Na pobřeží Tasmánie uvázly stovky kulohlavců, většina zahynula

Většina ze zhruba 500 kulohlavců, kteří uvázli na západním pobřeží australského ostrova Tasmánie, zahynula. Informují o tom dnes agentury. Jedná se o největší skupinové uváznutí na mělčině zaznamenané v Austrálii. V rámci záchranné akce, která začala v úterý, se ale přesto podařilo vyprostit desítky zvířat.

"Nyní máme přesnější počty a můžeme potvrdit, že zahynulo 380 kytovců," uvedl Nic Deka, manažer australské vládní agentury na ochranu divoké přírody, který se účastní záchranné mise. V rámci akce se podařilo zachránit 50 kytovců a dalších 30 živých kulohlavců na záchranu čeká.

Záchranáři věří, se jim podaří dostat zpět do moře i další zvířata. Někteří z vyproštěných kulohlavců se však k mělčině vrátili. "Mohli slyšet sténání ostatních, ztratit orientaci či být vystaveni extrémnímu stresu," vysvětlila badatelka Vanessa Pirottová některé možné důvody, proč se kulohlavci vrací k mělčině.

První skupina zhruba 270 uvázlých kulohlavců byla zaznamenána v pondělí. Dalších 200 uvázlých kytovců záchranáři objevili dnes při průzkumném letu. "Zdá se, že většina kytovců z této skupiny již zahynula," dodal Deka.

"Jedná se o největší uvázlou skupinu kytovců, kterou jsme kdy v Tasmánii zaznamenali," uvedl mořský biolog Kris Carlyon. Dosud největší skupina čítající 320 kulohlavců uvázla v západní Austrálii v roce 1996. Australské úřady však řeší i několikrát za měsíc uváznutí na mělčině jednotlivců či malých skupin kytovců.

Nejsou přitom úplně jasné důvody, proč kytovci poměrně často na australském pobřeží uváznou. Vědci se ale domnívají, že mezi příčinami mohou být nemoci, pronásledování predátorem, odliv nebo dezorientace. Kulohlavci, kteří patří do čeledě delfínovitých, plavou většinou ve skupinách o deseti až třiceti kusech.

Související

Velryby, ilustrační fotografie

COP29: Velrybáři nejsou jedinou hrozbou. Keporkaky decimují i změny počasí

Historie komerčního lovu velryb ve 20. století měla ničivé dopady na populace keporkaků, přičemž nejtvrději byly zasaženy v Tichomoří. V 80. letech minulého století se počet keporkaků v severním Pacifiku snížil na méně než 1 000 jedinců, což vyvolalo obavy o budoucnost těchto majestátních zvířat. Nyní ale do hry vstupuje nová hrozba.

Více souvisejících

Velryby Tasmánie Moře Austrálie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy