Zahynula Manukura, vzácná samička bílého ptáka kivi

Na Novém Zélandu zahynul vzácný exemplář zcela bílého ptáka kivi. Samička Manukura se stala známou i daleko za hranicemi Nového Zélandu, píší dnes místní média. Jednalo se zřejmě o první exemplář ptáka kivi s bílým opeřením, který přišel na svět v zajetí. Manukura se stala postavou příběhů pro děti a součástí novozélandské kultury.

Pták se vylíhl v roce 2011 a strávil celý svůj život ve středisku na ochranu zvířat Pukaha Mount Bruce. Tam se podařilo odchovat další dva exempláře bílých ptáků kivi. Podle ředitelky centra Emily Courtové se zdravotní stav Manukury zhoršoval již několik týdnů, když samička přestala přijímat potravu a podstoupila několik veterinárních zásahů.

Pták se díky výjimečnému zabarvení peří stal jedním ze symbolů místních kmenů Maorů. "Považovali ji za poklad a náčelníci jí propůjčili maorský titul Manukura, což znamená náčelnického původu," řekla Courtová novozélandské veřejnoprávní stanici RNZ.

Krátce po vylíhnutí museli Manukuře zvěrolékaři odebrat kameny z trávícího ústrojí, které bránily průchodu potravy do střev. Podobně jako jiní opeřenci kiviové polykají kameny, aby jim pomohly při trávení.

Kiviové jsou přibližně 45 centimetrů vysocí noční ptáci, kteří neumějí létat a hnízdí na zemi. Jejich peří je obvykle zbarvené do šedé až tmavě hnědé barvy. Kiviové patří k symbolům Nové Zélandu a výrazem "kiwis" (kiviové) jsou v angličtině označování také obyvatelé tohoto státu.

Před příchodem bílých osadníků nežili na těchto tichomořských ostrovech kromě netopýrů žádní savci, a kivi proto neměli žádné přirozené nepřátele. V současnosti představují největší hrozbu jejich přežití psi, potkani, kočky a hranostajové. Novozélandské úřady odhadují jejich aktuální počet na 68.000 s tím, že jejich populace v posledních letech pomalu klesá.

Související

Více souvisejících

Nový Zéland Zvířata ptáci

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda zahájila evakuaci Rafahu

Izraelská armáda v pondělí vyzvala obyvatele ve východní části města Rafah ležícího na jihu Pásma Gazy, aby se dočasně přesunuli do "humanitární oblasti". Informuje o tom deník Times of Israel.

před 10 hodinami

Miroslav Imrich

Zemřel Miroslav Imrich, zpěvák skupin Tango a Abraxas

Českou hudební scénu zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel zpěvák Miroslav Imrich, který se proslavil působením v kapelách Tango a Abraxas. Podle dostupných informací nepřežil srážku s vlakem. 

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Výhled počasí na příští víkend: Bude panovat typické jaro

Česko má za sebou první víkend, přičemž i ten příští má přinést velmi podobné počasí. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Maxima se v sobotu a neděli budou držet kolem dvacítky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy