Severní Korea vypálila balistické rakety, Japonsko vyhlásilo poplach

Několik balistických raket dnes podle Soulu opět vypálila Severní Korea. Japonsko kvůli tomu vyhlásilo poplach ve třech prefekturách, uvedla agentura Reuters. Japonské úřady původně informovaly o tom, že jedna severokorejská raketa přeletěla nad severem Japonska. To ale později popřelo ministerstvo obrany, podle kterého se raketa ztratila z radarů nad Japonským mořem. KLDR vypálení raket nekomentovala.

Jižní Korea a USA oznámily prodloužení společného vojenského cvičení, které mělo původně skončit v pátek. KLDR to označila za "riskantní a špatné rozhodnutí". Podle severokorejského představitele, jehož citovala severokorejská agentura KCNA, USA a Jižní Korea poznají, že udělaly nenapravitelnou chybu. Tímto "nezodpovědným rozhodnutím" podle KLDR obě země vyvolávají situaci, která se vymyká kontrole.

"Vzhledem k současné bezpečnostní krizi, jež se stupňuje provokacemi Severní Koreje, je nezbytné, aby Jižní Korea a USA zaujaly společný postoj," uvedlo k prodloužení manévrů letectvo jihokorejské armády.

Jihokorejská armáda a japonští představitelé se domnívají, že KLDR dnes vystřelila jednu mezikontinentální balistickou raketu (ICBM) a další dvě rakety s kratším doletem. Údaje o letu ICBM ukazují, že Severní Korea zřejmě nechtěla zasáhnout území okolních států.

Japonské úřady vydaly varování v prefekturách Mijagi, Niigata a Jamagata. Obyvatele vyzvaly, aby se schovali do uzavřených prostor. Dočasně byl zastaven také provoz vysokorychlostních vlaků. Úřady později informovaly, že nezaznamenaly žádné škody. Velké obavy vyvolává severokorejská raketová aktivita zejména v prefektuře Niigata, kde je jaderná elektrárna se sedmi reaktory.

Původně japonské úřady informovaly o tom, že jedna raketa přeletěla japonské území. To později popřel japonský ministr obrany Jasukazu Hamada. "Potvrzujeme, že raketa nepřeletěla nad japonským souostrovím, a zmizela nad Japonským mořem," řekl ministr novinářům. Premiér Fumio Kišida uvedl, že úřady stále shromažďují údaje o letu severokorejských raket. Aktivity KLDR podle něj nelze tolerovat.

Podle jihokorejských armádních zdrojů mezikontinentální balistická raketa zřejmě selhala při oddělování hlavice. Podle Soulu uletěla asi 760 kilometrů, zbylé dvě rakety letěly 350 kilometrů a dosáhly výšky 70 kilometrů.

Severokorejská balistická raketa naposledy přelétla nad Japonskem 4. října, poprvé po pěti letech. Stanice BBC napsala, že stupňující se palba z KLDR má své politické cíle stejně, jako tomu bylo v letech 2010 nebo 2017. Vznikne atmosféra krajního ohrožení a pak Pchjongjang vyzve k jednání a ústupkům ze strany Jižní Koreje, Japonska a USA. Podle BBC má ale tentokrát severokorejský vůdce Kim Čong-un ještě další cíl - nechce vyvolávat strach jenom v Jižní Koreji a Japonsku, protože to už KLDR dělá. Chce pohrozit Spojeným státům možností použití ICBM.

BBC vysvětluje, že po vypálení balistické rakety do vesmíru se hlavice oddělí a vrací se k zemi v tak zvaném návratovém tělese. To musí být schopné odolat mimořádným teplotám a tlaku, který vzniká při průletu atmosférou. V minulých testech severokorejské rakety selhaly právě v této fázi, takže Pchjongjang je musí dále testovat, aby technologii zdokonalil. Dnešní test byl znovu neúspěšný, což dokazuje, že KLDR musí na této zbrani ještě pracovat.

Tyto raketové testy však mají hluboký dopad na japonskou politiku. Po desetiletích respektování mírové poválečné ústavy se chce nyní Japonsko vyzbrojit. Vláda hodlá navrhnout zdvojnásobení obranného rozpočtu po příštích deset let a nákup zbraní dlouhého doletu. Podle zpráv vyjednává Tokio o nákupu stovek raket s plochou dráhou letu Tomahawk z USA. Japonsko pak může být poprvé od 2. světové války schopné zaútočit na vnitrozemí Číny a KLDR.

Washington dnešní raketové testy odsoudil. "Odpálení (rakety) je jasným porušením několika rezolucí Rady bezpečnosti OSN," uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. Podle amerického ministerstva zahraničí dnešní raketové testy "zdůrazňují potřebu, aby všechny země plně dodržovaly rezoluce Rady bezpečnosti OSN".

Ve středu KLDR vystřelila podle Soulu nejméně 20 různých raket a střel. Podle listu The Korea Times jedna z balistických střel přelétla námořní hranici a dopadla 26 kilometrů jižně od námořní linie. Byl to první takový incident od 50. let.

Severokorejské raketové testy, které zemi zakazují rezoluce OSN, jsou v poslední době velmi časté. KLDR již dříve uvedla, že se jedná o reakci na cvičení amerických a jihokorejských vzdušných sil, které považuje za provokaci. Vyzvala obě země, aby manévry zrušily, což Soul a Washington odmítly. Podle nich má cvičení pouze obranný charakter. Bílý dům a Soul se domnívají, že se KLDR připravuje na nový jaderný test, který by byl prvním od roku 2017.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Japonsko EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy