William a Kate zahájili nejnáročnější zahraniční cestu, hlídá je přes tisíc policistů

Britský princ William s manželkou Kate v pondělí zahájili pětidenní návštěvu Pákistánu, který je součástí britského Společenství. Podle mluvčího páru jde o jejích zatím nejsložitější zahraniční cestu.

V zemi, která se stále potýká s příležitostnými útoky islámských radikálů, bylo na ochranu členů britské královské rodiny nasazeno více než 1000 pákistánských policistů a příslušníků polovojenských jednotek, informoval dnes list The Daily Telegraph.

Detailní program návštěvy nebyl z bezpečnostních důvodů zveřejněn, podle agentury DPA by se ale vévoda a vévodkyně z Cambridge měli dnes po návštěvě dívčí školy setkat s pákistánským premiérem Imranem Chánem a prezidentem Árifem Alvím.

V dalších dnech se William a Kate vydají z metropole Islámábádu do východopákistánského města Láhaur, kde si prohlédnou mešitu ze 17. století a pevnost. Podívají se i do města Čitrál v malebné podhorské oblasti na severu Pákistánu, kde se zaměří na to, jak místní komunity reagují na klimatické změny.

Posledními členy britské královské rodiny, kteří zavítali do Pákistánu, byli před 12 lety následník trůnu princ Charles s chotí Camillou. Při své cestě se tehdy setkali s přeživšími zemětřesení v pákistánské části Kašmíru. Britská královna a Williamova zesnulá matka, princezna Diana, navštívily Pákistán v 90. letech, než tuto jihoasijskou zemi pohltila vlna islamistického násilí.

Pákistán, který má 210 milionů obyvatel, dostává podle deníku The Daily Telegraph od Británie vůbec největší humanitární pomoc, z níž značná část jde na vzdělání. William s Kate, kteří jsou velkými propagátory vzdělávání dívek, dnes v metropoli Islámábádu navštívili dívčí školu. Podle OSN většina pákistánských studentek ukončí školní docházku základní školou. Pouze 27 procent dívek navštěvuje střední školu, zatímco u chlapců je to 50 procent.

Radikálové z řad pákistánského hnutí Tálibán nesouhlasí se vzděláváním žen a v minulosti postřelili mladou aktivistku za právo dívek na vzdělání Malalu Júsufzaiovou, která v roce 2014 získala Nobelovu cenu za mír. I v posledních letech byly pákistánské dívčí školy opakovaně poničeny útoky extremistů.

Kate a William dnes usedli s dětmi přímo v lavici ve třídě, kde se učí i několik chlapců. Vévodkyně si pro tuto příležitost oblékla tradiční pákistánský oděv od místního návrháře; vyšívanou tuniku doplněnou kalhotami v barvě královské modři. Tradiční oblečení - tentokrát světle modré - měla na sobě Kate i v pondělí, když manželé přistáli pozdě večer místního času na letecké základně poblíž hlavního města Pákistánu.

The Duke and Duchess of Cambridge attended an official meeting and lunch with Prime Minister @ImranKhanPTI in Islamabad. #RoyalVisitPakistan pic.twitter.com/d23kEdtBkx

— Kensington Palace (@KensingtonRoyal) October 15, 2019

Pákistán věří, že nynější návštěva prince Williama a jeho ženy Kate bude dokladem zlepšené bezpečnostní situace po sérii vojenských operací, při nichž bylo mnoho bojovníků fundamentalistického hnutí Tálibán vyhnáno přes hranice do Afghánistánu.

Množství násilných útoků v Pákistánu během posledního desetiletí významně kleslo a pákistánské úřady by rády zemi prezentovaly jako vhodnou turistickou destinaci.

Pákistán a Británie sdílejí dlouhou společnou historii. Pákistán, stejně jako Indie, vznikl rozpadem původní britské kolonie v roce 1947. V druhé polovině 20. století emigrovalo do Británie mnoho Pákistánců, kteří tam v současné době tvoří druhou nejpočetnější etnickou menšinu po imigrantech z Indie, uvádí DPA.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Princ William Vévodkyně Kate Pákistán Imran Chán (Pákistán)

Aktuálně se děje

před 57 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy