Papež František v Thajsku vyzval k náboženské soudržnosti

Papež František při své návštěvě Thajska vyzval k soudržnosti mezi vyznavači různých náboženství. Jen takovým způsobem je možné vyřešit konflikty, prohlásila hlava katolické církve na dnešním mezináboženském setkání v Bangkoku. Do Thajska, které je převážně buddhistickou zemí, přicestoval papež ve středu.

"Svět čelí složitým problémům, jako je globalizace a její dopady na společnost. Rychlý pokrok provází bída, konflikty, migrace a hlad. Tyto skutečnosti nám připomínají, že žádný region ani část lidstva si nemohou myslet, že budou žít odděleně od druhých a nebudou jimi ovlivňovány. Je pryč doba, kdy bylo možné se izolovat," uvedl podle agentury DPA papež na schůzce, jíž se kromě křesťanů zúčastnili i představitelé buddhistické, islámské a hinduistické víry.

"Dialog by se měl utvářet v duchu bratrské solidarity pomáhající skoncovat s otroctvím, které přetrvává i v dnešních dnech, především v důsledku obchodování s lidmi," podotkl papež.

Nejvyšší představitel katolické církve přitom varoval před tendencí "diskreditovat hodnoty místních kultur a snažit nastolit jediný správný model".

Vyznavači katolické víry představují v Thajsku méně než jedno procento obyvatelstva, jejich vztahy s většinovými buddhisty jsou ale v současné době dobré. Papež František si nicméně posteskl, že pro mnoho Thajců je křesťanství "náboženství cizinců".

"To by nás mělo přimět hledat způsoby, jak mluvit o víře v místním dialektu, jako matka zpívá dítěti ukolébavky," řekl papež, který od začátku svého pontifikátu zdůrazňuje, že katolická církev se má rozrůstat díky své přitažlivosti, nikoli obracením lidí na víru.

Na předměstí Bangkoku papež dnes navštívil svatyni postavenou na počest thajského kněze, který zemřel v roce 1944 ve vězení na tuberkulózu a je považován za mučedníka. Na programu má také mši pro mladé v místní katedrále. V sobotu papež odletí na druhou část své asijské cesty do Japonska.

Související

Více souvisejících

Papež František Thajsko Církev Náboženství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy