Mexiko vytáhlo do boje s obezitou policistů. Za peníze podstupují cvičení a drží dietu

Pod mexickým sluncem střídá předklony a protažení skupina tělnatých policistů, jimž po tvářích šklebících se námahou stéká pot. Jejich bílá, červená a černá trička odhalují zakulacené boky a zaoblená břicha. Cvičitel je vůči svým 25 obětem, mužům i ženám, neúprosný a křičí na ně, aby bez ohledu na bolest pokračovali ve cvičení. Píše o tom agentura AFP.

Scéna na asfaltovaném parkovišti policejních kasáren by se mohla odehrávat kdekoli jinde. Avšak v Mexiku, kde má zhruba 75 procent dospělého obyvatelstva nadváhu či dokonce obezitu, není takový obraz bezvýznamný.

Více než 1000 policistů a policistek z celkových 83.000 v metropoli souhlasilo s tím, že se zúčastní programu přísné diety. Určen je k tomu, aby se zlepšil jejich zdravotní stav a aby mohli v terénu účinněji zasahovat.

Aby lépe spolkli tuto hořkou pilulku, dostávají měsíčně navíc 1000 pesos (asi 1250 Kč) za to, že se podrobují náročnému cvičení a dietě. Program nazvaný Zdravá policie byl zahájen před třemi měsíci.

"Chceme tím čelit problému, který v Mexiku máme s obezitou a sedavým stylem života," vysvětluje instruktor Javier Ramírez. Za ním si několik nejvíce unavených policistů udělalo přestávku v naději, že nám poskytnou rozhovor. "Chceme, aby policisté byli v dobré kondici, a mohli tak co nejlépe vykonávat svou práci," dodává Ramírez.

Míra obezity v Mexiku je podle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) jednou z nejvyšších v Latinské Americe. Týká se i dětí. V zemi, kde má přes 120 milionů obyvatel, je počet chorob spojených s obezitou a nadváhou alarmující.

V roce 2018 mělo podle mexického statistického úřadu INEGI cukrovku 8,6 milionu obyvatel Mexika, dalších asi 15 milionů jich trpělo vysokým krevním tlakem. Problém je tak velký, že mexický parlament letos schválil změny ve značení potravin, které je třeba z jídelníčku vyloučit, tedy takových, které jsou bohaté na cukry, sodík a nasycené tuky.

Mexická vláda bude i přes odpor potravinářského průmyslu varovat před potravinami, které obsahují tyto látky ve větší míře.

Pokud jde o obezitu, mexická policie nezůstává pozadu. "Nebyla jsem na tom zdravotně dobře, a to se projevovalo i na mé práci. Byla jsem velmi unavená," uvádí šestatřicetiletá Graciela Benítezová, která se připojila k programu a už shodila asi deset kilogramů. "Dnes už unavená nejsem a cítím se lépe," dodává.

Také šestadvacetiletý důstojník Mauricio Barrera pocítil změny ve svém životě od té doby, co se k programu připojil. "Je to nová etapa. Ten program mi umožnil pochopit, že obezita je nemoc. První měsíc byl nejtěžší jak po psychické, tak po fyzické stránce," říká mladý muž. Teď je pyšný na to, že vytrval.

Graciela a Mauricio jsou teď následováníhodným příkladem pro své kolegy. Úřady doufají, že program bude úspěšný.

Související

Mexiko

Unesené Američany si nejspíš v Mexiku s někým spletl

Vyšetřování únosu čtyř Američanů v Mexiku stále pokračuje, na síle nicméně nabývá teorie, že si je únosci spletli s někým jiným. Informovala o tom britská BBC s odvoláním na zdroje z úřada prokurátora v mexickém státě Tamaulipas. Dva ze čtyř unesených jsou mrtví, jeden byl nalezen zraněný. Nyní už je dvojice přeživších zpátky ve Spojených státech.

Více souvisejících

Policie Mexiko obezita, nadváha, hubnutí zajímavosti Mexiko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy