Mezinárodní tým ve Wu-chanu nebude podle WHO pod čínským dohledem

Mezinárodní tým odborníků, který má v lednu odcestovat do Číny, aby zkoumal původ koronaviru, nebude pod dohledem čínských úřadů. Uvedl to dnes krizový expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Michael Ryan.

Tým, který vypracuje pro WHO zprávu, odjede do Číny v prvním lednovém týdnu, pokud se podaří vyřídit víza a zajistit dopravu. Experti by se měli vydat do čínského města Wu-chanu, kde byly potvrzeny první případy koronaviru.

"Bude to tým WHO složený z mezinárodně uznávaných expertů, kteří budou spolupracovat s čínskými kolegy, ale nebudou pod dohledem čínských představitelů," uvedl na tiskové konferenci Ryan. Podle zástupce WHO mise přijíždí do Číny na pozvání tamních úřadů, ale ve své práci bude striktně dodržovat vědecké zásady.

Podle Ryana se mise nejdříve zastaví z diplomatických a zdvořilostních důvodů v Pekingu. Členové týmu, kterých bude asi 15, budou muset také strávit dva týdny v karanténě. "Cílem této mise je dojet na místo, kde byly zaznamenány první případy nákazy lidí (koronavirem)," dodal Ryan.

Podle jednoho z členů mise, biologa Fabiana Leendertze z německého Institutu Roberta Kocha, cílem cesty není soudit Čínu. "Pokusíme se pochopit, co se stalo," řekl agentuře AP biolog, který má zkušenosti s výzkumem původu eboly. Leendertz neočekává, že by úřady na odborníky vyvíjely nátlak.

Podle Leendertze bude mise zkoumat odebrané lékařské vzorky a na základě získaných dat z průzkumu se bude snažit vystopovat počátek šíření koronaviru. "Uvidíme, kam nás to dovede, jestli do Wu-chanu či jiného města," uvedl biolog. Podle něj ale nebude snadné vystopovat začátek šíření koronaviru, a to kvůli podobnosti s jinými virovými onemocněními.

Tým bude také zkoumat, jak se virus přenesl z člověka na zvířete. U odborné veřejnosti převládá názor, že původním nositelem viru byl netopýr. Ze kterého zvířete se ale koronavirus přenesl na člověka, zatím není jasné. V minulosti se v této souvislosti nejčastěji hovořilo o luskounech.

Hongkongský deník South China Morning Post připomíná, že otázka původu koronaviru je v Číně poměrně ožehavá. Čínská státní média dávají prostor tezím, podle kterých byl koronavirus dovezen do Wu-chanu ze zahraničí. Poukazují při tom na některé studie realizované v západních zemích, podle kterých se tam koronavirus šířil dříve, než byl zaznamenán v Číně.

Některé země, například Spojené státy, Čínu kritizovaly za to, že údajně výskyt nového viru zatajovala. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa kritizovala také WHO za to, že se příliš poddává vůli Pekingu.

Související

Čína, Koronavirus SARS-CoV-2

Americké tajné služby: Neexistují přímé důkazy, že covid-19 začal v laboratoři ve Wu-chanu, oznámila

Americké tajné služby ve svých odtajněných zpravodajských informacích zveřejnily, že nedohledaly žádné přímé důkazy spojující incident ve výzkumném středisku v čínském Wu-chanu s počátkem pandemie covidu-19. Tímto zjištěním americké tajné služby nepotvrdily účast zmíněného výzkumného zařízení na vzniku této globální zdravotní krize, uvádí agentura Reuters..

Více souvisejících

Wu-chan Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) WHO (Světová zdravotnická organizace) Mike Ryan Čína

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Policie SR, ilustrační fotografie

Policie na Slovensku zmařila plánovaný teroristický útok na festival Pride

Slovenská Národní kriminální agentura (NAKA) odhalila skupinu, jejíž členové komunikovali o plánování teroristického útoku na účastníky sobotního festivalu Duhový Pride v Bratislavě z komunity LGBTI+. Skupina podle policie šířila na internetu nenávistné projevy a výzvy k podněcování násilí. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Josef Šlerka

Rating NFNŽ kritizuje stále více tuzemských médií

MediaRating z dílny analytika Josefa Šlerky spadající pod Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je v posledních dnech terčem sílící kritiky. Médií, která jej kritizují za jeho nesprávnost a nízkou kvalitu, přibývá, a vyhraňují se proti němu i největší čeští vydavatelé.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Předsedkyní Evropské komise byla opět zvolena von der Leyenová

Evropský parlament ve čtvrtek tajnou volbou rozhodl, že Ursula von der Leyenová zůstane předsedkyní Evropské komise i na další funkční období. Ze 707 hlasujících europoslanců získala 401 hlasů, 284 bylo proti a 15 se zdrželo hlasování. Ke zvolení jí stačilo 360 hlasů, uvedl server Politico.

před 8 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta krátce před startem ligy představila dvě posily. Přicházejí Dán a Španěl

Nadcházející ročník české nejvyšší fotbalové soutěže, která ponese nově název Chance ligy, začne v pátek večer soubojem mistrovské Sparty s Pardubicemi a bude v lecčems výjimečný. Především pak v tom, že ten, kdo ligu vyhraje, bude hrát v další sezóně automaticky v Lize mistrů. Proto bude fanoušky jistě čekat ještě zajímavější boj o nejvyšší příčku, neboť vlčáků prahnoucích po milionářské soutěži je více. Mezi nimi nechybí Sparta, která hrála LM naposledy v roce 2005. Proto posiluje kádr a na Letnou vábí hráče ze zahraničí. Od nové sezóny budou v jejím dresu k vidění dánský stoper Mathias Ross a další obránce, tentokrát Španěl Imanol García z Bilbaa.

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko nevylučuje použití jaderných zbraní

Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit americké střely dlouhého doletu v Německu. Ve čtvrtek to podle TASS uvedl náměstek tamního ministra zahraničí Sergej Riabkov.

před 10 hodinami

Datart, ilustrační fotografie

Oblíbený řetězec v Česku končí, přebírá ho Datart. Začíná velký výprodej

Zlínská skupina HP Tronic (DATART) a NAY (Electro World) zahajují po schválení fúze soutěžními úřady v České republice a na Slovensku realizaci plánované integrace. V České republice budou prodejny sjednoceny pod značku DATART, na Slovensku pod značku NAY. Podle tiskové zprávy poskytnuté redakci serveru EuroZprávy.cz probíhá aktuálně komunikace změn směrem k zákazníkům.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vedení si letos odměny nevyplatilo, vánoční ale byly štědré. Co se děje v ÚSTR?

Po kritickém komentáři Matěje Bílého poskytly EuroZprávy.cz začátkem června vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) prostor pro vyjádření, což vyvolalo vlnu negativních reakcí. Někteří bývalí zaměstnanci a odborníci postupně anonymně sdíleli své obavy ohledně současného vedení ÚSTR. Na světlo světa vycházejí dříve nezveřejněné informace a také sporné údaje o vyplácení odměn vedení. Ekonomické otázky a údajné nehospodárné jednání dokonce měly vést k destabilizaci sekce ekonomiky. Rovněž se podařilo vyvrátit některé osobní útoky a nepravdivá tvrzení vůči Bílému.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy