Samoa je rozvojový stát a mnoho obyvatel sní o lepším životě, který jim Joseph Auga Matamata nabídl. Nalákal je na vidinu lepší práce a velkého výdělku, aby mohli zabezpečit své rodiny. Když 13 lidí dorazilo na Nový Zéland, realita byla zcela jiná.
Samojský „náčelník“ Joseph Auga Matamata měl ve své vesnici postavení autority a v samojské kultuře byl hlavou rodiny, která se těší významné úctě. Podle soudu náčelník svého postavení zneužil, aby mohl využívat členy své rodiny nebo lidi ze své vesnice. Samojcům tvrdil, že si vydělají peníze v místních sadech a mohou žít v jeho nemovitosti ve městě Hastings na Novém Zélandu.
Po příjezdu jim Matamata odebral cestovní pasy a držel je na pozemku s ostnatými dráty. Náčelník jim zakázal opustit pozemek, hovořit se členy rodiny nebo s jinými lidmi směli pouze s jeho svolením. V případě, že porušili pravidla, byli fyzicky potrestáni, až měli jizvy po celém těle. Podle CNN se jedna oběť pokusila utéct, ale byla chycena, svázána a odvedena zpět.
Samojci pracovali několik hodin jako sběrači v místních sadech, ale nedostali žádné peníze, které si vydělali. Náčelník zařizoval Samojcům pouze studentská tříměsíční víza, nikoliv pracovní, protože pak by museli prokazatelně a legálně pracovat. Podle soudu si Matamata přišel na bezmála 200 tisíc amerických dolarů.
Matamata byl odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání 11 let za 10 případů, kdy mu bylo dokázáno obchodování s lidmi, a z 13 za obchodování s otroky. Podle CNN je to první případ na Novém Zélandu, kdy byla osoba odsouzena za obchodování s lidmi a otrokářství současně. Soud náčelníkovi nařídil odškodnění 13 obětem ve výši 122 000 amerických dolarů. Matamata tvrdí, že je nevinný.
Podle Walk Free Foundation se po celém světě nachází více než 40 miliónů obětí moderního otroctví, jen na Novém Zélandu se jich nachází zhruba 3 000. Přesná data je těžké získat kvůli skryté povaze trestného činu. Případ 13 obětí z Nového Zélandu se do podvědomí úřadu dostal až v roce 2017, ale Matamata podle soudních spisů lákal oběti již od roku 1994.
Odborníci tvrdií, že případy otroctví a obchodu s lidmi jsou na Novém Zélandu vzácné. Předem také varují před dobou po pandemii, protože mnoho lidí přišlo o práci a bude hledat možnosti přivýdělku, aby uživili své rodiny, čímž se stanou mnohem zranitelnějšími. „Jakmile budou lidé zoufalí, půjdou po takzvaných příležitostech, které jsou pod pracovními standardy,“ míní Natalia Szablewsková z právnické fakulty Auckland University of Technology.
V pondělí novozélandská vláda oznámila, že investuje 33,2 miliónu amerických dolarů, aby snížila riziko vykořisťování, které roste v důsledku covid-19. Změny by měly zahrnovat nová víza a navýšení počtu pracovníků imigračního úřadu.
Szablewsková zdůraznila, že by Nový Zéland měl následovat příkladu Austrálie zavedením zákona o moderním otroctví. Zákon vyžaduje, aby zaměstnavatelé prováděli kontroly ve vlastním řetězci. Szablewsková se domnívá, že tento zákon by mohl zvýšit povědomí o moderním otroctví na Novém Zélandu a povzbudit další případné oběti, aby se nebály ozvat. „Myslím, že většina podniků se nechce spoléhat na nucenou práci,“ řekla Szablewsková.
Související

Nový Zéland baví internet. Omezil objímání

I kdybychom zastavili změny počasí, některé ledovce už nezachráníme, varují vědci v nové zprávě
Nový Zéland , soudy , samoa , otroctví
Aktuálně se děje
před 16 minutami

Trump představil návrh rozpočtu na rok 2026
před 39 minutami

Okamžitě zemře až 125 milionů lidí. Co by způsobila válka Pákistánu a Indie?
před 1 hodinou

Merz narazil na nečekaný problém. Musí se vypořádat s Polskem
před 2 hodinami

Kauza Signalgate pokračuje. Člen Trumpova kabinetu používal méně zabezpečenou verzi aplikace Signal
před 3 hodinami

Německá tajná služba označila stranu AfD za krajně pravicovou a extremistickou
před 4 hodinami

Zemřel operetní a muzikálový zpěvák a herec Karel Bláha
před 4 hodinami

Co se děje v Bílém domě: Waltz do OSN nechtěl, Trump ho vyhodil, aby zabránil škodám
před 6 hodinami

TikTok dostal obří pokutu půl miliardy eur. Posílal data evropských uživatelů do Číny
před 7 hodinami

Počasí: Česko zasáhnou bouřky, varují meteorologové
před 8 hodinami

Počasí jen v Evropě tvrdě dopadá na statisíce lidí. A bude to jen horší
před 9 hodinami

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění
před 9 hodinami

Na konci světa se francouzské a švédské stíhačky snaží odradit Putina. Trumpova nejistota Evropu spojuje
před 10 hodinami

Obchodní válka zažehnána? Čína zvažuje zásadní změnu
před 11 hodinami

Počasí do Česka přinese příští týden mrazíky i sněžení
včera

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio
včera

Ozzy Osbourne naposledy vystoupí s Black Sabbath. Strach o jeho zdraví sílí
včera

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
včera

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
včera

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí
včera
Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.
Zdroj: Libor Novák