Protesty v Hongkongu gradují. Úřady zatknou prodemokratické zákonodárce

Úřady v Hongkongu dnes zatkly nebo se chystají zatknout sedm zákonodárců, kteří podporují prodemokratické protestní hnutí. S odkazem na vyjádření policie o tom informovala agentura AP. Krok zřejmě ještě posílí rozhořčení demonstrantů, kteří plánují již 24. víkend v řadě pokračovat v protestech, jež ve většině případů přerostly v násilné střety s bezpečnostními složkami.

Policie ve vyjádření uvedla, že tři zákonodárce již zadržela a obvinila je z obstrukcí v místním zákonodárném shromáždění při vyhroceném jednání z 11. května. Jednalo se tehdy o nyní již zrušeném vládním návrhu zákona, který měl umožnit vydávání podezřelých z trestné činnosti do pevninské Číny. Právě tento předpis stál u zrodu nové vlny protestů, jež bývalou britskou kolonií otřásají již pět měsíců.

Ostatní čtyři zákonodárci obdrželi předvolání, aby se dnes dostavili na policejní stanici, kde budou zatčeni. V pondělí by všech sedm mělo stanout před soudem.

Podle prodemokratických členů legislativy je policejní zásah očividným a propočítaným krokem, který povede k vyhrocení násilností mezi demonstranty a policisty. Toho pak chtějí podle zákonodárců úřady využít k tomu, aby zrušily místní volby plánované na 24. listopadu. Ty přitom měly ukázat, jaká v tomto poloautonomním čínském území panuje politická nálada.

"Jejich plánu řekneme ne," prohlásila demonstrantům nakloněná zákonodárkyně Tany Chanová. "Je to de facto referendum pro všechny hongkongské voliče, kteří tak mohou hlasovat a říci ne policejní brutalitě a říci ne našemu nespravedlivému systému. Je to rozhodně šance, abychom ukázali naše odhodlání," dodala s odkazem na chystané místní hlasování.

Vládní činitelé však popírají, že by zatýkání s volbami souviselo. Cílem úřadů podle nich je, aby bylo hlasování hladké a pokojné.

Tisíce demonstrantů v pátek vyšly do ulic na nejméně devíti místech v Hongkongu, aby vyjádřily nespokojenost s policií a uctily památku studenta, který v noci na pondělí spadl ze střechy krytého parkoviště při zásahu policistů a v pátek v nemocnici zemřel. Ačkoliv jsou okolnosti studentova pádu stále nejasné, řada demonstrantů z jeho smrti viní policii. Atmosféra ve městě před víkendovými protesty proto byla i tak značně rozjitřená.

Úřady od dubna zatkly již přes 3300 členů protestního hnutí. To si nyní klade širší požadavky a volá mimo jiné po hlubších demokratických reformách či nezávislém vyšetření policejních zásahů při protestech.

Související

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Ministerstvo zamítlo milost pro Čecha odsouzeného v Hongkongu na 27 let za pašování drog

České ministerstvo spravedlnosti zamítlo milost pro penzistu Vladimíra Švece, odsouzeného před pěti lety v Hongkongu na 27 let za pašování drog. Loni na podzim vydaly hongkongské úřady seniora do ČR. Podle ministerstva spravedlnosti žádost o milost nesplňovala podmínky pro její udělení, uvedl dnes Český rozhlas-Radiožurnál. Švec byl zadržen na hongkongském letišti se zhruba třemi kilogramy kokainu, vinu ale vždy popíral. Tvrdil, že o drogách v kufru nevěděl.

Více souvisejících

Hongkong demonstrace v Hongkongu

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 57 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy