V Bangkoku se koná další velká demonstrace. Chceme se zbavit vlády, říká účastnice

Přibližně 20.000 lidí se dnes v podvečer místního času (odpoledne SELČ) navzdory dešti zapojilo do další protivládní demonstrace v thajském hlavním městě Bangkoku. Organizátoři ale očekávají, že by se o tomto víkendu mohlo na demonstracích sejít mnohem více desítek tisíc Thajců. Opoziční aktivisté svolali nové protesty proti premiérovi Prajutchovi Čan-Očovi na výročí vojenského převratu z roku 2006.

V Thajsku se zvyšuje napětí a od poloviny července jsou tam protestní shromáždění téměř na denním pořádku a stále se rozrůstají. Svolávají je skupiny studentů, kteří požadují zásadní reformu mocenských orgánů. Kritizují přitom i fungování monarchie, čímž porušují jedno z hlubokých tabu thajské společnosti.

Huge crowd in Bangkok. Many thousands of Thais are protesting today against the government and also demanding reforms to the monarchy. #19กันยาทวงอํานาจคืนราษฏร #WhatsHappeninginThailand pic.twitter.com/L1Fymq50mj

— Matthew Tostevin (@TostevinM) September 19, 2020

Při dosud největších protestech, k nimž patřila středeční demonstrace, přišlo kolem 10.000 lidí. Organizátoři však doufají, že dnes a v neděli by se do metropole mohlo sjet z různých částí země až na 100.000 nespokojených Thajců. Policie předpokládá padesátitisícovou účast.

"Vláda podvádí a my se jí chceme zbavit. Nic nefunguje a lidi nemají peníze," shrnula podle agentury Reuters motivaci většiny Thajců k účasti na protivládním protestu v hlavním městě jedna z účastnic.

Pro-democracy protesters light up their mobile phones as they attend a mass rally to call for the ouster of Prime Minister Prayuth Chan-ocha's government and reforms in the monarchy, in Bangkok, Thailand, September 19, 2020. REUTERS/Soe Zeya Tun #19กันยาทวงอํานาจคืนราษฏร pic.twitter.com/BzAfkAYuHc

— soe zeya tun (@soezeya) September 19, 2020

"Dnes ohlašujeme začátek vítězství lidu a demokracie," řekl podle agentury DPA novinářům studentský aktivista Panupong Jadnok, jeden z hlavních organizátorů protestů.

Kabinet premiéra Čan-Oči se lidi snažil od účasti na dnešním shromáždění odradit varováním, že demonstrace může přispět k šíření koronaviru. Pak prý budou muset znovu vstoupit v platnost přísnější omezení.

Demonstranti v Thajsku se v mnohém inspirují u protestujících v Hongkongu, jejich hnutí tak nemá stanoveného jasného vůdce. Jednotlivé protesty se svolávají většinou na sociálních sítích. Hlavním cílem je přimět k demisi premiéra Čan-Očiho, někdejší hlavu thajské armády, který v roce 2014 zosnoval státní převrat a u moci se udržel i po sporných volbách z roku 2019.

Protestující požadují i rozpuštění parlamentu a přepsaní ústavy z roku 2017, která dává rozsáhlé pravomoci 250 senátorům, jež všechny jmenuje armáda.

Související

Thajsko

Opičí neštovice se poprvé objevily v Asii

Thajsko ve čtvrtek potvrdilo první známý případ nového a nebezpečnějšího kmene opičích neštovic (mpox) v Asii. Nákaza byla zjištěna u Evropana, který do země přicestoval z Afriky.

Více souvisejících

Thajsko Demonstrace v Thajsku Prajutch Čan-Oča

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 9 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy