Koronavirus se ve Wu-chanu zřejmě šířil už v srpnu, tvrdí studie

První případy záhadné nemoci, která připomíná zápal plic, ohlásily čínské úřady až koncem loňského roku. Nová studie Harvardské univerzity ale tvrdí, že koronavirus se mezi lidmi ve Wu-chanu mohl šířit už v létě loňského roku. Dokládají to například satelitní snímky tamních nemocnic.

Lže Čína o původu koronaviru, nebo ne? To je otázka, na kterou dodnes nikdo nezná odpověď. Ačkoliv vědecké studie nepotvrdily, že by byl SARS-CoV-2 vytvořen uměle, řada lidí včetně několika úředníků a vědců je přesvědčena o opaku.

K této kontroverzní otázce ale nyní vědci přidali další. Kdy se skutečně začal koronavirus šířit? Ačkoliv se první zmínky o nové nemoci objevily na přelomu roku, vědci z Harvard Medical School se domnívají, že se mezi lidmi mohla šířit už o několik měsíců dříve.

Satelitní snímky nemocničních parkovišť ve Wu-chanu a trendy internetového vyhledávání podle studie, na kterou upozornila televize CNN, ukazují, že koronavirus se v Číně mohl šířit již v srpnu loňského roku.

Studie zjistila, že na konci léta a na konci roku 2019 se na parkovištích v pěti nemocnicích Wu-chanu nacházel výrazně vyšší počet aut, než tomu bylo dříve v loňském roce.

Tým, vedený hlavním inovačním důstojníkem nemocnice pro děti v Bostonu Johnem Brownsteinem, uvedl, že počet zaparkovaných vozidel stoupl o 67 % a až 90 %. Pouze jedna tamní nemocnice nevykazovala vyšší počet návštěv. 

Vědci také zjistili, že na podzim roku 2019 došlo k nárůstu vyhledávání klíčových slov spojených s infekční nemocí na čínském vyhledávači Baidu. I to je podle nich faktor, který ukazuje, že nemoc se šířila dříve, než úřady uvedly.

"Data jsou ve skutečnosti přesvědčivá, protože jsme zaznamenali nárůst lidí, kteří hledali gastrointestinální onemocnění, tedy průjem. Nárůst se dostal na historickou úroveň, kterou jsme dosud neviděli, a nyní už víme, že gastrointestinální příznaky jsou opravdu důležitým ukazatelem pro covid-19. Obrovské procento lidí z Wu-chanu, kteří jsou pozitivní, skutečně jevilo příznaky průjmu," dodal Brownstein.

Podle vědců nelze těmito důkazy skutečně prokázat, že se koronavirus šířil už dříve. Jak ale Brownstein upozornil, obsazenost nemocničních parkovišť "může být relativním ukazatelem něčeho, co se děje v populaci." Dodal, že například chřipkovou sezónu pouhým pohledem na parkoviště předpovídat lze.

Brownstein je ale přesvědčen, že má důkazy, které podporují nedávnou teorii vědců, že se koronavirus začal šířit dříve, než došlo k infikování na wu-chanském trhu, který je považován za první ohnisko nemoci covid-19. 

"Tato zjištění také potvrzují hypotézu, že se virus objevil přirozeně v jižní Číně a cirkuloval ve Wu-chanu," dodal s tím, že přehlédnout rané známky pandemie je jednoduché pokud by se to samé stalo v USA, mohly by vědcům tyto signály uniknout.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.

Více souvisejících

Vědci Wu-chan Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy