Tým WHO navštívil tržiště ve Wu-chanu, poprvé se zde objevil koronavirus

Tým odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří v polovině ledna přijeli do čínského města Wu-chanu pátrat po původu onemocnění covid-19, dnes podle agentury Reuters navštívil tržiště Chua-nan. Na tomto místě, kde se mimo jiné prodávají mořské plody a živá zvířata, bylo poprvé zaznamenáno šíření viru SARS-CoV-2, jenž je původcem pandemie covidu-19.

Tým k tržišti, které je ohrazené vysokým modrým plotem, dorazil odpoledne místního času (ráno SEČ) za silné policejní asistence. Členové výpravy neodpověděli na otázky novinářů shromážděných u vstupu; jejich konvoj vjel na trh a vstup byl znovu zablokován.

Z reportáže BBC vyplývá, že přízemí, kde se nacházel takzvaný mokrý trh (wet market), je od počátku minulého roku uzavřeno. Po roce od propuknutí nákazy jsou otevřeny některé obchody v prvním patře tržiště. Přízemí bylo poslední den roku 2019 uzavřeno poté, co s ním byly spojeny čtyři případy tehdy ještě neznámého plicního onemocnění. V jedenáctimilionovém Wu-chanu byla na konci ledna 2020 zavedena 76denní přísná uzávěra.

Zástupci WHO museli nejprve v Číně absolvovat 14denní karanténu. Zatím navštívili nemocnice a mají se dostat i do wuchanského institutu virologie. Experti by rovněž chtěli hovořit s některými z prvních pacientů, kteří se v prosinci 2019 novým typem koronaviru nakazili.

Čínská vláda příjezd týmu schválila po měsících diplomatických sporů, které generálního tajemníka WHO přiměly, aby si na situaci veřejně postěžoval. Čína se snaží vyhnout obviněním, že existenci nového koronaviru zpočátku tajila a umožnila tak rozšíření nákazy.

Americký prezident Donald Trump loni prohlásil, že existuje dostatek důkazů o tom, že koronavirus pochází z wuchanského virologického ústavu. Tezi, že koronavirus není přírodního původu, zastává například čínská viroložka Li Meng-jen, která v loni září společně s dalšími třemi kolegy zveřejnila na toto téma článek na internetu. Jak ale upozornila agentura AP, článek nebyl recenzován. Všichni čtyři jeho autoři se hlásí k organizaci Vláda práva Stephena Bannona, amerického republikána a bývalého Trumpova hlavního strategického poradce.

Většina vědců nicméně soudí, že virus SARS-CoV-2 je přírodního původu a na lidi se přenesl z netopýrů nebo jiných živočichů, možná na wuchanském tržišti, kde se prodávala divoce žijící a exotická zvířata. Vládnoucí čínská komunistická strana tvrdí, že virus pochází ze zahraničí, například z dovezených mořských plodů. To však vědci odmítají, podotýká AP.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) WHO (Světová zdravotnická organizace) Wu-chan

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy