Nový Zéland kvůli koronaviru prodloužil uzávěru

Celostátní karanténní uzávěra se na Novém Zélandu prodlužuje o další tři dny, tedy do páteční půlnoci. Oznámila to dnes premiérka Jacinda Ardernová. V Aucklandu, který je epicentrem současné vlny šíření koronaviru v zemi, budou restrikce platit přinejmenším do konce srpna, uvedla agentura Reuters. Současná vlna koronavirové nákazy podle ministerské předsedkyně v zemi dosud nekulminovala.

"Nejbezpečnější možností je nyní pro nás všechny i nadále držet kurz," prohlásila Ardernová na tiskové konferenci. "Pokud nás svět něco naučil, tak je to opatrnost s touto variantou covidu-19," podotkla premiérka, podle níž je hlášeno 13.000 kontaktů s nakaženými mutací delta po celé zemi. To je více než v předchozích vlnách pandemie. "Delta změnila pravidla hry," dodala šéfka vlády.

Potvrzené případy koronaviru evidují úřady v Aucklandu a Wellingtonu, poznamenala agentura Bloomberg. Za uplynulý den testy odhalily 35 nově nakažených, celkem jich v současné době tato ostrovní země eviduje 107. Zemi se dosud vyplácel razantní postoj a tvrdé uzávěry či uzavírání hranic při prvních náznacích komunitního přenosu. V poslední době úřady na Novém Zélandě začínají čelit kritice kvůli pomalému tempu očkování, plně imunizovaných je tam zhruba 20 procent obyvatel.

Premiér sousední Austrálie, která se v současné době rovněž potýká s šířením infekce, dnes prohlásil, že uzávěry nejsou dlouhodobě udržitelné. Až země dosáhne přinejmenším 70 nebo 80 procent proočkovanosti obyvatel proti covidu-19, bude se země podle něj muset naučit s covidem-19 žít. "(Lockdowny) nemohou pokračovat donekonečna. Není to udržitelný způsob života v této zemi," uvedl na tiskové konferenci šéf australské vlády Scott Morrison.

Karanténní opatření se týkají více než poloviny Australanů. Například Sydney žije v takzvaném lockdownu už dva měsíce, Melbourne právě prožívá už svou šestou karanténní uzávěru, připomíná Bloomberg. Nejlidnatější australský stát Nový Jižní Wales dnes oznámil 818 nově odhalených případů koronaviru, nejvíce právě v Sydney. To je jen o něco méně, než dosud nejvyšší denní přírůstek 830 infikovaných, jenž úřady zaznamenaly o den dříve.

Austrálii se původně dařilo držet šíření viru pod kontrolou. Nyní se však potýká s šířením varianty delta a lesk z jejího počátečního úspěchu kalí pomalá očkovací kampaň, píše Reuters. Zdravotníci v zemi dosud plně naočkovali 30 procent obyvatel starších 16 let, na 52 procent Australanů má alespoň jednu dávku preparátu. Vakcinace se nyní odehrává rekordní rychlostí, ale 80 procent plně očkovaných lidí se tímto tempem nepodaří dosáhnout dříve než v prosinci.

Související

Více souvisejících

Nový Zéland Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

před 14 hodinami

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy