NÁZOR – V Náhorním Karabachu, horském regionu na jihu Kavkazu s pouhými 150 tisíci obyvateli, neprobíhá jeden, ale hned několik konfliktů, upozorňuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník konstatuje, že za poslední týden bojů bylo v oblasti zabito více než sto osob, včetně civilistů, ale komplexnější obraz vykreslují politici a lidé vzdálení tisíce kilometrů.
Tři provázaná bojiště
Prvním konfliktem je hluboký a hořký územní spor mezi Arménií a Ázerbájdžánem, který má staleté kořeny, nastiňuje britský server. Připomíná, že v době, kdy se zhroutil Sovětský svaz, arménské obyvatelstvo vyhlásilo nezávislost na Ázerbájdžánu, což vedlo k válce, která si vyžádala na 30 tisíc životů a přinesla etnické čistky na obou stranách.
Od příměří z roku 1994 je Náhorní Karabach spravován jako nezávislá enkláva, kterou podporuje Arménie, uvádí The Guardian. Zdůrazňuje, že jeho suverenita nebyla mezinárodně uznána.
„Roky vyjednávání vedených Ruskem, Francií a Spojenými státy nedokázaly problém vyřešit, ani zabránit sporadickému násilí,“ pokračuje prestižní deník. Poukazuje, že vinu za rozpoutání poslední vlny bojů – nejhorší od počátku 90. let - na sebe svalují obě strany, jejichž rétorika je stále agresivnější.
Klíčovým rozdílem je skutečnost, že Turecko, které dříve volalo po mírovém urovnání, se nyní postavilo za Ázerbájdžán a otevřeně jej podporuje, konstatuje editorial. Připomíná, že turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan nedávno prohlásil, že řešení musí spočívat v odchodu „okupantů“ z oblasti.
Arménie také tvrdí, že turecká stíhačka F-16 sestřelila vojenský letoun její armády, což Ankara popírá, poukazuje britský deník. Vysvětluje, že v Turecku žije velká ázerbájdžánská komunita, navíc střet o Náhorní Karabach zastiňuje další zásadní historický spor – odmítání tureckých představitelů uznat vyvraždění 1,5 milionu Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu.
Erdoğanovo stále siláčtější vystupování na mezinárodní scéně funguje dobře vnitropoliticky a odvádí pozornost od ekonomických problémů Turecka, deklaruje The Guardian. Jižní Kavkaz se podle něj zjevně stává třetím jevištěm mocenského boje mezi Moskvou a Ankarou, jejíž dramatická intervence v Libyi posunula rozložení sil ve prospěch tamní vlády národní shody a odrazila nápor Chalífy Haftara, autoritáře podporovaného mimo jiné Ruskem.
V Libyi nicméně nyní zavládl pat, podobně jako v Sýrii, zdůrazňuje renomovaný server. Poukazuje, že syrští opoziční bojovníci, kteří sehráli klíčovou roli na libyjském bojišti, byli údajně Tureckem najati jako žoldáci a posláni bojovat do Náhorního Karabachu, tudíž se stávají pojítkem mezi třemi uvedenými konflikty.
Zaplatí civilisté
„NATO a EU nabádají k příměří, region je klíčovým plynovým a ropným koridorem,“ pokračuje britský deník. Doplňuje, že vývoj bedlivě sleduje také Írán, kde žije rovněž velká ázerbájdžánská menšina.
Prezidenti Ruska, Francie a Spojených států ve čtvrtek vyzvali k okamžitému ukončení bojů a zahájení rozhovorů bez jakýchkoliv předběžných podmínek, ale Spojené státy mají vlastní problémy a Francie nedisponuje účinnými pákami, uvádí editorial. Vyzdvihuje, že přivést obě strany k jednacímu stolu se ale dříve podařilo Rusku, které má mnoho důvodů, aby tak učinilo znovu.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Moskva má spojeneckou smlouvu s Arménií, ale prodává zbraně do Ázerbájdžánu, přičemž mezi oběma zeměmi udržovala úspěšně rovnováhu, připomíná prestižní server. Věří, že není v zájmu Ruska živit problém, který může v dlouhodobém horizontu destabilizovat celý severní Kavkaz, stejně jako není v ruském zájmu rozšiřování tureckého vlivu v regionu.
„Pragmatismus Ankary a Moskvy bránil tomu, aby se složitý mix vzájemných zájmů a rivality vymkl kontrole,“ píše The Guardian. Naznačuje, že Erdoğan zřejmě počítá s tím, že posílí svou pozici, než se opět rozběhnou jednání, ale spolu s tím, jak se věci stále více komplikují, roste i riziko, že se přepočítá. Zaplatí za to každopádně civilisté, ať už v syrském Idlibu či Náhorním Karabachu, uzavírá britský deník.
Související
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy
ázerbájdžán , arménie , Náhorní Karabach , Rusko , Turecko
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 8 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák