Zákon o lidských právech v Hongkongu rozlítil Čínu. Bude ho Trump vetovat?

Čína dnes ostře kritizovala americký Kongres za to, že schválil návrh zákona, jehož cílem je chránit lidská práva v Hongkongu. Zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu odsouhlasil v úterý jednomyslně Senát Spojených států a ve středu prošel také Sněmovnou reprezentantů.

Peking nyní podle agentury AP žádá, aby americký prezident Donald Trump zákon vetoval. Bílý dům ale už naznačil, že Trump dokument podepíše.

Hongkongem půl roku zmítají protivládní protesty, jejichž účastníci požadují demokratické reformy. Demonstrace v posledních týdnech pravidelně přerůstají v násilné střety protestujících s policií, zatýkány jsou tisíce lidí.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang na dnešní tiskové konferenci prohlásil, že americký Zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu poškozuje zájmy Číny i USA na tomto poloautonomním čínském území.

Čínská diplomacie zároveň znovu obvinila Spojené státy z vměšování se do vnitřních záležitostí Číny a pohrozila "přísnými odvetnými opatřeními", pokud zákon začne platit. Rozhodnutí Kongresu podle Pekingu poškozuje bilaterální vztahy a neprospívá míru v oblasti.

Od roku 1997, kdy Británie předala svou bývalou kolonii Číně, je Hongkong spravován podle principu jedna země, dva systémy, což mu má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Díky zmíněnému principu se Hongkong doposud těšil ze strany USA hospodářským, obchodním a dalším privilegiím, která Washington pevninské Číně neposkytuje.

Pokud vstoupí v platnost Zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu, bude americká vláda muset každoročně ověřovat, zda Peking nadále vůči Hongkongu dodržuje zvláštní přístup. Kritici tvrdí, že Čína svobody občanů v Hongkongu postupně omezuje, což Peking popírá. Zákon také umožní uvalovat sankce na čínské a hongkongské představitele, kteří porušují lidská práva.

Kromě zákona o lidských právech schválil americký Kongres ještě druhý zákon, který zakazuje vývoz jistých druhů nesmrtících zbraní a munice do Hongkongu, včetně slzného plynu, pepřového spreje, gumových projektilů, vodních děl či taserů. Těmito prostředky hongkongská policie opakovaně zasahuje proti demonstrantům.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Čína Senát USA Hongkong demonstrace v Hongkongu Prezident USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 29 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 37 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy