Mohla by vzniknout také severokorejská mutace koronaviru, obává se politolog

NÁZOR – Navzdory konfrontaci mezi mezinárodním společenstvím a Severní Koreou ohledně jejího jaderného vojenského programu musí být vakcinace Severokorejců proti covidu-19 globální prioritou, konstatuje Troy Stangarone v komentáři pro server National Interest. Politolog z Korea Economic Institute vysvětluje, že nejde jen o správnou věc, ale v zájmu celého světa je zajistit, že v KLDR nevzniknou nové varianty koronaviru.

Existuje lepší cesta

V opačném případě může dojít k omezení účinnosti probíhajícího celosvětového očkovacího programu, obává se Stangarone. Podotýká, že v čele debat o naočkování severokorejské populace stojí Jižní Korea, přičemž návrhy Soulu oscilují od poskytnutí vakcín zakoupených jihokorejským státem po nákup ruských vakcín, které by byly vyrobeny na jihokorejském území.

Politolog nicméně soudí, že existuje lepší cesta, která nepomůže pouze Severokorejcům, ale i obyvatelům dalších nízko a středně rozvinutých zemí.

Nelze sice ověřit tvrzení Pchjongjangu, že v zemi nebyl zaznamenán jediný případ koronaviru, avšak lockdowny zavedené severokorejskými úřady zřejmě zabránily výraznému propuknutí epidemie v KLDR, konstatuje autor komentáře. Dodává, že Severní Korea se pak spíše než k pomoci ze strany Jižní Koreji kloní k mezinárodní pomoci, případně vlastnímu řešení.

„Jelikož Pchjongjang není ochotný přijmout bilaterální pomoc z Jižní Koreje a Spojených států a dalších, je mezinárodní řešení nejlepší cestou k proočkování Severní Koreje,“ píše odborník. Poukazuje, že mnoho bohatých zemí si předplatilo více očkovacích dávek, než potřebuje pro vlastní populaci – Spojené státy mají například smlouvu na 1,2 miliardy z celkového počtu 9 miliard dosud objednaných dávek, což je téměř dvojnásobek potřebný pro naočkování všech Američanů.

Mezi prvními zeměmi, které oznámily, že darují přebytečné vakcíny, jsou Kanada a Norsko, přičemž Norsko tyto vakcíny nabídlo programu COVAX Světové zdravotnické organizace, který má zajistit potřebnou distribuci očkovacích látek do málo a středně rozvinutých států, uvádí Stangarone. Doplňuje, že skupina G7 na poslední schůzce přislíbila zvýšit podporu COVAXu na 7,5 miliardy dolarů.

Také francouzský prezident Emmanuel Macron navrhuje poslat 5 % amerických a evropských vakcín do Afriky, a to již v průběhu očkovacího programu v USA a EU, konstatuje politolog. Upozorňuje však, že na darování přebytečných vakcín málo a středně rozvinutým zemím zatím nezavládla plná dohoda.

„V tomto procesu může sehrát roli Jižní Korea,“ pokračuje odborník. Připomíná, že Velká Británie se snaží zapojit zemi do letošních aktivit G7, a tak Soul by mohl spolupracovat s Londýnem a Washingtonem na dosažení dohody mezi nejbohatšími státy světa o darování všech přebytečných vakcín COVAXu a přimět je k závazku poskytnout programu 5 % svých stávajících zásob.

Politicky kontroverzní krok

Takový krok může být obtížný, jak ukazuje neochota Spojených států vzdát se jakýchkoliv vakcín před plným proočkováním vlastní populace, varuje Stangarone. Podotýká, že obavy o proočkování domácího obyvatelstva panují i v Jižní Koreji a v takové atmosféře je darování byť malého zlomku vakcín celosvětové kampani pravděpodobně politicky průchodnější než přímá pomoc Severní Koreji.

Podmínka proočkování nejohroženějších skupin jihokorejského obyvatelstva by tak mohla tvořit součást dohody, která by utlumila domácí odpor proti darování vakcín dalším ohroženým zemím, nastiňuje autor komentáře. Zdůrazňuje, že takový krok by byl z mezinárodního hlediska významný, jelikož COVAX letos očekává dodávku vakcín, které vystačí pouze pro pouhou pětinu obyvatel málo a středně rozvinutých zemí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Darování malého zlomku již existujících vakcín a příslib darování přebytečných dávek ze strany bohatých zemí by rozšířil možnosti COVAXu, vyzdvihuje politolog. Podotýká, že pouhých 5 % dávek, které si dosud zajistily nejbohatší země světa, by znamenalo několik milionů vakcín. „Bude ale potřeba víc,“ zdůrazňuje Stangarone. Soudí, že jednotlivé státy by také měly zvážit navýšení finanční pomoci COVAXu i pomoc farmaceutickým firmám s výrobou a distribucí vakcín.

Navzdory ocenění, která sklízí Jižní Korea za své zvládání koronaviru, má země prostředky, kterými by mohla přispět COVAXu více, deklaruje expert. Poukazuje, že před poslední schůzkou G7 byly prostředky nutné k plnému financování testů, léčiv a vakcín v rámci programu odhadnuty na 23 miliard dolarů, přičemž Jižní Korea by se měla přidat ke Spojeným státům a Německu, které přislíbily část této částky uhradit.

Koronavirus stál loni světovou ekonomiku zřejmě 5,6 bilionu dolarů a Jižní Korea patří k zemím, které zaznamenaly propad HDP, uvádí politolog. Domnívá se, že pomoc COVAXu získat potřebné zdroje představuje relativně nízkou sumu ve srovnání s hospodářskými a lidskými ztrátami plynoucími z pokračující pandemie.

Proočkování severokorejské populace resonuje na Jihu i z jiného důvodu, podotýká Stangarone. Konstatuje, že zřeknutí se malé části zakoupených vakcín, příslib darování těch přebytečných a poskytnutí prostředků COVAXu sice nejsou nejrychlejší cestou k naočkování Severokorejců, ale jde zřejmě o nejlepší možnost jak zajistit, že KLDR nabídnutou pomoc přijme. Výhodou je také pomoc miliardám obyvatel málo a středně rozvinutých zemí, kteří jsou riziku nákazy vystaveni mnohem více než průměrný Severokorejec, dodává autor komentáře. Za nejlepší způsob pomoci Severokorejcům tak považuje pomoc všem.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Jižní Korea WHO (Světová zdravotnická organizace)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

MAAE vyzve Rusko a Ukrajinu ke kontrole stavu Záporožské JE

Rafael Grossi, ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), oznámil plány v roce 2024 na pozvání Ukrajiny a Ruska k posouzení technického stavu Záporožské jaderné elektrárny. Grossi také zmínil plány na opětovnou návštěvu Ruska a Ukrajiny.

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Konec debat na Joj, bojkot Markízy, ovládnutí RTVS. Slovenská vláda rozkládá tamní televize

Vládní politici na Slovensku se v období napjatých vztahů s některými médii rozhodli přerušit účast v diskusních pořadech nejvíce sledované televize Markíza, kterou již delší dobu bojkotují členové vládní strany Směr-SD premiéra Roberta Fica.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy