Nový Zéland začne po více než dvou letech otevírat hranice pro cizince

Nový Zéland začne v brzké době otevírat hranice, které byly více než dva roky uzavřené kvůli pandemii nemoci covid-19. Od 12. dubna budou moci do země znovu vstupovat Australané, od 1. května potom cestující z dalších asi 60 zemí, mezi nimiž jsou i Česká republika a Slovensko. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Po příletu nebudou zahraniční návštěvníci nuceni jít do karantény, pro vstup do země budou ale muset být plně očkovaní proti covidu a také budou muset předložit negativní test na koronavirus.

Ostrovní země už láká turisty k návštěvě prostřednictvím propagačních videí na sociálních sítích. "Nemůžeme se dočkat, až vás přivítáme zpátky. Nějakou chvíli to trvalo," stojí v jednom takovém vzkazu.

The return of New Zealand, starting 13 April. We can’t wait to welcome you back to our shores. It’s been a little while, so here’s a round up of what happened last time we were together. #NZWelcomeDay pic.twitter.com/9vHPiuNfdV

— New Zealand ?? (@PureNewZealand) March 16, 2022

Nový Zéland uzavřel hranice v březnu 2020, kdy se ve světě začal šířit nový typ koronaviru. Země byla od té doby prakticky celou dobu izolovaná, s výjimkou krátké doby, kdy povolovala vstup lidí z Austrálie. Nyní smějí na ostrov cestovat pouze občané Nového Zélandu.

Díky přísným opatřením a izolaci země od okolí se Novému Zélandu dlouho dařilo držet počet nákaz koronavirem na velmi nízké úrovni, v poslední době ale počet případů stoupá. V uplynulém týdnu přibývalo v této pětimilionové zemi denně kolem 15.000 nakažených. Na ostrově se šíří koronavirová varianta omikron, která je vysoce nakažlivá, ale zároveň méně nebezpečná než předchozí varianty. Nový Zéland má rovněž vysokou proočkovanost, plně očkováno je 81 procent obyvatel.

Přísná opatření, včetně očkovací povinnosti pro některé profese, vyvolala i na Novém Zélandu protestní akce. Na mnoha místech na ostrově nadále platí povinnost nosit roušky a je omezeno shromažďování.

Od začátku pandemie Nový Zéland zaregistroval 399.344 infekcí a 102 úmrtí pacientů s koronavirem, uvádí americká Univerzita Johnse Hopkinse, která pandemii covidu-19 monitoruje celosvětově.

Související

Více souvisejících

Nový Zéland

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy