Stát, který zvládl koronavirus, ale nemluví se o něm. Lékař nešetří chválou

NÁZOR - Indický stát Kérala je znám pro krásné moře a ájurvédská centra, ale dnes plní zpravodajství kvůli svým úspěchům při zadržování nemoci covid-19. Situaci rozebral lékař Saju Mathew v komentáři pro server CNN.

Covid-19, ilustrační foto

Přemožitelka koronaviru

Kérala, kde žije okolo 35 milionů lidí, zaznamenala první případ nákazy již 30. ledna, přičemž k minulému pátku zachytila 3.726 případů a eviduje 22 obětí - jeden mrtvý tedy připadá na 1,5 milionu obyvatel, odkazuje Mathew na statistiku indické vlády. Sám má indické rodiče a letos se v Kérale chystá strávit letní dovolenou.

V Kérale vládnou komunisté a stát silně investuje do veřejného zdravotnictví a vzdělávacího systému, poukazuje lékař. Upozorňuje, že Kérala vykazovala v roce 2016 nejvyšší gramotnost ze všech indických států (přes 92 %), stejně jako nejdelší průměrnou délku dožití - okolo 75 let.

"Všechny tyto faktory přispívají k formování obyvatel, kteří chápou smrtící povahu tohoto viru - a kteří velmi důvěřují svým politikům," píše Mathew. Nastiňuje, že boj s koronavirem řídí kéralská ministryně zdravotnictví K. K. Shailaja, které se přezdívá "učitelka" či "přemožitelka koronaviru", protože se připojila k ženským političkám po celém světě, které si vysloužily uznání za ochotu naslouchat a podniknout včasné a agresivní kroky.

Shailaja je chválena za svůj efektivní postup během krize, ale proslavila se již před pandemií koronaviru, v roce 2018, kdy se v Kérale objevil smrtící virus nipah, uvádí lékař. Vysvětluje, že mezi jeho příznaky patří bolesti hlavy, zmatenost a malátnost, přičemž může rychle napadnout nervový systém a skončit smrtí.

I tehdy Shailaja podnikla agresivní kroky, zůstala v oblasti, kde virus zabíjel lidi, zmobilizovala zdravotní tým a nechala vystopovat a izolovat ty, kteří s virem přišli do kontaktu, upozorňuje Mathew. Dodává, že 17 lidí sice zemřelo, ale virus se podařilo zastavit a zabránit jeho šíření po Kérale.

Tato zkušenost připravila Shailaju na vůdčí roli během stávající pandemie, domnívá se autor komentáře. Poukazuje, že jen tři dny poté, co se dozvěděla o výskytu nového viru v Číně, tedy dlouho před prvním potvrzeným případem v Kérale, politička zahájila přípravy, vytvořila koordinační štáb a to samé nařídila čtrnácti zdravotním okreskům v tomto státě.

"Zkušenost ministryně zdravotnictví s virem nipah jí zjevně dodala sebevědomí při agresivním postupu vůči pandemii," pokračuje lékař. Konstatuje, že poté, co se na konci ledna v Kérale objevil první případ nákazy, Shailaja se řídila postupy Světové zdravotnické organizace pro testování, izolaci a podporu obyvatel.

Příklad pro celý svět

Kéralské úřady začaly měřit teplotu lidem přilétajícím z Číny, přičemž ti s horečkou byli izolováni v nemocnici a jejich spolucestující, kteří mohli být nákaze vystaveni, posláni do domácí karantény, aby se virus dále nešířil, popisuje Mathew. Dodává, že v každém okresku byly určeny dvě nemocnice pro léčbu pacientů  s covid-19, které měly samostatné vchody a východy.  

Pokud jde o efektivitu zdravotnické strategie trasování kontaktů nakažených, je Kérala unikátní, tvrdí lékař. Podotýká, že v jednu chvíli se v karanténě v tomto státu nacházelo přes 150 tisíc lidí. Krom masivního testování, trasování a rozsáhlé karantény Kérala spustila i záchranné programy pro nejohroženější obyvatele, poskytla útočiště a jídlo tisícům lidí, včetně desítek tisíc přistěhovaleckých pracovníků, o které bylo během karantény postaráno, vyzdvihuje Mathew.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Spolu s tím, jak Kérala uvolňuje karanténu a lidé se vrací z jiných zemí a indických států, počet případů narůstá, konstatuje lékař. Soudí, že se tedy teprve ukáže, zda kéralský přístup dokáže nakonec dokáže koronavirus zastavit, ale Shailaja tvrdí, že má plán pro druhou vlnu nákazy, která přijde po uvolnění cestovních omezení.

Kéralské úřady se zatím drží dosavadní strategie - testují a trasují lidi v uzlech, jako jsou letiště či nádraží, a na dodatečných kontrolních silničních stanovištích - a alespoň prozatím stát vykazuje velmi málo úmrtí na covid-19, uvádí Mathew. Domnívá se, že tato strategie by měla sloužit jako model nejen pro zbytek Indie, ale celý svět.

"Indie by utrpěla ránu, pokud by se tento virus vymkl z rukou," obává se lékař. Poukazuje, že v zemi žije přes miliardu lidí v hustě osídlených komunitách, tamní zdravotní systém není připraven na velký nárůst nemocných, a proto by se měla poučit z kéralského postupu a podniknout agresivní kroky proti světem se šířícímu neviditelnému nepříteli.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

KLDR odpálila dvě balistické rakety, uvedla Jižní Korea

15.09.2021 07:48 Severní Korea dnes podle jihokorejské armády odpálila dvě balistické rakety. Japonsko uvedlo, že…

MONITOR: Represe v Číně akcelerují. Zaznělo varování před plány Si Ťin…

14.09.2021 00:01 Přes pětapadesáti lety se Čína otřásala, jelikož tehdejší vůdce Mao Ce-tung zahájil tzv. kulturní…

V Indii umírají desítky lidí na epidemii dengue

13.09.2021 21:06 Epidemie horečky dengue si od začátku září zřejmě vyžádala desítky obětí v severoindickém státě…

KLDR tvrdí, že úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu

13.09.2021 07:54 Severní Korea dnes oznámila, že o víkendu úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu.…

Austrálie od EU koupila milion dávek vakcíny

12.09.2021 08:15 Austrálie od Evropské unie nakoupila milion dávek vakcíny od společnosti Moderna, oznámil dnes…

Austrálie hlásí nový rekord v počtu nakažených

11.09.2021 22:04 Aktualizováno V Austrálii bylo za dnešek 2077 počet pozitivně testovaných na covid-19 a padl tak jen den starý…

Sydney otevře podniky a služby, až se naočkuje 70 procent lidí

09.09.2021 09:21 V australském Sydney se po několikaměsíční uzávěře otevřou znovu restaurace, bary, tělocvičny a…

Část Austrálie nejspíš kvůli koronaviru otevře hranice až příští rok

06.09.2021 07:59 Západní Austrálie nespíš kvůli pandemii covidu-19 otevře své hranice pro cestovatele ze zbylých…

U východního pobřeží Austrálie zabil žralok surfaře

05.09.2021 08:40 U východoaustralského pobřeží dnes zemřel surfař po útoku žraloka. Muž podle záchranné zdravotnické…

Austrálie dál zápolí s koronavirem, přibylo 1684 nových případů

05.09.2021 08:10 Austrálie po sobotním rekordu v podobě 1756 nových případů zaznamenala další vysoký přírůstek ve…

Související:

Právě se děje

reklama