Singapur bojuje s dezinformacemi. Sporný zákon dopadl na facebook

Americká společnost Facebook dnes sdělila, že na žádost singapurské vlády umístila u jednoho příspěvku na sociální síti facebook poznámku o tom, že obsahuje nepravdivé informace. Společnost to udělal na základě nového singapurského zákona namířeného proti falešným zprávám.

Jde o první podobný předpis, který internetovému gigantovi přikazuje vydávat opravy na žádost vlády. Někteří kritici se obávají, že zákon může ohrožovat svobodu slova občanů, napsala agentura AP.

"Facebook vám podle zákona musí sdělit, že singapurská vláda tvrdí, že tento příspěvek obsahuje nepravdivé informace," píše se v poznámce, která se zobrazila u jednoho příspěvku politického blogu State Times Review. Původní text příspěvku však zůstal nezměněn a poznámka je viditelná jen pro uživatele ze Singapuru.

Singapurská vláda v pátek uvedla, že nařídila Facebooku vydat tuto poznámku u příspěvku z 23. listopadu, v němž šéf blogu Alex Tan obviňoval vládu ze zatčení takzvaného whistleblowera a z manipulování s volbami. Singapur, který se za několik měsíců chystá k parlamentním volbám, označil obvinění za falešná a očerňující. Tana vyzval k úpravě či smazání příspěvku, ten se však rozhodl neuposlechnout. Argumentoval tím, že je australským občanem. Singapurské úřady se proto rozhodly obrátit přímo na Facebook a Tana nyní vyšetřují.

Facebook často z vlastní iniciativy blokuje obsah, který jednotlivé vlády považují za porušení místních zákonů. Jen za letošní červen zasáhl podle své zprávy o transparentnosti v 18.000 případech po celém světě. Singapurský zákon, který se připravoval dva roky a začal platit letos v říjnu, je však prvním, který společnosti nařizuje obsah upravit přímo na žádost vlády.

Asijská internetová koalice, jež sdružuje regionální internetové a technologické firmy, označila předpis za "zatím nejdalekosáhlejší legislativu svého druhu na světě". Některé organizace zaměřené na ochranu občanských práv se obávají, že předpis by mohl být omezením svobody internetu nejen v Singapuru, ale i jinde v jihovýchodní Asii.

"Zákon vstoupil v platnost teprve nedávno a my doufáme, že ujištění (singapurské) vlády, že předpis nebude mít dopad na svobodné vyjadřování, povede k uvážlivému a transparentnímu přístupu k jeho uplatňování," uvedl ve vyjádření Facebook.

Za porušení nového zákona hrozí v Singapuru až desetileté tresty vězení či pokuty do výše milionu singapurských dolarů (téměř 17 milionů korun).

Související

Co způsobilo takový výbuch? O tom se na internetu živě spekuluje, o jaký druh bomby šlo ale zatím nikdo s jistotou neuvedl

Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu

Server Seznam Zprávy přišel ve středu ve večerních hodinách se zdánlivě šokující zprávou. V titulku doslovně uvedl, že "Rusko svrhlo na ukrajinské město jednu z nejničivějších bomb." V článku se následně odkazuje na možné použití bomby ODAB-9000, ačkoliv její nasazení na Ukrajině nebylo prokázáno a řada zdrojů tuto informací vyvrací s tím, že se jedná o ruskou propagandu.

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news Facebook singapur sociální sítě internet

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 21 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy