Indické úřady třetí den po sobě zakázaly demonstrace v částech metropole Dillí i v dalších městech a pokračují v blokádě internetu ve snaze zastavit rostoucí protesty proti kontroverznímu novému zákonu o občanství. Podle agentury AFP už při pokračujících násilnostech proti zákonu, který podle kritiků diskriminuje muslimy, zahynulo 15 lidí.
Ve městě Mangalúru na jihu Indie, kde ve čtvrtek při střetech mezi demonstranty a policií přišli o život dva lidé, byl až do neděle vyhlášen zákaz vycházení.
Sporná norma umožňuje získat indické občanství nemuslimským obyvatelům, kteří do země přišli nelegálně z Pákistánu, Bangladéše a z Afghánistánu. Podle kritiků je zákon cíleně diskriminační vůči muslimům, a ohrožuje tak sekulární charakter státu.
Vláda vedená hinduistickými nacionalisty návrh zákona předložila po přesvědčivém vítězství premiéra Naréndry Módího v květnových volbách. Minulý týden normu schválil indický parlament.
V Dillí se dnes po tradičních pátečních muslimských modlitbách shromáždily tisíce demonstrantů ve Velké mešitě (Džámí masdžid) a na jejích schodech; lidé mávali indickými vlajkami a provolávali hesla namířená proti vládě a zákonu o občanství. Plánovaný pochod od mešity k indickému parlamentu policie předem zakázala a před mešitou stálo připravené množství policistů, uvedla agentura AP.
Před domem ministra vnitra Amita Šáha, který byl jedním z iniciátorů změn v zákonech o občanství, dnes demonstrovaly členky ženského křídla hlavní opoziční strany Indický národní kongres (INC).
V čele demonstrací stojí převážně příslušníci muslimské menšiny, která v Indii s 1,3 miliardy obyvatel tvoří asi 14 procent populace. Podle agentury AP bylo při čtvrtečních demonstracích v Dillí zatčeno 1200 osob a stovky dalších policie pozatýkala v dalších městech poté, co ignorovaly zákaz shromáždění většího počtu než čtyř lidí. Většina zadržených byla později zase propuštěna, napsala agentura AP.
Nové střety mezi policisty a demonstranty dnes vypukly ve městě Lakhnaú, které je metropolí nejlidnatějšího indického státu Uttarpradéš. Policie zasáhla slzným plynem a obušky proti lidem, kteří chtěli jít demonstrovat. V sedmi okresech státu úřady omezily přístup k internetu i mobilní telefonní služby. Chtějí tak zamezit šíření materiálů podněcujících násilí.
Nový zákon se netýká přímo indických muslimů, ale vyvolává v nich obavy, že by se mohli stát občany druhé kategorie v "nové Indii" vedené hinduistickými nacionalisty.
Související
Válku proti Íránu vedou nejbohatší státy. Největší cenu za ni ale platí nejchudší země
Tragédie v nočním klubu v Goa: Při požáru zemřelo nejméně 25 lidí včetně turistů
Indie , Muslimové , Naréndra Módí (indický premiér)
Aktuálně se děje
včera
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
včera
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
včera
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
včera
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
včera
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
včera
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
včera
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
včera
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
včera
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
včera
V Nikaragui už nikdy neproběhnou žádné volby, oznámil tamní prezident
včera
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
včera
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
včera
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
20. července 2026 21:57
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
20. července 2026 21:01
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
20. července 2026 19:04
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
20. července 2026 17:39
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
20. července 2026 16:53
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
20. července 2026 15:43
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
20. července 2026 14:30
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
Vláda schválila návrh na zamítnutí kompetenční žaloby, kterou k Ústavnímu soudu podal prezident Petr Pavel. Dokument připravený ministrem spravedlnosti Jeronýmem Tejcem zároveň obsahuje požadavek na vyloučení soudce zpravodaje Pavla Šámala z dalšího projednávání celého případu. Vládní kabinet jej totiž viní ze soudního aktivismu v souvislosti s jeho nedávným rozhodnutím o předběžném opatření.
Zdroj: Libor Novák