Moderní otrokář byl odsouzen k 11 letům vězení. Jen špička ledovce, varují odborníci

Samoa je rozvojový stát a mnoho obyvatel sní o lepším životě, který jim Joseph Auga Matamata nabídl. Nalákal je na vidinu lepší práce a velkého výdělku, aby mohli zabezpečit své rodiny. Když 13 lidí dorazilo na Nový Zéland, realita byla zcela jiná.

Samojský „náčelník“ Joseph Auga Matamata měl ve své vesnici postavení autority a v samojské kultuře byl hlavou rodiny, která se těší významné úctě. Podle soudu náčelník svého postavení zneužil, aby mohl využívat členy své rodiny nebo lidi ze své vesnice. Samojcům tvrdil, že si vydělají peníze v místních sadech a mohou žít v jeho nemovitosti ve městě Hastings na Novém Zélandu.

Po příjezdu jim Matamata odebral cestovní pasy a držel je na pozemku s ostnatými dráty. Náčelník jim zakázal opustit pozemek, hovořit se členy rodiny nebo s jinými lidmi směli pouze s jeho svolením. V případě, že porušili pravidla, byli fyzicky potrestáni, až měli jizvy po celém těle. Podle CNN se jedna oběť pokusila utéct, ale byla chycena, svázána a odvedena zpět.

Samojci pracovali několik hodin jako sběrači v místních sadech, ale nedostali žádné peníze, které si vydělali. Náčelník zařizoval Samojcům pouze studentská tříměsíční víza, nikoliv pracovní, protože pak by museli prokazatelně a legálně pracovat. Podle soudu si Matamata přišel na bezmála 200 tisíc amerických dolarů.

Matamata byl odsouzen k trestu odnětí svobody v trvání 11 let za 10 případů, kdy mu bylo dokázáno obchodování s lidmi, a z 13 za obchodování s otroky. Podle CNN je to první případ na Novém Zélandu, kdy byla osoba odsouzena za obchodování s lidmi a otrokářství současně. Soud náčelníkovi nařídil odškodnění 13 obětem ve výši 122 000 amerických dolarů. Matamata tvrdí, že je nevinný.

Podle Walk Free Foundation se po celém světě nachází více než 40 miliónů obětí moderního otroctví, jen na Novém Zélandu se jich nachází zhruba 3 000. Přesná data je těžké získat kvůli skryté povaze trestného činu. Případ 13 obětí z Nového Zélandu se do podvědomí úřadu dostal až v roce 2017, ale Matamata podle soudních spisů lákal oběti již od roku 1994.

Odborníci tvrdií, že případy otroctví a obchodu s lidmi jsou na Novém Zélandu vzácné. Předem také varují před dobou po pandemii, protože mnoho lidí přišlo o práci a bude hledat možnosti přivýdělku, aby uživili své rodiny, čímž se stanou mnohem zranitelnějšími. „Jakmile budou lidé zoufalí, půjdou po takzvaných příležitostech, které jsou pod pracovními standardy,“ míní Natalia Szablewsková z právnické fakulty Auckland University of Technology.

V pondělí novozélandská vláda oznámila, že investuje 33,2 miliónu amerických dolarů, aby snížila riziko vykořisťování, které roste v důsledku covid-19. Změny by měly zahrnovat nová víza a navýšení počtu pracovníků imigračního úřadu.

Szablewsková zdůraznila, že by Nový Zéland měl následovat příkladu Austrálie zavedením zákona o moderním otroctví. Zákon vyžaduje, aby zaměstnavatelé prováděli kontroly ve vlastním řetězci. Szablewsková se domnívá, že tento zákon by mohl zvýšit povědomí o moderním otroctví na Novém Zélandu a povzbudit další případné oběti, aby se nebály ozvat. „Myslím, že většina podniků se nechce spoléhat na nucenou práci,“ řekla Szablewsková.

Související

Více souvisejících

Nový Zéland soudy samoa otroctví

Aktuálně se děje

před 46 minutami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy