USA nebudou tolerovat nákup ruských zbraní. Muž z Pentagonu vysvětlil proč

NÁZOR - Írán a Čína jsou mezi zeměmi, o kterých se ví, že provozují ruský protivzdušný systém S-400, připomíná v komentáři pro server National Interest vojenský publicista a Kris Osborn. Bývalý pracovník Pentagonu dodává, že toto pochopitelně vzbuzuje pozornost a ostražitost Spojených států, především kvůli možnosti, že systém bude vylepšen.

Důvod k sankcím

"Co ale Indie a Turecko. Také jsou ve skupině kupců S-400, přestože jsou američtí spojenci," uvádí Osborn. Připomíná, že v této souvislosti čelil americké ministr obrany Lloyd Austin dotazům novinářů, zda nemá obavy z nákupu většího počtu ruských protivzdušných systémů ze strany uvedených zemí a zda by v takovém případě přišly americké sankce.  

Austin řešil zprávy, že Indie uvažuje od dalším nákupu ruského protivzdušného systému, během své nedávné návštěvy země, poukazuje autor komentáře. Doplňuje, že ministr obrany v té souvislosti vydal obecné doporučení, aby vlády zvážily takovou možnost zvážily, ustoupily od ní a vyvarovaly se jakýmkoliv nákupům, které by mohly vyvolat sankce z americké strany.

Zprávy, že Indie může skutečně usilovat o nákup ruského systému, Austin nevyvrátil, upozorňuje Osborn. Dodává, že šéf Pentagonu pouze prohlásil, že dosud žádná dodávka systému S-400 neproběhla a že spolu s indickým ministrem obrany probíral znepokojení Spojených států.

Indický postup silně napodobuje Turecko, další americký spojenec, který údajně rovněž zvažuje nákup dalších S-400, nastiňuje bývalý pracovník Pentagonu. Zmiňuje Austinovo stanovisko, které se blíží americkému postoji k Indii: sankce nejsou nutné, jelikož žádný nákup ruských zbraní zatím neproběhl.  

Austin také uvedl, že někteří z čerstvých amerických spojenců mohou - s ohledem na svou minulost - vlastnit některé zbraně ruské výroby, což ale nepředstavuje větší problém pro pokračování jejich spolupráce se Spojenými státy, vyzdvihuje Osborn. Dodává, že četní novináři ale tvrdí, že Indie uzavřela smlouvu s Ruskem o nákupu systému S-400 teprve v roce 2018.

"Máme zde země, se kterými čas od času spolupracujeme, které mají sovětské nebo, promiňte, ruské vybavení, které získaly v průběhu let, a zajisté nabádáme všechny naše spojence a partnery, aby se sovětského nebo, promiňte, ruského vybavení vzdali," cituje autor komentáře Austinova slova. Dodává, že americký ministr připustil, že v některých případech bylo zmíněné vybavení pořízeno velmi dávno.

Geopolitický a vojenský faktor

Šéf Pentagonu sice nezmínil žádnou konkrétní zemi, ale zpráva turecké státní mediální agentury AA z roku 2019 upozornila, že hled tři členské státy NATO - Bulharsko, Řecko a Slovensko - provozují ruský protivzdušný systém S-300, připomíná Osborn. Pokládá tedy otázku, jak silné je ve skutečnosti americké znepokojení ohledně mezinárodních prodejů pokročilejšího systému S-400, když v amerických ozbrojených silách slouží letouny F-22, F-35 a B-2, které jsou údajně schopné vyhnout se detekci tímto systémem.

Veškeré úvahy o tomto jevu, o němž Austin říká, že v jistých případech by mohl vést k americkým sankcím, jsou zřejmě dvojího rázu, geopolitického a vojenského, myslí si autor komentáře. Vysvětluje, že každá země, která posiluje jakkoliv vazby na Rusko, a to především nákupem ruských zbraní, s velkou pravděpodobností přitáhne pozornost Spojených států. Dodává, že mnohem naléhavější mohou být vojenské úvahy ohledně schopnosti čelit Rusku a Číně.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Ví se, že protivzdušný systém S-400, který podle ruských médií dokáže najít a zasáhnout i letouny stealth, je technologicky již mnohem pokročilejší," pokračuje bývalý pracovník Pentagonu. Vysvětluje, že jeho komponenty jsou pojízdné a zároveň lépe propojené vysokorychlostní digitální technologií, která umožňuje okamžitě sdílet data z jedné detekční stanice s dalšími.   

Tato rychlost je velmi podstatná především v případě letounů F-22 a F-35, jelikož jejich schopnost neustále měnit pozici a manévrovat mimo dosah protivzdušné obrany je považována za taktiku pro vyhýbání se detekci, uvádí Osborn. Dodává, že zmíněné letouny zkrátka letí mimo zorné pole radarů.

Pokud ale jedena radarová stanice systému S-400 dokáže rychle sdílet data s dalšími, nepřátelská protivzdušná obrana má lepší šanci vytvořit ucelenou "sledovací smyčku" a posílit šance na skutečné zachycení letounu, objasňuje závěrem autor komentáře.

Související

Raketový systém S-400

Co s ruskými raketami v Turecku? Vojenský historik naznačil možné řešení

NÁZOR – Turecko navrhlo řešení stávající krize, kterou vyvolal předchozí nákup ruského protivzdušného obranného systému S-400 pro tureckou armádu, upozorňuje Mark Episkopos, vojenský historik a publicista z think tanku Center for National Interest. V komentáři pro server National Interest připomíná, že Washington dlouhodobě trvá vyřazení Tureckem nakoupených systémů ze služby, ale Ankara vyjadřuje spíše zájem na možné kompromisní dohodě.
Raketový systém S-400

USA chystají sankce proti Turecku kvůli ruskému systému S-400

Spojené státy se chystají uvalit sankce na Turecko kvůli nákupu ruského systému protivzdušné obrany S-400. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na dva zdroje z americké vlády, podle nichž Washington krok brzy oznámí oficiálně. Vysoce postavený turecký činitel v reakci uvedl, že se případné sankce obrátí proti USA a ublíží vzájemným vztahům těchto zemí, jež jsou obě členy Severoatlantické aliance.

Více souvisejících

Rakety S-400 USA (Spojené státy americké) Indie Turecko Neviditelná letadla stealth

Aktuálně se děje

včera

Jevgenij Prigožin

Prigožin varoval ruské ministerstvo před ukrajinským protiútokem

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v otevřeném dopise varoval ministerstvo obrany v Moskvě, že ukrajinská armáda plánuje protiofenzivu s cílem odříznout jeho jednotky od zbytku ruských sil na východě Ukrajiny. Uvedl také, že asi 70 procent města Bachmut je nyní v rukou jeho bojovníků.

Aktualizováno včera

Do záchranných prací se zapojili i čeští hasiči.

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50 tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP.

včera

Rupert Murdoch

Mediální magnát Murdoch se v 92 letech znovu zasnoubil

Zakladatel mediálního impéria News Corp Rupert Murdoch se chce v 92 letech popáté ženit. Americký podnikatel australského původu v dnes zveřejněném rozhovoru uvedl, že se o víkendu zasnoubil se 66letou Ann Lesley Smithovou. Svatba je prý plánována na léto.

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Česko poskytne ICC policejní a ministerské experty k šetření ruské agrese na Ukrajině

Česko poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu až 15 forenzních expertů ministerstva obrany a dva forenzní experty Policie ČR. Oznámil to dnes náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák na konferenci v Londýně, která se týkala možností potrestání válečných zločinů na Ukrajině. Předmětem diskuse bylo také zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinů ruské agrese. ČTK o tom v tiskovém prohlášení informovalo ministerstvo spravedlnosti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Zemětřesení, ilustrační foto

EU a další země přislíbily sedm miliard eur na obnovu Turecka a Sýrie

Sedm miliard eur (168 miliard korun) na obnovu po ničivém zemětřesení, které minulý měsíc zasáhlo Turecko a Sýrii, přislíbili účastníci dnešní dárcovské konference pořádané Evropskou unií v Bruselu. Oznámil to švédský premiér Ulf Kristerson, jehož země nyní Radě EU předsedá. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že unijní exekutiva poskytne Turecku z rozpočtu EU miliardu eur.

Aktualizováno včera

Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 2023.

Francouzské opozici se v parlamentu nepodařilo svrhnout Macronovu vládu

Francouzská opozice dnes neuspěla v parlamentu s návrhem na vyslovení nedůvěry vládě Emmanuela Macrona. Pro vyslovení nedůvěry vládě hlasovalo 278 poslanců, potřeba jich ale bylo 287, uvedla dnes agentura Reuters. Návrh podal centristický klub Liot poté, co vláda minulý týden použila článek ústavy, který ji umožnil schválení sporné důchodové reformy i bez hlasování poslanců.

Aktualizováno včera

Rusko, Kreml

Rusko kvůli zatykači na Putina zahájilo stíhání soudců ICC v Haagu

Ruské úřady zahájily trestní stíhání soudců Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC), kteří minulý týden vydali zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou. S odvoláním na ruský vyšetřovací výbor, který plní roli kriminální ústředny, o tom informovala agentura Interfax.

včera

Aktualizováno včera

Země, pohled z Měsíce

Světu dochází čas. Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí, varuje OSN

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC), která dnes byla zveřejněna. Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Aktualizováno včera

Volkswagen

Volkswagenu zmrazil ruský soud všechna aktiva v zemi

Ruský soud zmrazil všechna aktiva německé automobilky Volkswagen v Rusku. Vyplývá to ze soudních dokumentů, na které se odvolává agentura Reuters. Volkswagen je jednou z mnoha zahraničních automobilek, které v Rusku pozastavily výrobu, když západní státy zavedly proti Moskvě rozsáhlé sankce kvůli konfliktu na Ukrajině. S okamžitou platností byl zastaven i dovoz aut do Ruska.

včera

Antony Blinken

Čína nehodlá kvůli Ukrajině tlačit na Kreml, míní Blinken

Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě naznačuje, že Peking necítí odpovědnost tlačit na Kreml v souvislosti se zvěrstvy páchanými na Ukrajině, řekl dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. Připomenul, že lídři Číny a Ruska se setkávají jen tři dny poté, co na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal zatykač Mezinárodní trestní soud (ICC). 

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Petr Pavel

Pavel se obrátí na 23 institucí kvůli kandidátům na ústavní soudce

Prezident Petr Pavel tento týden obešle 23 institucí, aby mu předložily jména kandidátů na nové ústavní soudce. Návrhy bude posuzovat sedmičlenný konzultační panel, který povede ústavní právník Jan Kysela. Pavel to dnes řekl na tiskové konferenci. Ústavní soudce jmenuje ve chvíli, kdy bude panovat shoda mezi Senátem a prezidentovým konzultačním panelem.

včera

Petr Fiala

Fiala je pro zachování určité míry automatických úprav platů ústavních činitelů

Určitá míra automatických úprav platů ústavních činitelů by měla podle premiéra Petra Fialy (ODS) být zachována, aby o svých platech politici opakovaně nerozhodovali. Premiér to dnes řekl novinářům po skončení svého programu v Brně. Vláda podle něj povede v následujících dnech debatu o mechanismu stanovování a zvyšování platů ústavních činitelů. 

včera

Česká pošta

Pošta by mohla propustit až 4000 lidí, odhadují odbory

Česká pošta by podle odhadu odborářů mohla v polovině roku propustit až 4000 z celkem 25.000 lidí. Většinou půjde o zaměstnance z 300 rušených poboček, ale i další profese. Uvedl to předseda Odborového hnutí zaměstnanců České pošty Evžen Dvorský. 

Aktualizováno včera

Covid bude možné vyřadit ze seznamu nakažlivých nemocí dříve

S vypuštěním covidu-19 ze seznamu nakažlivých nemocí, jejichž zaviněné šíření je trestné, stát nakonec nebude čekat až do července. Ministerstvo spravedlnosti vyhovělo připomínce ministerstva zdravotnictví a v návrhu změny příslušného nařízení vlády upravilo účinnost na den následující po dni vyhlášení návrhu. ČTK to zjistila v informačním systému úřadu vlády. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy