V australském Sydney prodloužili uzávěru města, pandemie stále sílí

V největším australském městě Sydney, kde žije pět milionů lidí, dnes úřady prodloužily uzávěru města o další dva týdny. Namísto původně avizovaného 16. července skončí nejdříve 30. července, důvodem je stále sílící pandemie covidu-19 s četnými případy výskytu mutace delta.

Za posledních 24 hodin se ve státě Nový Jižní Wales, jehož je Sydney metropolí, objevilo 97 případů nákazy. V Sydney platí přísnější pravidla od 26. června, uvedla agentura AFP.

Z 97 nových případů se 24 přeneslo komunitně a úřady proto předpokládají, že v nadcházejících dnech se objeví další případy nakažlivější varianty delta u lidí, kteří se již nakazili, ale ještě to nevědí, uvedla agentura Reuters.

"Podobná oznámení vždy bolí, ale musíme prodloužit uzávěru o další dva týdny. Chceme se dostat z karantény tak rychle, jak jen to půjde, a právě proto uplatňujeme opatření, která uplatňujeme. Vím, že je zde mnoho odlišných názorů, ale prosím vás, abyste si uvědomili, že rozhodujeme na základě názoru odborníků," uvedla premiérka Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianová.

Obyvatelé Sydney smí vycházet jen v nejnutnějších případech jako je nákup základního zboží a potravin, cesta k lékaři nebo cesta do práce, pokud je to nevyhnutelné. Povolené je i cvičení venku. Naopak školy jsou zavřené. Úřady odmítly zavést ještě přísnější opatření, ačkoliv čelí kritice, že některé velké obchody jako Ikea nebo Louis Vuitton zůstávají otevřené a argumentují prodejem základních potřeb.

V některých částech města platí přísnější opatření než jinde. Na předměstí ve čtvrti Bondi v úterý policie obklíčila jednu výškovou budovu po výskytu devíti případů nákazy a brání jejím obyvatelům v odchodu. V okně budovy se objevila cedule s nápisem "doneste nám pivo".

Premiérka Berejiklianová nevyloučila, že by se při dalším růstu pozitivních testů opatření mohla ještě zpřísnit.

Austrálie díky přísným opatřením a uzavření hranic velmi dlouho zvládala pandemii lépe než většina dalších vyspělých států. Uzávěry, rychlé dohledávání kontaktů a dodržování rozestupů pomohly Austrálii potlačit předchozí šíření nákazy. Od začátku současné vlny v polovině června má Austrálie 864 nakažených, 20 z nich je na jednotkách intenzivní péče a dva lidé zemřeli.

Podle AFP je pravděpodobným zdrojem stávajícího ohniska v Sydney neočkovaný řidič, který převážel zaměstnance leteckých společností a měl pozitivní test v polovině června. Očkování v zemi postupuje velmi pomalu, vakcínu dostalo zatím jen asi deset procent obyvatel.

Související

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Více souvisejících

Austrálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy