Česko je pro ateisty rájem. V jiných zemích mají naopak velké potíže

Ač to v českém kulturním prostředí, které je převážně ateistické, zní komicky, tak v některých regionech světa nejsou výjimkou případy diskriminace lidí bez vyznání. Jedná se zpravidla o fenomén muslimských zemí, tedy Afriky a Asie. Perzekuce a pronásledování se navíc nevyhýbají ani humanistům.

Případy ostrakizace lidí, kteří se nehlásí k žádnému náboženství, hlásí například Kolumbie, Indie, Indonésie, Malajsie, Nigérie, Pákistán, Filipíny a Srí Lanka. Výjimečné nejsou ani nucené sňatky. Britský deník Guardian se odvolává na zprávu, kterou ve čtvrtek vydala organizace Humanists International.

Důvodem šikany ateistů a humanistů jsou jejich hodnoty, včetně odmítání většinového náboženství, podpory lidských práv, liberální demokracie a kritického myšlení. Svým způsobem se potýkají se stejným osudem jako Mistr Jan Hus v 15. století.

Například Mubarak Bala, prezident Asociace nigerijských humanistů, byl minulý týden zatčen pro podezření z rouhání, za které mu v jeho zemi může být uložen i trest smrti. Jedná se o syna známého islámského duchovního, který se nijak netají svými názory, jež nejsou většinově konzervativní společností akceptovány. 

"Říkat si, co chcete a kdy chcete, či se otevřeně hlásit k ateismu nebo humanismu může být v Nigérii nebezpečné. Bala je ale v tomhle směru fanatikem a snaží se vytvářet prostor i pro ty, kteří se nehlásí k islámu ani žádnému jinému náboženství," vysvětlil Leo Igwe, který je taktéž nigerijským humanistou a lidskoprávním aktivistou.

Válka vedená proti humanistům, ateistům, agnostikům a lidem, kteří se nějakým způsobem odchylují od většinou přijímaných kulturních hodnot, zahrnuje například kriminalizaci rouhání a apostáze, tedy odpadnutí od víry, a naopak beztrestnost útoků a novodobých honů na čarodějnice. Takto hovoří zmiňovaná zpráva, jíž financoval Britský úřad pro záležitosti Commonwealthu.

Zpráva obsahuje svědectví 76 lidí z osmi sledovaných zemí. "Humanisté a lidé bez vyznání jsou oběťmi pernamentních útoků z řad zapřísáhlých muslimů," řekl jeden z malajských respondentů. V Pákistánu je situace ještě mnohem horší. Zákony tvrdě postihují rouhání a systémová diskriminace jiných hodnotových a názorových přesvědčení je na pořadu dne. Úřady navíc nepřímo podporují náboženské násilí vůči odpadlíkům.

"Být pákistánským humanistou znamená mít odvahu a dát v sázku všechno," řekl jeden z respondentů. Zpráva taktéž upozorňuje na nucené konverze k islámu, které jsou v Pákistánu taktéž normálním fenoménem. Dívky a ženy jsou často tlačené k uzavírání manželství s muslimy.

Své o tom ví třeba Fauzia Ilyasová, zakladatelka Pákistánské aliance ateistů a agnostiků. Poté, co se rozvedla, svěřily úřady její dceru do péče otce. Důvodem bylo zřejmě její odpadnutí od víry. Následně na ní v roce 2015 vydal soud v Láhauru zatykač, utekla do Nizozemska, kde momentálně čeká na udělení azylu.

"Je na výsost jasné, že by se mělo usilovat o rušení zákonů potírajících rouhání z důvodu jejich častého zneužívání pro legitimizaci násilí vůči lidem s humanistickými hodnotami, kterým by mělo být garantováno právo na ochranu, a to na celém světě," řekl Gary McLeland, generální ředitel Humanists International.

Související

Vánoce

Za oslavu Vánoc do žaláře? Zavřou vás nejen v muslimských zemích

Pečete cukroví, chystáte kapra a zdobíte stromeček, anebo se chystáte strávit vánoční svátky v zahraničí? V případě cesty do ciziny zbystřete! Některé země totiž oslavu křesťanských svátků zakazují, a nemusí se přitom jednat jen o Blízký východ. O tom, kde vám za oslavování Vánoc hrozí, případně v minulosti hrozil, postih, informoval magazín Metro.co.uk.

Více souvisejících

ateismus inkvizice diskriminace Náboženství islám

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 34 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 3 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 4 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy