Česko je pro ateisty rájem. V jiných zemích mají naopak velké potíže

Ač to v českém kulturním prostředí, které je převážně ateistické, zní komicky, tak v některých regionech světa nejsou výjimkou případy diskriminace lidí bez vyznání. Jedná se zpravidla o fenomén muslimských zemí, tedy Afriky a Asie. Perzekuce a pronásledování se navíc nevyhýbají ani humanistům.

Případy ostrakizace lidí, kteří se nehlásí k žádnému náboženství, hlásí například Kolumbie, Indie, Indonésie, Malajsie, Nigérie, Pákistán, Filipíny a Srí Lanka. Výjimečné nejsou ani nucené sňatky. Britský deník Guardian se odvolává na zprávu, kterou ve čtvrtek vydala organizace Humanists International.

Důvodem šikany ateistů a humanistů jsou jejich hodnoty, včetně odmítání většinového náboženství, podpory lidských práv, liberální demokracie a kritického myšlení. Svým způsobem se potýkají se stejným osudem jako Mistr Jan Hus v 15. století.

Například Mubarak Bala, prezident Asociace nigerijských humanistů, byl minulý týden zatčen pro podezření z rouhání, za které mu v jeho zemi může být uložen i trest smrti. Jedná se o syna známého islámského duchovního, který se nijak netají svými názory, jež nejsou většinově konzervativní společností akceptovány. 

"Říkat si, co chcete a kdy chcete, či se otevřeně hlásit k ateismu nebo humanismu může být v Nigérii nebezpečné. Bala je ale v tomhle směru fanatikem a snaží se vytvářet prostor i pro ty, kteří se nehlásí k islámu ani žádnému jinému náboženství," vysvětlil Leo Igwe, který je taktéž nigerijským humanistou a lidskoprávním aktivistou.

Válka vedená proti humanistům, ateistům, agnostikům a lidem, kteří se nějakým způsobem odchylují od většinou přijímaných kulturních hodnot, zahrnuje například kriminalizaci rouhání a apostáze, tedy odpadnutí od víry, a naopak beztrestnost útoků a novodobých honů na čarodějnice. Takto hovoří zmiňovaná zpráva, jíž financoval Britský úřad pro záležitosti Commonwealthu.

Zpráva obsahuje svědectví 76 lidí z osmi sledovaných zemí. "Humanisté a lidé bez vyznání jsou oběťmi pernamentních útoků z řad zapřísáhlých muslimů," řekl jeden z malajských respondentů. V Pákistánu je situace ještě mnohem horší. Zákony tvrdě postihují rouhání a systémová diskriminace jiných hodnotových a názorových přesvědčení je na pořadu dne. Úřady navíc nepřímo podporují náboženské násilí vůči odpadlíkům.

"Být pákistánským humanistou znamená mít odvahu a dát v sázku všechno," řekl jeden z respondentů. Zpráva taktéž upozorňuje na nucené konverze k islámu, které jsou v Pákistánu taktéž normálním fenoménem. Dívky a ženy jsou často tlačené k uzavírání manželství s muslimy.

Své o tom ví třeba Fauzia Ilyasová, zakladatelka Pákistánské aliance ateistů a agnostiků. Poté, co se rozvedla, svěřily úřady její dceru do péče otce. Důvodem bylo zřejmě její odpadnutí od víry. Následně na ní v roce 2015 vydal soud v Láhauru zatykač, utekla do Nizozemska, kde momentálně čeká na udělení azylu.

"Je na výsost jasné, že by se mělo usilovat o rušení zákonů potírajících rouhání z důvodu jejich častého zneužívání pro legitimizaci násilí vůči lidem s humanistickými hodnotami, kterým by mělo být garantováno právo na ochranu, a to na celém světě," řekl Gary McLeland, generální ředitel Humanists International.

Související

Vánoce

Za oslavu Vánoc do žaláře? Zavřou vás nejen v muslimských zemích

Pečete cukroví, chystáte kapra a zdobíte stromeček, anebo se chystáte strávit vánoční svátky v zahraničí? V případě cesty do ciziny zbystřete! Některé země totiž oslavu křesťanských svátků zakazují, a nemusí se přitom jednat jen o Blízký východ. O tom, kde vám za oslavování Vánoc hrozí, případně v minulosti hrozil, postih, informoval magazín Metro.co.uk.

Více souvisejících

ateismus inkvizice diskriminace Náboženství islám

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 59 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

Před 200 lety se narodil zakladatel moderní hudby Bedřich Smetana. Jaký byl jeho soukromý život?

Je tomu přesně 200 let od narození Bedřicha Smetany, jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů. O jeho dílech bylo již napsáno mnohé, Smetanův soukromý život také není tajemstvím. Kdo byly jeho osudové ženy a jaký na něj měly vliv? 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy