V Bangkoku se na protivládních protestech sešlo 10 000 lidí

Nejméně deset tisíc lidí se dnes sešlo v thajské metropoli Bangkoku na demonstracích za reformu vlády a monarchie. S odkazem na vyjádření místní policie to napsala agentura AFP, podle níž se zřejmě jedná o největší shromáždění od státního převratu v roce 2014, který vynesl k moci současného premiéra Prajutchu Čan-Očiho.

V Thajsku podle AFP roste napětí, od července jsou tam protestní shromáždění téměř na každodenním pořádku a stále se rozrůstají. Svolávají je skupiny studentů, kteří požadují zásadní reformu mocenských orgánů. Kritizují přitom i fungování tamní monarchie, čímž porušují jedno z hlubokých tabu thajské společnosti.

Dnes se studenti sešli na jedné z nejvytíženějších křižovatek v Bangkoku, skandovali "pryč s diktaturou" a skládali z papíru holubice na znamení míru.

Policie v posledních týdnech tři demonstranty zatkla, což však pouze zvýšilo napětí mezi veřejností a úřady. Nyní jsou všichni zadržení stíháni na svobodě a čelí asi deseti různým obviněním, mimo jiné z pobuřování či z porušení výjimečného zdravotního zákona vyhlášeného v souvislosti s pandemií covidu-19.

Demonstranti v Thajsku se v mnohém inspirují u protestujících v Hongkongu a jejich hnutí tak nemá stanoveného jasného vůdce. Jednotlivé protesty se svolávají většinou na sociálních sítích. Jejich hlavním cílem přimět k demisi premiéra Čan-Očiho, někdejší hlavu thajské armády, který v roce 2014 zosnoval státní převrat a u moci se udržel i po sporných volbách z roku 2019. Protestující požadují také rozpuštění parlamentu a přepsaní ústavy z roku 2017, která dává rozsáhlé pravomoci 250 senátorům, jež všechny jmenuje armáda.

Organizátoři protestu z minulého týdne na jedné z vysokých škol v Bangkoku však poprvé přednesli také desatero požadavků na reformu monarchie, což je v tamním kontextu značně opovážlivý krok, který otřásl celou zemí. Král má totiž v Thajsku velice silnou pozici, za jeho urážku či kritiku hrozí podle tamních zákonů až patnáct let vězení.

"Je to velmi riskantní záležitost a je nepřijatelná pro většinu Thajců," komentoval útoky na monarchii premiér v televizním projevu předtím, než se snažil nasadit smířlivější tón a vyzval k jednotě s prohlášením, že "budoucnost patří mladým".

Řada demonstrantů je rovněž nespokojena kvůli stavu hospodářství, které kvůli pandemii zažívá nejhorší propad od roku 1997. Miliony lidí přišly o práci a krize zvýraznila nerovnosti v thajské ekonomice, která podle mnohých tamních obyvatel slouží především zájmům vládnoucích a armádních elit.

Související

Thajsko

Opičí neštovice se poprvé objevily v Asii

Thajsko ve čtvrtek potvrdilo první známý případ nového a nebezpečnějšího kmene opičích neštovic (mpox) v Asii. Nákaza byla zjištěna u Evropana, který do země přicestoval z Afriky.

Více souvisejících

Thajsko Demonstrace v Thajsku

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy