Studenti v Hongkongu tvrdě brání univerzity: Hází benzinové bomby, policista zasažen šípem

V Hongkongu se dnes vyhrotila situace kolem polytechnické univerzity, obsazené asi 200 studentů. Do pozdních hodin a až do pondělního rána místního času (dnešního večera SEČ) u objektu byli policisté a akademici, prodemokratičtí poslanci a jeden biskup a snažili se vyjednávat s policií. Demonstranti na policisty házeli při dnešních akcích zápalné lahve a další předměty a police pak pohrozila, že bude nucena použít ostrou munici.

Policie podobně jako v předchozích případech použila proti protestujícím slzný plyn a demonstranti se bránili benzinovými bombami a podomácku vyrobenými zbraněmi. Jeden policista byl zraněn šípem, který ho zasáhl do nohy. Šlo o jedny z nejdramatičtějších scén za pět měsíců trvání krize v bývalé britské kolonii. Při dalším incidentu pak na policisty zezadu najížděl automobil. Jeden z policistů na něj vypálil dávku ze své zbraně, auto se obrátilo a ujelo.

Slzný plyn policisté nasadili po několika klidných ranních hodinách, kdy demonstranti spali na trávníku a v univerzitní knihovně. Studentští aktivisté naopak využili benzinových bomb, z nichž některé zapálily stromy mimo areál.

Police večer vyzvala radikální demonstranty, aby přestali používat zápalné bomby, šípy, auta a další smrtící prostředky. Pohrozila, že v opačném případě bude nucena sáhnout k silovým prostředkům včetně ostré střelby.

Některé části univerzitního kampusu dnes vypadaly spíše jako pevnost s barikádami a černě oděnými demonstranty na hradbách, kteří měli improvizované zbraně jako cihly, bedny zápalných bomb, luky a šípy. "Nechceme útočit na policii, jen chceme chránit náš kampus a chceme chránit Hongkong," řekl agentuře Reuters dvacetiletý student Chan.

V pondělí ve dvě hodiny ráno místního času (dnes v 19:00 SEČ) přišel k univerzitě hongkongský biskup Joseph Ha se skupinou prodemokratických poslanců a hovořil s policisty ve snaze zahájit dialog s policejním velitelem. "Nehodláme nikoho obviňovat, doufáme v poklidné řešení. Vidíte, že nemáme žádné masky ani zbraně, chceme jenom hovořit a pomoci zklidnit situaci," sdělil Ha. Policisté ale na skupinku namířili světlomety a přikázali jí okamžitě odejít.

Poslanec Fernando Cheung řekl, že policie odmítla s touto skupinou vyjednávat už několikrát. Snažil se telefonovat hongkongské správkyni Carrie Lamové a požádat ji o to, aby pomohla lidem na univerzitě v klidu a bezpečí odejít bez hrozby, že budou zatčeni. Spojení s Lamovou se ale nepodařilo. Cheung si myslí, že mnoho studentů chce univerzitní areál opustit. Nejdůležitější podle něj je zabránit policii použít ostrou munici.

Místní tisk píše, že studenti jsou přesvědčeni, že jsou v policejním obklíčení. Ze snímků z místa je patrné, že policisté u sebe mají poloautomatické zbraně. Vyzvali všechny, aby místo opustili jediným průchodem, který byl ponechán na severní straně kampusu. Podle přítomného sociálního pracovníka se ale lidé bojí výzvy uposlechnout, protože, ti, kdo to učinili, byli zatčeni. Podle tohoto zdroje jsou uvnitř kampusu i děti staré 11 a 12 let, chtěly by odejít, ale bojí se.

Footage circulates on social media of the earlier scenes when police fired three warning shots on Canton Road, Jordan to disperse protesters attacking them while they hid inside an ambulance.#hongkong pic.twitter.com/WRJ5fepqAD

— Hong Kong Free Press (@HongKongFP) November 17, 2019

Polytechnická univerzita je poslední z pěti univerzit, která zůstává obsazena aktivisty. Ti ji využívají jako základnu pro blokování nedalekého silničního tunelu.

Po dnešní půlnoci místního času (dnes večer SEČ) zaplavilo ulice poblíž polytechniky několik tisíc lidí. Jeden z nich řekl, že nejde jen o to podpořit ty, kdo jsou uvnitř, ale dát najevo nesouhlas s postupem policie.

Šest měsíců trvající protivládní protesty ve finančním centru se 7,5 miliony obyvatel poznamenalo vzrůstající násilí, ačkoli účast na demonstracích se podle agentury AP postupně snižuje.

Protesty v Hongkongu jsou namířené proti vládě bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy.

Související

Hongkong

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem rozvracení země". Jedná se o dosud největší zatýkání za jediný den na základě bezpečnostního zákona, který loni prosadila Čína, píše agentura AFP.

Více souvisejících

demonstrace v Hongkongu Hongkong studenti Čína Carrie Lamová

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy