Nový Zéland kvůli koronaviru prodloužil uzávěru

Celostátní karanténní uzávěra se na Novém Zélandu prodlužuje o další tři dny, tedy do páteční půlnoci. Oznámila to dnes premiérka Jacinda Ardernová. V Aucklandu, který je epicentrem současné vlny šíření koronaviru v zemi, budou restrikce platit přinejmenším do konce srpna, uvedla agentura Reuters. Současná vlna koronavirové nákazy podle ministerské předsedkyně v zemi dosud nekulminovala.

"Nejbezpečnější možností je nyní pro nás všechny i nadále držet kurz," prohlásila Ardernová na tiskové konferenci. "Pokud nás svět něco naučil, tak je to opatrnost s touto variantou covidu-19," podotkla premiérka, podle níž je hlášeno 13.000 kontaktů s nakaženými mutací delta po celé zemi. To je více než v předchozích vlnách pandemie. "Delta změnila pravidla hry," dodala šéfka vlády.

Potvrzené případy koronaviru evidují úřady v Aucklandu a Wellingtonu, poznamenala agentura Bloomberg. Za uplynulý den testy odhalily 35 nově nakažených, celkem jich v současné době tato ostrovní země eviduje 107. Zemi se dosud vyplácel razantní postoj a tvrdé uzávěry či uzavírání hranic při prvních náznacích komunitního přenosu. V poslední době úřady na Novém Zélandě začínají čelit kritice kvůli pomalému tempu očkování, plně imunizovaných je tam zhruba 20 procent obyvatel.

Premiér sousední Austrálie, která se v současné době rovněž potýká s šířením infekce, dnes prohlásil, že uzávěry nejsou dlouhodobě udržitelné. Až země dosáhne přinejmenším 70 nebo 80 procent proočkovanosti obyvatel proti covidu-19, bude se země podle něj muset naučit s covidem-19 žít. "(Lockdowny) nemohou pokračovat donekonečna. Není to udržitelný způsob života v této zemi," uvedl na tiskové konferenci šéf australské vlády Scott Morrison.

Karanténní opatření se týkají více než poloviny Australanů. Například Sydney žije v takzvaném lockdownu už dva měsíce, Melbourne právě prožívá už svou šestou karanténní uzávěru, připomíná Bloomberg. Nejlidnatější australský stát Nový Jižní Wales dnes oznámil 818 nově odhalených případů koronaviru, nejvíce právě v Sydney. To je jen o něco méně, než dosud nejvyšší denní přírůstek 830 infikovaných, jenž úřady zaznamenaly o den dříve.

Austrálii se původně dařilo držet šíření viru pod kontrolou. Nyní se však potýká s šířením varianty delta a lesk z jejího počátečního úspěchu kalí pomalá očkovací kampaň, píše Reuters. Zdravotníci v zemi dosud plně naočkovali 30 procent obyvatel starších 16 let, na 52 procent Australanů má alespoň jednu dávku preparátu. Vakcinace se nyní odehrává rekordní rychlostí, ale 80 procent plně očkovaných lidí se tímto tempem nepodaří dosáhnout dříve než v prosinci.

Související

Více souvisejících

Nový Zéland Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 31 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy