Papež František zahájil návštěvu Thajska, promluví o problematice sexuální turistiky

Papež František dnes příletem do Thajska zahájil svou sedmidenní cestu po Asii, během které chce podpořit tamní katolické menšiny. Nejvyšší představitel katolické církve také v Bangkoku promluví o problematice sexuální turistiky a obchodování s lidmi. Informovaly o tom zahraniční agentury.

Františka na letišti v metropoli přivítali thajští představitelé církve, davy příznivců či bývalý premiér Surajud Čulanont. Podle agentury AP se mu ale nejvřelejšího uvítání dostalo od jeho vzdálené sestřenice, jeptišky Any Rosy Sivoriové. Misionářka žije v Thajsku od roku 1966 a během papežovy návštěvy mu bude tlumočit.

Katolicismus do Thajska přivezli portugalští obchodníci a misionáři v polovině 16. století. Jeho zástupci zde během století vybudovali nespočet škol a nemocnic.

Pro thajské katolíky, kteří v buddhistické zemi netvoří ani dvě procenta populace, je návštěva papeže vzácnou událostí. František je první hlavou katolické církve, který zemi navštívil po více než třech desítkách let.

Oficiální program papeže Františka začne ve čtvrtek, kdy se setká s thajským králem Mahá Vatčirálongkónem a nejvyšším buddhistickým patriarchou. Odslouží také mši na sportovním stadionu v Bangkoku a v pátek mši pro mladé v místní katedrále.

V sobotu František odletí do Japonska, kde se bude věnovat především tématu jaderných zbraní a navštíví Hirošimu a Nagasaki, které v roce 1945 zasáhly atomové bomby. Pomodlí se tam za oběti tragédie a pravděpodobně se také sejde s přeživšími.

Související

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

Více souvisejících

Papež František Thajsko Církev

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy