Moderní otrokář byl odsouzen k 11 letům vězení. Jen špička ledovce, varují odborníci

Samoa je rozvojový stát a mnoho obyvatel sní o lepším životě, který jim Joseph Auga Matamata nabídl. Nalákal je na vidinu lepší práce a velkého výdělku, aby mohli zabezpečit své rodiny. Když 13 lidí dorazilo na Nový Zéland, realita byla zcela jiná.

Samojský „náčelník“ Joseph Auga Matamata měl ve své vesnici postavení autority a v samojské kultuře byl hlavou rodiny, která se těší významné úctě. Podle soudu náčelník svého postavení zneužil, aby mohl využívat členy své rodiny nebo lidi ze své vesnice. Samojcům tvrdil, že si vydělají peníze v místních sadech a mohou žít v jeho nemovitosti ve městě Hastings na Novém Zélandu.

Po příjezdu jim Matamata odebral cestovní pasy a držel je na pozemku s ostnatými dráty. Náčelník jim zakázal opustit pozemek, hovořit se členy rodiny nebo s jinými lidmi směli pouze s jeho svolením. V případě, že porušili pravidla, byli fyzicky potrestáni, až měli jizvy po celém těle. Podle CNN se jedna oběť pokusila utéct, ale byla chycena, svázána a odvedena zpět.

Samojci pracovali několik hodin jako sběrači v místních sadech, ale nedostali žádné peníze, které si vydělali. Náčelník zařizoval Samojcům pouze studentská tříměsíční víza, nikoliv pracovní, protože pak by museli prokazatelně a legálně pracovat. Podle soudu si Matamata přišel na bezmála 200 tisíc amerických dolarů.

Matamata byl odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání 11 let za 10 případů, kdy mu bylo dokázáno obchodování s lidmi, a z 13 za obchodování s otroky. Podle CNN je to první případ na Novém Zélandu, kdy byla osoba odsouzena za obchodování s lidmi a otrokářství současně. Soud náčelníkovi nařídil odškodnění 13 obětem ve výši 122 000 amerických dolarů. Matamata tvrdí, že je nevinný.

Podle Walk Free Foundation se po celém světě nachází více než 40 miliónů obětí moderního otroctví, jen na Novém Zélandu se jich nachází zhruba 3 000. Přesná data je těžké získat kvůli skryté povaze trestného činu. Případ 13 obětí z Nového Zélandu se do podvědomí úřadu dostal až v roce 2017, ale Matamata podle soudních spisů lákal oběti již od roku 1994.

Odborníci tvrdií, že případy otroctví a obchodu s lidmi jsou na Novém Zélandu vzácné. Předem také varují před dobou po pandemii, protože mnoho lidí přišlo o práci a bude hledat možnosti přivýdělku, aby uživili své rodiny, čímž se stanou mnohem zranitelnějšími. „Jakmile budou lidé zoufalí, půjdou po takzvaných příležitostech, které jsou pod pracovními standardy,“ míní Natalia Szablewsková z právnické fakulty Auckland University of Technology.

V pondělí novozélandská vláda oznámila, že investuje 33,2 miliónu amerických dolarů, aby snížila riziko vykořisťování, které roste v důsledku covid-19. Změny by měly zahrnovat nová víza a navýšení počtu pracovníků imigračního úřadu.

Szablewsková zdůraznila, že by Nový Zéland měl následovat příkladu Austrálie zavedením zákona o moderním otroctví. Zákon vyžaduje, aby zaměstnavatelé prováděli kontroly ve vlastním řetězci. Szablewsková se domnívá, že tento zákon by mohl zvýšit povědomí o moderním otroctví na Novém Zélandu a povzbudit další případné oběti, aby se nebály ozvat. „Myslím, že většina podniků se nechce spoléhat na nucenou práci,“ řekla Szablewsková.

Související

Více souvisejících

Nový Zéland soudy samoa otroctví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy