Již u zhruba 130 cestujících z výletní lodi Ruby Princess, která před pár dny zakotvila v australském městě Sydney, byla zjištěna nákaza koronavirem. Jedna žena infekci podlehla. Na palubě luxusního plavidla bylo 2700 pasažérů, kteří v Sydney 19. března vystoupili.
Australské úřady se nyní snaží co nejrychleji cestující z Ruby Princess vystopovat a podrobit testům, napsala dnes agentura Reuters.
Austrálie registruje 1984 případů nemoci COVID-19 a osm mrtvých, přičemž největším zdrojem nákazy je právě loď Ruby Princess. První obětí z plavidla se stala žena mezi 70 a 80 lety. Australské úřady původně plavidlo, které se vracelo z jedenáctidenní okružní cesty na Nový Zéland, označily za málo rizikové, přestože desítka lidí na palubě měla vážnější zdravotní problémy, včetně vysoké teploty a kašle.
Podle lodních záznamů byli pasažéři převážně Australané (60 procent), velkou část tvořili i Američané (20 procent). Řada cestujících po opuštění lodi v centru Sydney - přímo naproti slavné budově Opery - nasedla na vlak, autobus, či dokonce letadlo a vydala se do svých domovů. Úřady státu Nový Jižní Wales, jehož je Sydney metropolí, o víkendu přiznaly, že vpuštění cestujících na břeh byla chyba.
Why are #GladysBerejiklian and #PeterDutton refusing to answer questions on how the #RubyPrincess debacle was allowed to happen? How many #coronavirus cases, how many deaths will they ultimately be responsible for? https://t.co/Hyvlphjau8
— David G (@WriteWithDave) March 23, 2020
Den po vylodění úřady oznámily, že u dvou cestujících a jednoho člena posádky, kteří vycházeli na břeh s příznaky nemoci COVID-19, se nákaza potvrdila. Ostatní pasažéři si stěžují, že o nemocných lidech na palubě nic netušili. "Jsem přesvědčen, že provozovatel výletní lodi o riziku věděl, ale nic cestujícím neřekl, protože chtěl mít všechny lidi pryč z paluby," řekl australské televizi ABC Australan Bill Beerens, u něhož testy později nákazu rovněž prokázaly.
Starší pár Rona a Michael Doubrinovi uvedli, že se u nich ke konci plavby začaly také projevovat symptomy choroby, ale nikdo je před ničím nevaroval. "Cestující se koupali v bazénu, opalovali se, jedli v restauraci, tančili," popsala Rona Doubrinová listu Daily Mail Australia. "Kdybychom o nebezpečí věděli, izolovali bychom se v kajutě," dodala.
Se zdravotními problémy se na lodi Ruby Princess potýkali již cestující z předchozí okružní plavby, která rovněž směřovala na Nový Zéland. Téměř 160 pasažérů při této plavbě mělo vysokou teplotu. Po připlutí do Sydney 8. března se devět cestujících podrobilo testům na koronavirus a u několika z nich vyšly testy pozitivní. Tou dobou už ale loď plula na Nový Zéland s novými cestujícími.
Australské úřady se staly v posledních dnech terčem kritiky, že opatření proti šíření nového koronaviru přijímají zdráhavěji než jiné země. Od pondělí jsou v Austrálii uzavřené bary, restaurace, kina, posilovny, bazény, muzea, kostely a další místa, kde se lidé shromažďují. O uzavírce škol se ale vedou spory. Podle premiéra Scotta Morrisona by vyučování mělo pokračovat, vlády některých států jsou ale proti.
Související
Policie zná pachatele útoku v Sydney. Trpěl duševní poruchou
Sydney zasáhly bleskové povodně, obešly se bez obětí
Sydney , Výletní lodě , Austrálie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 27 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 49 minutami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 52 minutami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 1 hodinou
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 2 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 2 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák