválila zákon, podle kterého je oficiálně státem s jadernými zbraněmi, informovala s odkazem na severokorejská státní média agentura Reuters. Podle vůdce KLDR Kim Čong-una je tento status nevratný a znamená to, že se jeho země do budoucna nebude účastnit žádných vyjednávání o jaderném odzbrojení.

Zákon určující politiku Severní Koreje v oblasti jaderných zbraní schválil severokorejský parlament. Norma kromě jiného vymezuje, za jakých okolností lze jaderné zbraně použít. Zatímco zákon z roku 2013 uváděl, že Pchjongjang může jaderné zbraně použít k odražení invaze či útoku nepřátelského státu a k odvetným úderům, nová norma jde dál a umožňuje použití jaderného arzenálu i v případě, že by Severní Koreji bezprostředně hrozil útok zbraněmi hromadného ničení nebo útok na "strategické cíle", včetně vedení země.

Nový zákon také zakazuje jaderné zbraně nebo technologie sdílet s jinými zeměmi. "Rozhodující moc" ohledně použití jaderných zbraní má podle zákona vůdce Kim, pokud by ale velení a kontrolní systém byly ohroženy, jaderné zbraně mohou být odpáleny "automaticky".

"Největší význam právního zakotvení politiky o jaderných zbraních spočívá ve stanovení nenávratné hranice, aby o nich nebylo možné vyjednávat," řekl severokorejský vůdce v projevu před parlamentem.

Krok učinil Pchjongjang v době, kdy se podle pozorovatelů KLDR zřejmě chystá poprvé od roku 2017 obnovit testy jaderných zbraní. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena Severní Koreji nabídla o odzbrojení jednat kdykoliv a kdekoliv, píše Reuters. Jihokorejský prezident Jun Sok-jol řekl, že je jeho země ochotná výměnou za jaderné odzbrojení poskytnout KLDR hospodářskou pomoc.

Kim Čong-un dnes Soul kritizoval za jeho plány rozšířit dosah svých zbraní a vrátit se k rozsáhlým cvičením se Spojenými státy. Označil to za "nebezpečné" vojenské kroky, které zvyšují napětí. Spojené státy Kim obvinil, že se pokoušejí zbavit KLDR jaderných zbraní a oslabit její obranu, aby mohly nakonec svrhnout severokorejskou vládu. "Mohou na nás uvalovat sankce 100 dní, 1000 dní, deset let, sto let. Nikdy se nevzdáme jaderných zbraní a práva na sebeobranu," zdůraznil Kim.

Ruské ministerstvo zahraničí po Kimově projevu uvedlo, že "podrobně sleduje" jakékoli vojenské aktivity na Korejském poloostrově. Podle agentury RIA Novosti ruská diplomacie zároveň uvedla, že "kroky Spojených států v poslední době" zkomplikovaly snahy přesvědčit Severní Koreu, že její bezpečnost může být zajištěna nejen vojenskými, ale i politickými prostředky. Washington podle ruského ministerstva zahraničí přispívá k destabilizaci Korejského poloostrova.

V roce 2018 se severokorejský vůdce Kim Čong-un rozhodl vydat na cestu diplomacie, opakovaně se setkal se svým tehdejším jihokorejským protějškem Mun Če-inem a také s tehdejším americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Nabídl přitom ukončení severokorejských jaderných zbrojních programů výměnou za zrušení sankcí. Druhý summit Trumpa a Kima v únoru 2019 ve Vietnamu ale skončil fiaskem a KLDR se opět stáhla do izolace.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v projevu zmínil i další záležitosti, mimo jiné oznámil na listopad začátek očkovací kampaně proti covidu-19. Neupřesnil, kolik dávek země chystá, odkud má KLDR vakcíny nebo jaké jsou plány na její podání napříč 26milionovou populací. Očkovací aliance Gavi dříve uvedla, že Severní Korea přijala patrně nabídku očkovací látky od Číny.

Guterres je znepokojen severokorejským zákonem o jaderných zbraních

Generální tajemník OSN António Guterres je hluboce znepokojen novým zákonem Severní Koreje, který zakotvuje její právo použít preventivní jaderný úder na svou ochranu. Pchjongjang v této souvislosti vyzval k jednáním o denuklearizaci. Podle agentury Reuters to dnes novinářům řekl Guterresův mluvčí Stéphane Dujarric.

Guterres podle mluvčího vyzývá Pchjongjang, aby obnovil rozhovory s klíčovými stranami s cílem dosáhnout udržitelného míru a úplné a ověřitelné denuklearizace Korejského poloostrova.

Severní Korea v noci na dnešek schválila zákon, podle kterého je oficiálně státem s jadernými zbraněmi. Norma kromě jiného vymezuje, za jakých okolností lze jaderné zbraně použít. Zatímco zákon z roku 2013 uváděl, že Pchjongjang může jaderné zbraně použít k odražení invaze či útoku nepřátelského státu a k odvetným úderům, nová norma jde dál a umožňuje použití jaderného arzenálu i v případě, že by Severní Koreji bezprostředně hrozil útok zbraněmi hromadného ničení nebo útok na "strategické cíle", včetně vedení země.

Podle vůdce KLDR Kim Čong-una je tento status nevratný a znamená, že se jeho země do budoucna nebude účastnit žádných vyjednávání o jaderném odzbrojení.

Související

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Jaderné zbraně Kim Čong-un António Guterres

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 1 hodinou

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 2 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 6 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Spor o "sestřelený" bombardér: Letadlo útočilo na Dnipro a Kryvyj Rih, tvrdí Kyjev

Ukrajina tvrdí, že ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se v pátek zřítil na jihozápadě Ruska, údajně v noci na pátek provedl útok na ukrajinská města Dnipro a Kryvyj Rih.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy