Velká Kimova operace uvede svět v úžas? Hrozba je reálná, zní z Británie

NÁZOR – Příměří Pchjongjangu s Washingtonem může skončit hrozivě, varuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník deklaruje, že je třeba vyvinout mezinárodní úsilí, především za strany Spojených států, aby se takovému výsledku předešlo.

Iluze posunu

Severní Korea se často stylizuje do protivníka Jamese Bonda, konstatuje britský server. Připomíná dramatická severokorejská prohlášení o novoročním nejzazším termínu a následné hrozby, že je pouze na Spojených státech, jaký „vánoční dárek“ si vyberou, přičemž experti mluví o dalším raketovém testu.

Hrozby KLDR doplňuje její záliba v provokacích, a tak v neděli přišlo prohlášení, že na základně Sohe – která měla být podle americké interpretace dohod s Pchjongjangem zlikvidována – proběhl „velmi významný“ test, poukazuje prestižní deník.

Snímky diktátora Kim Čong-una na bílém koni v okolí posvátné hory Pektu jsou podle severokorejských státních médií zvěstí „velké operace, která opět uvede svět v úžas“, upozorňuje editorial. Dodává, že tato teatrálnost je záměrná, Pchjongjang chce mezinárodní pozornost a měl by být brán vážně.

KLDR v říjnu přerušila rozhovory s USA, především v důsledku frustrace, že z nich neplyne náznak uvolnění sankcí, uvádí The Guardian. Podotýká, že Bílý dům připomněl Američanům, že ve hře je nasazení síly a americký prezident Donald Trump opět popsal Kima jako „rakeťáka“ a varoval ho, že může „přijít o všechno“.

„Bylo by snadné splést si uvedené s další zápletkou v předvídatelném seriálu,“ pokračuje renomovaný deník. Tvrzení, že toto již proběhlo, podle něj platí jen z poloviny.   

Trumpovy hrozby „ohněm a zlobou“, které vystřídaly „šarmantní ofenziva“ a řeči o vzájemné lásce s Kimem, totiž nejenže klíčový problém nevyřešily, ale špatnou situaci ještě zhoršily, deklaruje prestižní server. Vysvětluje, že šéf Bílého domu založil svá slova o posunu na předstírání, že není rozdíl mezi tím, co Pchjongjang neodmítá, tedy celkovou denuklearizací Korejského poloostrova, a tím, co nikdy neodsouhlasí, tedy naprostou jednostrannou denuklearizaci.

„Nešlo o řešení, pouze iluzi posunu,“ kritizuje editorial. Nastiňuje, že KLDR bude raději jednat s Trumpem než s jakýmkoliv jiným americkým prezidentem, a proto vytváří jistý pocit naléhavosti a zdá se, že ji možné americké reakce netrápí, s ohledem na Trumpovo nadbíhání Kimovi, jeho zanedbatelnou odpověď na testy raket krátkého dosahu a skutečnost, že prezident prakticky v žádné oblasti neprojevuje ochotu sladit svá slova a činy.

Stále pochmurnější obraz

Severní Korea tak nadále vyvíjí a zlepšuje své zbraně a Trumpův postup má za následek, že dříve odtažitá Čína vzala Pchjongjang opět pod svá křídla, upozorňuje The Guardian. Domnívá se, že KLDR neunikla ani Trumpova lhostejnost vůči Jižní Koreji a Japonsku, po kterých chce prezident výrazně navýšit  platby za americké základny a vojáky na jejich území, a proto není divu, že Pchjongjang s takovým klidem vyhrožuje jihokorejskému prezidentovi Mun Če-inovi.

Jižní Korea má podle britského deníku mnoho důvodů, aby zvážila svůj nejaderný status, který se odvíjí od dvou faktorů: možnosti, že hrozbu Severní Koreje lze snížit, a předpokladu, že Spojené státy budou zemi za každou cenu bránit.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „Podíváme-li se blíž, detailnější obraz je stále pochmurnější,“ varuje editorial. Připomíná, že došlo k vypovězení americko-ruské smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího dosahu, přičemž se očekává, že stejný osud může potkat smlouvu New START, navíc Trumpova administrativa dělá vše pro to, aby definitivně zničila dohodu o íránském jaderném programu, a souběžně dodává jaderné technologie Saúdské Arábii.

Analytik Viping Narang nedávno položil otázku, zda rok 2019 nebude začátkem nového jaderného věku, připomíná The Guardian. Upozorňuje, že KLDR chce přimět USA k ústupkům, nikoliv vyprovokovat konflikt, ale riziko nepochopení a chybného úsudku je příliš velké.

Severokorejští vojenští představitelé ostatně varují, že příměří se Spojenými státy se může kdykoliv, i náhodně, změnit v otevřený ozbrojený konflikt, uvádí prestižní deník. Dodává, že jde o další výhrůžku, která má ale reálný základ.

Související

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un USA (Spojené státy americké) Donald Trump Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy