V australském Sydney prodloužili uzávěru města, pandemie stále sílí

V největším australském městě Sydney, kde žije pět milionů lidí, dnes úřady prodloužily uzávěru města o další dva týdny. Namísto původně avizovaného 16. července skončí nejdříve 30. července, důvodem je stále sílící pandemie covidu-19 s četnými případy výskytu mutace delta.

Za posledních 24 hodin se ve státě Nový Jižní Wales, jehož je Sydney metropolí, objevilo 97 případů nákazy. V Sydney platí přísnější pravidla od 26. června, uvedla agentura AFP.

Z 97 nových případů se 24 přeneslo komunitně a úřady proto předpokládají, že v nadcházejících dnech se objeví další případy nakažlivější varianty delta u lidí, kteří se již nakazili, ale ještě to nevědí, uvedla agentura Reuters.

"Podobná oznámení vždy bolí, ale musíme prodloužit uzávěru o další dva týdny. Chceme se dostat z karantény tak rychle, jak jen to půjde, a právě proto uplatňujeme opatření, která uplatňujeme. Vím, že je zde mnoho odlišných názorů, ale prosím vás, abyste si uvědomili, že rozhodujeme na základě názoru odborníků," uvedla premiérka Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianová.

Obyvatelé Sydney smí vycházet jen v nejnutnějších případech jako je nákup základního zboží a potravin, cesta k lékaři nebo cesta do práce, pokud je to nevyhnutelné. Povolené je i cvičení venku. Naopak školy jsou zavřené. Úřady odmítly zavést ještě přísnější opatření, ačkoliv čelí kritice, že některé velké obchody jako Ikea nebo Louis Vuitton zůstávají otevřené a argumentují prodejem základních potřeb.

V některých částech města platí přísnější opatření než jinde. Na předměstí ve čtvrti Bondi v úterý policie obklíčila jednu výškovou budovu po výskytu devíti případů nákazy a brání jejím obyvatelům v odchodu. V okně budovy se objevila cedule s nápisem "doneste nám pivo".

Premiérka Berejiklianová nevyloučila, že by se při dalším růstu pozitivních testů opatření mohla ještě zpřísnit.

Austrálie díky přísným opatřením a uzavření hranic velmi dlouho zvládala pandemii lépe než většina dalších vyspělých států. Uzávěry, rychlé dohledávání kontaktů a dodržování rozestupů pomohly Austrálii potlačit předchozí šíření nákazy. Od začátku současné vlny v polovině června má Austrálie 864 nakažených, 20 z nich je na jednotkách intenzivní péče a dva lidé zemřeli.

Podle AFP je pravděpodobným zdrojem stávajícího ohniska v Sydney neočkovaný řidič, který převážel zaměstnance leteckých společností a měl pozitivní test v polovině června. Očkování v zemi postupuje velmi pomalu, vakcínu dostalo zatím jen asi deset procent obyvatel.

Související

Sydney přivítalo rok 2025

Celý svět už vstoupil do roku 2025. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům

Úderem jedné hodiny odpolední našeho času vstoupil celý svět do roku 2025. Kvůli existenci časových pásem trval přechod prakticky jeden celý den. Nový rok jako první přivítali obyvatelé Kiribati a Austrálie, poté i velké části Asie a Evropy včetně Česka, kde se největší oslavy pořádaly tradičně na náměstích v Praze, a následně do něj vstoupila Amerika. Přechod do nového roku završil Bakerův ostrov, kde půlnoc nastala ve chvíli, kdy už má Kiribati 2. ledna.

Více souvisejících

Austrálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

NOAA

Sbalte se, máte 90 minut. Trump vyházel meteorology z NOAA

Heather Welch, která se specializovala na mapování pohybu mořských živočichů a pomáhala předcházet srážkám lodí s velrybami, obdržela e-mail s oznámením o svém okamžitém propuštění. Měla pouhých 90 minut na sbalení věcí a odchod. Welch pracovala téměř deset let jako ekolog v Národním úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA), který se stará o monitorování oceánů a klimatu.

před 5 hodinami

Rusko, Kreml

Ustupování Rusku nikdy nefungovalo. A historie to dokazuje

Od svého návratu do Bílého domu americký prezident Donald Trump výrazně přetvořil americkou politiku vůči Rusku a zvolil mnohem smířlivější přístup k Vladimiru Putinovi a válce na Ukrajině. Tento postoj zahrnuje omezení vojenské pomoci Ukrajině a tlak na Kyjev, aby přistoupil na nevýhodné podmínky ukončení bojů.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin dal Trumpovi nezbytné minimum. Ale vůbec nic navíc

Před telefonátem mezi Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem americký lídr opakovaně zdůrazňoval význam tohoto rozhovoru. Výsledek ale mnoho důvodů k oslavám nepřinesl. Putin dal Trumpovi jen tolik, aby mohl hovořit o pokroku v mírových jednáních o Ukrajině, ale nic navíc.

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump a Putin dokončili telefonát. Rusko přestane útočit na energetickou infrastrukturu

Telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem skončil po zhruba 90 minutách, oznámili podle informací BBC představitelé Bílého domu. Bílý dům a Kreml následně zveřejnily podrobnosti telefonátu. Oba lídři diskutovali o současné situaci na Ukrajině a shodli se na potřebě dosažení trvalého míru.

včera

včera

Trumpova hrozba mění německou politiku. Merz ruší léta zavedené pořádky

Budoucí německý kancléř Friedrich Merz se rozhodl k radikální změně hospodářské strategie země. Po letech přísné rozpočtové kázně přichází s plánem, který by mohl uvolnit až bilion eur na obranu a infrastrukturu. Hlavním důvodem je zhoršující se transatlantická spolupráce a obavy z politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, tvrdí Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy