V australském Sydney prodloužili uzávěru města, pandemie stále sílí

V největším australském městě Sydney, kde žije pět milionů lidí, dnes úřady prodloužily uzávěru města o další dva týdny. Namísto původně avizovaného 16. července skončí nejdříve 30. července, důvodem je stále sílící pandemie covidu-19 s četnými případy výskytu mutace delta.

Za posledních 24 hodin se ve státě Nový Jižní Wales, jehož je Sydney metropolí, objevilo 97 případů nákazy. V Sydney platí přísnější pravidla od 26. června, uvedla agentura AFP.

Z 97 nových případů se 24 přeneslo komunitně a úřady proto předpokládají, že v nadcházejících dnech se objeví další případy nakažlivější varianty delta u lidí, kteří se již nakazili, ale ještě to nevědí, uvedla agentura Reuters.

"Podobná oznámení vždy bolí, ale musíme prodloužit uzávěru o další dva týdny. Chceme se dostat z karantény tak rychle, jak jen to půjde, a právě proto uplatňujeme opatření, která uplatňujeme. Vím, že je zde mnoho odlišných názorů, ale prosím vás, abyste si uvědomili, že rozhodujeme na základě názoru odborníků," uvedla premiérka Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianová.

Obyvatelé Sydney smí vycházet jen v nejnutnějších případech jako je nákup základního zboží a potravin, cesta k lékaři nebo cesta do práce, pokud je to nevyhnutelné. Povolené je i cvičení venku. Naopak školy jsou zavřené. Úřady odmítly zavést ještě přísnější opatření, ačkoliv čelí kritice, že některé velké obchody jako Ikea nebo Louis Vuitton zůstávají otevřené a argumentují prodejem základních potřeb.

V některých částech města platí přísnější opatření než jinde. Na předměstí ve čtvrti Bondi v úterý policie obklíčila jednu výškovou budovu po výskytu devíti případů nákazy a brání jejím obyvatelům v odchodu. V okně budovy se objevila cedule s nápisem "doneste nám pivo".

Premiérka Berejiklianová nevyloučila, že by se při dalším růstu pozitivních testů opatření mohla ještě zpřísnit.

Austrálie díky přísným opatřením a uzavření hranic velmi dlouho zvládala pandemii lépe než většina dalších vyspělých států. Uzávěry, rychlé dohledávání kontaktů a dodržování rozestupů pomohly Austrálii potlačit předchozí šíření nákazy. Od začátku současné vlny v polovině června má Austrálie 864 nakažených, 20 z nich je na jednotkách intenzivní péče a dva lidé zemřeli.

Podle AFP je pravděpodobným zdrojem stávajícího ohniska v Sydney neočkovaný řidič, který převážel zaměstnance leteckých společností a měl pozitivní test v polovině června. Očkování v zemi postupuje velmi pomalu, vakcínu dostalo zatím jen asi deset procent obyvatel.

Související

Austrálie

Počasí v Austrálii trhlo rekord. V zimě tam naměřili 41 stupňů

V odlehlé oblasti na severozápadě Austrálie byl v pondělí zaznamenán nový teplotní rekord během probíhající zimy. V areálu vojenského výcvikového zařízení v Yampi Sound ve státě Západní Austrálie naměřili v 15:37 místního času teplotu 41,6 stupně Celsia, což je o 0,4 stupně více než předchozí rekord.

Více souvisejících

Austrálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy