Mexiko vytáhlo do boje s obezitou policistů. Za peníze podstupují cvičení a drží dietu

Pod mexickým sluncem střídá předklony a protažení skupina tělnatých policistů, jimž po tvářích šklebících se námahou stéká pot. Jejich bílá, červená a černá trička odhalují zakulacené boky a zaoblená břicha. Cvičitel je vůči svým 25 obětem, mužům i ženám, neúprosný a křičí na ně, aby bez ohledu na bolest pokračovali ve cvičení. Píše o tom agentura AFP.

Scéna na asfaltovaném parkovišti policejních kasáren by se mohla odehrávat kdekoli jinde. Avšak v Mexiku, kde má zhruba 75 procent dospělého obyvatelstva nadváhu či dokonce obezitu, není takový obraz bezvýznamný.

Více než 1000 policistů a policistek z celkových 83.000 v metropoli souhlasilo s tím, že se zúčastní programu přísné diety. Určen je k tomu, aby se zlepšil jejich zdravotní stav a aby mohli v terénu účinněji zasahovat.

Aby lépe spolkli tuto hořkou pilulku, dostávají měsíčně navíc 1000 pesos (asi 1250 Kč) za to, že se podrobují náročnému cvičení a dietě. Program nazvaný Zdravá policie byl zahájen před třemi měsíci.

"Chceme tím čelit problému, který v Mexiku máme s obezitou a sedavým stylem života," vysvětluje instruktor Javier Ramírez. Za ním si několik nejvíce unavených policistů udělalo přestávku v naději, že nám poskytnou rozhovor. "Chceme, aby policisté byli v dobré kondici, a mohli tak co nejlépe vykonávat svou práci," dodává Ramírez.

Míra obezity v Mexiku je podle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) jednou z nejvyšších v Latinské Americe. Týká se i dětí. V zemi, kde má přes 120 milionů obyvatel, je počet chorob spojených s obezitou a nadváhou alarmující.

V roce 2018 mělo podle mexického statistického úřadu INEGI cukrovku 8,6 milionu obyvatel Mexika, dalších asi 15 milionů jich trpělo vysokým krevním tlakem. Problém je tak velký, že mexický parlament letos schválil změny ve značení potravin, které je třeba z jídelníčku vyloučit, tedy takových, které jsou bohaté na cukry, sodík a nasycené tuky.

Mexická vláda bude i přes odpor potravinářského průmyslu varovat před potravinami, které obsahují tyto látky ve větší míře.

Pokud jde o obezitu, mexická policie nezůstává pozadu. "Nebyla jsem na tom zdravotně dobře, a to se projevovalo i na mé práci. Byla jsem velmi unavená," uvádí šestatřicetiletá Graciela Benítezová, která se připojila k programu a už shodila asi deset kilogramů. "Dnes už unavená nejsem a cítím se lépe," dodává.

Také šestadvacetiletý důstojník Mauricio Barrera pocítil změny ve svém životě od té doby, co se k programu připojil. "Je to nová etapa. Ten program mi umožnil pochopit, že obezita je nemoc. První měsíc byl nejtěžší jak po psychické, tak po fyzické stránce," říká mladý muž. Teď je pyšný na to, že vytrval.

Graciela a Mauricio jsou teď následováníhodným příkladem pro své kolegy. Úřady doufají, že program bude úspěšný.

Související

Mexiko

Unesené Američany si nejspíš v Mexiku s někým spletl

Vyšetřování únosu čtyř Američanů v Mexiku stále pokračuje, na síle nicméně nabývá teorie, že si je únosci spletli s někým jiným. Informovala o tom britská BBC s odvoláním na zdroje z úřada prokurátora v mexickém státě Tamaulipas. Dva ze čtyř unesených jsou mrtví, jeden byl nalezen zraněný. Nyní už je dvojice přeživších zpátky ve Spojených státech.

Více souvisejících

Policie Mexiko obezita, nadváha, hubnutí zajímavosti Mexiko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 9 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy