"Nenoste ochrannou roušku, pokud jste zdraví," stojí dnes na titulní stránce hlavního deníku v Singapuru. Úřady se snaží zklidnit paniku v situaci, kdy lidé vykupují ochranné masky ve snaze bránit se před rychle se šířícím koronavirem. Naproti tomu v Malajsii sousedící se Singapurem vláda lidem vzkázala, aby masky a dezinfekční přípravky na ruce měli vždy u sebe. A podobně je tomu v Thajsku a Vietnamu, napsala agentura Reuters.
Kvůli protichůdným informacím, jak se chránit před nákazou, které v Číně podlehlo více než 210 lidí, panuje mezi lidmi zmatek. Někteří odborníci dokonce varují, že nesprávné zacházení s rouškami může zvýšit nebezpečí infekce.
"Nosíte masku jedině tehdy, když vám není dobře? K čemu jsou pak vojáci v době, kdy není válka? Je lepší být opatrný," napsal na facebooku Kenny Chan Wai Kong, který žije v Singapuru. Úřady v tomto městském státu oznámily, že v situaci, kdy obchodníkům zásoby masek došly, plánují rozdat do každé domácnosti čtyři tyto ochranné pomůcky.
Nosit masku je v některých částech Asie běžné v případě, kdy jsou lidé nemocní, nebo když se chtějí chránit před znečištěným ovzduším ve městech.
Světová zdravotnická organizace (WHO) ani americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí na svých internetových stránkách nošení roušek jako preventivní opatření proti šíření viru nezmiňují, ale ani od něho výslovně neodrazují.
Austrálie a Tchaj-wan uvedly, že zdraví lidé ochranné roušky nosit nemusí, ale Austrálie jich milion uvolnila ze svých hmotných rezerv a lidé je také v hojných počtech nosí v Tchaj-peji, hlavním městě Tchaj-wanu, jehož vláda zavedla limit na prodej masek a zakázala jejich vývoz. Tchajwanské dráhy dnes informovaly, že pokud se virus bude dále šířit, nebudou do vlaků smět cestující bez ochranné roušky.
Koronavirus se může přenášet z jednoho člověka na druhého, není ale jasné, jak snadno. Většina nemocných jsou lidé přebývající v čínském městě Wu-chan, centru epidemie, příbuzní nakažených nebo zdravotníci. Vir se přenáší při kontaktu s částicemi, které se dostanou do vzduchu, když nakažený jedinec kašle nebo kýchá, nebo když se někdo dotkne nakaženého člověka nebo předmětu, na němž je virus, a pak se dotýká úst, nosu nebo očí.
"Maska je potřebná tehdy, když jste v davu..., nebo když se staráte o nemocného. Ale pokud vám to pomůže, chirurgickou roušku noste," řekla Angela Rasmussenová, viroložka z Centra pro infekce a imunitu při americké Kolumbijské univerzitě. Jiní odborníci upozorňují, že jednorázové chirurgické roušky nepřilnou k obličeji natolik, aby člověka před infekcí ochránily.
V Hongkongu se pod palbu kritiky dostala místní zákonodárkyně, která předsedá městskému výboru pro zdravotnictví, když zveřejnila krátké video s návodem, jak roušku na jedno použití vydezinfikovat párou. Neobvyklá je rada indické vlády, že před virem ochrání směs ze zázvoru a bazalky indické. S nepochopením se setkal i jistý barmský ministr, který na facebooku doporučil lidem, aby jedli více cibule.
Někteří Číňané žijící v zahraničí nakupují ochranné roušky a posílají je svým příbuzným a přátelům v Číně, kde jich panuje nedostatek. Čínští občané žijící ve Vietnamu, Thajsku a Malajsii ve čtvrtek do své domovské provincie Kan-su za čtvrtek zaslali 150.000 masek, informovala státní agentura Nová Čína.
Související
Rh faktor v těhotenství: Co se může stát, když si krev „nesedne“?
Čínské děti postihuje ve velkém zápal plic. WHO po konzultacích uklidňuje svět
zdraví , Čína , singapur , Hongkong , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 38 minutami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 39 minutami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 1 hodinou
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 1 hodinou
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 2 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 2 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 4 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 4 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 4 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 4 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 5 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 6 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 6 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 7 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.
Zdroj: Jakub Jurek