Severní Korea otestovala z ponorky odpalovanou balistickou raketu, čímž se tato izolovaná země o krok přiblížila k zisku bojeschopné flotily raketami vyzbrojených ponorek, soudí Mark Episkopos, vojenský historik a publicista z think tanku Center for National Interest. V komentáři pro server National Interest odkazuje na středeční zprávu severokorejské státní tiskové agentury KCNA, že tamní armáda počátkem týdne vyzkoušela jednu ze svých nejnovějších zbraní.
O raketě víme jen velmi málo
Japonští a jihokorejští představitelé potvrdili, že odpal rakety v úterních ranních hodinách skutečně proběhl, uvádí autor komentáře. Doplňuje, že k němu došlo východně od přístavního severokorejského města Sinpcho.
Podle západních výtahů zpráv z jihokorejských médií tamní odborníci odhadují, že severokorejská střela uletěla přibližně 450 kilometrů a dosáhla maximální výšky 60 kilometrů, přibližuje Episkopos. Zmiňuje i tvrzení KCNA, že nová raketa je založena na "množství pokročilých kontrolních řídících technologiích".
"(Raketa) výrazně přispěje k pozvednutí obranných technologií naší země na vysokou úroveň a ke zlepšení podvodního operačního potenciálu našeho námořnictva," cituje historik severokorejské prohlášení. Vyzdvihuje ovšem, že ve skutečnosti se o střele ví jen málo.
Snímky pocházející z nedávné severokorejské přehlídky zbraní Sebeobrana 2021 naznačují, že raketa může být prototypem nové verze z ponorky odpalované balistické střely, která je zřejmě menší než její předchůdkyně, uvádí Episkopos. Vysvětluje, že menší rozměry umožňují naložit na palubu ponorky více střel, avšak daní je jejich menší dostřel.
Za stejně důležité považuje autor komentáře to, že menší raketu lze potenciálně snadněji integrovat do zbraňových systémů ponorky. Odkazuje na názor analytika z Mezinárodního ústavu strategických studií Josepha Dempseyho, že nejde pouze o množství střel, které mohou severokorejská plavidla nést, ale primárně právě o ulehčení výzvy v podobě úpravy stávajících ponorek pro jejich odpalování.
Není přitom jasné, zda severokorejská armáda zastavila práce na starším a větším typu z ponorek odpalovaných balistických raket, nebo oba projekty poběží paralelně, upozorňuje publicista. Dodává, že test pochopitelně vyvolal nové kolo protestů Spojených států, které ústy Jen Psakiové varovaly KLDR před dalšími podobnými provokacemi.
Dlouhá řada provokací
Soul - v souladu s nedávnými pokusy o restart mírových jednání mezi Severní a Jižní Koreou - nabádá k uváženému přístupu, poukazuje Episkopos. Cílem je podle něj vyvážit odvetná opatření s pozitivními pobídkami.
"Je třeba podniknout co nejrychleji kroky, které zabrání Severní Koreji v dalším rozvoji jaderného a raketového potenciálu. Myslím, že zvážení uvolnění sankcí může být jisté možností," cituje autor komentáře středeční prohlášení jihokorejského ministra zahraničních věcí Čong Ui-jonga.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Zkoušku z ponorky odpalované balistické rakety hodnotí Episkopos jako prozatím poslední v řadě velkých zbrojních severokorejských testů z posledního měsíce. Připomíná, že KLDR se nechala na konci září slyšet, že otestovala nový hypersonický kluzák, byť jihokorejské tajné služby popírají, že by zbraň pokořila pětinásobnou rychlost zvuku, která je udávána jako hypersonická.
Stávající severokorejské testy provází také konstantní příval agresivní rétoriky, vyzdvihuje historik. Pro ukázku závěrem uvádí stanovisko vůdce země Kim Čong-una pronesené na zmíněné přehlídce Sebeobrana 2021, že Soul zastává "nelogické a gangsterské" postoje, přičemž pohrozil, že KLDR tvrdě odpoví na jihokorejskou snahu "narušit" její právo na vlastní obranu.
Související
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
Chybíš mi, Kime. Nezájem. Trump se musí připravit na zcela jiného vůdce KLDR, než se kterým se setkal
Severní Korea (KLDR) , Rakety , Jižní Korea
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
před 3 hodinami
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
před 4 hodinami
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
před 5 hodinami
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
před 5 hodinami
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
před 6 hodinami
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
před 7 hodinami
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
před 7 hodinami
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
před 8 hodinami
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
před 9 hodinami
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
před 10 hodinami
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
před 10 hodinami
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno před 11 hodinami
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
před 11 hodinami
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
před 12 hodinami
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
před 12 hodinami
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
před 12 hodinami
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
před 13 hodinami
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
před 13 hodinami
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 14 hodinami
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák