USA nebudou tolerovat nákup ruských zbraní. Muž z Pentagonu vysvětlil proč

NÁZOR - Írán a Čína jsou mezi zeměmi, o kterých se ví, že provozují ruský protivzdušný systém S-400, připomíná v komentáři pro server National Interest vojenský publicista a Kris Osborn. Bývalý pracovník Pentagonu dodává, že toto pochopitelně vzbuzuje pozornost a ostražitost Spojených států, především kvůli možnosti, že systém bude vylepšen.

Důvod k sankcím

"Co ale Indie a Turecko. Také jsou ve skupině kupců S-400, přestože jsou američtí spojenci," uvádí Osborn. Připomíná, že v této souvislosti čelil americké ministr obrany Lloyd Austin dotazům novinářů, zda nemá obavy z nákupu většího počtu ruských protivzdušných systémů ze strany uvedených zemí a zda by v takovém případě přišly americké sankce.  

Austin řešil zprávy, že Indie uvažuje od dalším nákupu ruského protivzdušného systému, během své nedávné návštěvy země, poukazuje autor komentáře. Doplňuje, že ministr obrany v té souvislosti vydal obecné doporučení, aby vlády zvážily takovou možnost zvážily, ustoupily od ní a vyvarovaly se jakýmkoliv nákupům, které by mohly vyvolat sankce z americké strany.

Zprávy, že Indie může skutečně usilovat o nákup ruského systému, Austin nevyvrátil, upozorňuje Osborn. Dodává, že šéf Pentagonu pouze prohlásil, že dosud žádná dodávka systému S-400 neproběhla a že spolu s indickým ministrem obrany probíral znepokojení Spojených států.

Indický postup silně napodobuje Turecko, další americký spojenec, který údajně rovněž zvažuje nákup dalších S-400, nastiňuje bývalý pracovník Pentagonu. Zmiňuje Austinovo stanovisko, které se blíží americkému postoji k Indii: sankce nejsou nutné, jelikož žádný nákup ruských zbraní zatím neproběhl.  

Austin také uvedl, že někteří z čerstvých amerických spojenců mohou - s ohledem na svou minulost - vlastnit některé zbraně ruské výroby, což ale nepředstavuje větší problém pro pokračování jejich spolupráce se Spojenými státy, vyzdvihuje Osborn. Dodává, že četní novináři ale tvrdí, že Indie uzavřela smlouvu s Ruskem o nákupu systému S-400 teprve v roce 2018.

"Máme zde země, se kterými čas od času spolupracujeme, které mají sovětské nebo, promiňte, ruské vybavení, které získaly v průběhu let, a zajisté nabádáme všechny naše spojence a partnery, aby se sovětského nebo, promiňte, ruského vybavení vzdali," cituje autor komentáře Austinova slova. Dodává, že americký ministr připustil, že v některých případech bylo zmíněné vybavení pořízeno velmi dávno.

Geopolitický a vojenský faktor

Šéf Pentagonu sice nezmínil žádnou konkrétní zemi, ale zpráva turecké státní mediální agentury AA z roku 2019 upozornila, že hled tři členské státy NATO - Bulharsko, Řecko a Slovensko - provozují ruský protivzdušný systém S-300, připomíná Osborn. Pokládá tedy otázku, jak silné je ve skutečnosti americké znepokojení ohledně mezinárodních prodejů pokročilejšího systému S-400, když v amerických ozbrojených silách slouží letouny F-22, F-35 a B-2, které jsou údajně schopné vyhnout se detekci tímto systémem.

Veškeré úvahy o tomto jevu, o němž Austin říká, že v jistých případech by mohl vést k americkým sankcím, jsou zřejmě dvojího rázu, geopolitického a vojenského, myslí si autor komentáře. Vysvětluje, že každá země, která posiluje jakkoliv vazby na Rusko, a to především nákupem ruských zbraní, s velkou pravděpodobností přitáhne pozornost Spojených států. Dodává, že mnohem naléhavější mohou být vojenské úvahy ohledně schopnosti čelit Rusku a Číně.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Ví se, že protivzdušný systém S-400, který podle ruských médií dokáže najít a zasáhnout i letouny stealth, je technologicky již mnohem pokročilejší," pokračuje bývalý pracovník Pentagonu. Vysvětluje, že jeho komponenty jsou pojízdné a zároveň lépe propojené vysokorychlostní digitální technologií, která umožňuje okamžitě sdílet data z jedné detekční stanice s dalšími.   

Tato rychlost je velmi podstatná především v případě letounů F-22 a F-35, jelikož jejich schopnost neustále měnit pozici a manévrovat mimo dosah protivzdušné obrany je považována za taktiku pro vyhýbání se detekci, uvádí Osborn. Dodává, že zmíněné letouny zkrátka letí mimo zorné pole radarů.

Pokud ale jedena radarová stanice systému S-400 dokáže rychle sdílet data s dalšími, nepřátelská protivzdušná obrana má lepší šanci vytvořit ucelenou "sledovací smyčku" a posílit šance na skutečné zachycení letounu, objasňuje závěrem autor komentáře.

Související

Více souvisejících

Rakety S-400 USA (Spojené státy americké) Indie Turecko Neviditelná letadla stealth

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy