Život v jedenáctimilionovém městě Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej se po uvolnění karanténních opatření vrací do běžných kolejí, ale jeho obyvatelé se stále vyrovnávají s bezprecedentní zkušeností. Média upozornila, že Čína zadržuje občanské novináře, kteří kritizovali postup místní vlády během pandemie. Peking se podle kritiků snaží kontrolovat informace o šíření koronaviru, který se před půl rokem poprvé objevil právě ve Wu-chanu.
Reportáž listu The New York Times (NYT) jejich přístup dělí na základě emocí: euforie a úleva, vztek a odcizení, žal a lítost, trpělivost a opatrnost.
Jedna oslovená žena se těší z otevřené čajovny a z toho, že přibylo dopravy. Druhý odešel se ženou a malých synem z města před jeho hermetickým uzavřením a neplánuje se tam vrátit. Třetí se vyrovnává se smrtí matky, která se nakazila koronavirem. Poslední žena pak zachovává při procházkách se synem bdělost.
V pátek list Financial Times upozornil, že Čína zadržuje občanské novináře, kteří v souvislosti s pandemií poukazují na bezpráví. Naposledy byla v polovině května zadržena 37letá Čang Čan, bývalá právnička, která dva dny předtím prostřednictvím platformy YouTube uvedla, že lidská práva jsou omezována i po konci karantény. O situaci ve městě podávala zprávy od února. Přístup vlády, která podle ní zkresluje počty nakažených a obětí, kritizovala.
V jiném videu Čang tvrdí, že lidé ve Wu-chanu se nemají dobře a většina z nich vlivem propagandy komunistické strany věří, že virus přišel ze Spojených států. Uvádí příklad, že jeden muž se ji dokonce snažil přesvědčit, že ve Wu-chanu nikdo s nemocí covid-19 nezemřel.
Státní moc ženě připisuje, že "vyhledává spory a podněcuje problémy". Její přátelé se později dozvěděli, že je držena v Šanghaji. Před ní byli zadrženi nejméně tři další občanští novináři.
"Vláda se snaží kontrolovat oběh informací a vybudovat svůj narativ, který skrývá přečiny vlády," konstatovala badatelka Dorian Lauová, která v Hongkongu pracuje pro Amnesty International.
Místní úřady se kvůli novým ohniskům nákazy rozhodly v polovině května otestovat na koronavirus do deseti dní všechny obyvatele. Vyloučeni byli ti, kteří test postoupili v předchozích sedmi dnech, a děti do šesti let. Do 24. května bylo provedeno devět milionů testů, z nichž bylo ke stejnému datu zpracováno 6,57 milionu. V tu chvíli úřady narazily jen na 200 nových případů nákazy.
"Není pravděpodobné, že se nákaza znovu masově rozšíří," řekla deníku The Guardian jedna z testovaných obyvatelek Wu-Chanu. Pokud se objeví nové případy, odpovědnost ponesou ti, pod něž místo spadá, dodala 22letá žena.
"Nemyslím, že bude další karanténa, protože jim více záleží na hospodářském růstu a nechtějí zastavit výrobu. Obyvatelé Wu-chanu si ohledně viru dávají velký pozor. Většina lidí ví, jak je vážný, a epidemiologové zde odvádí dobrou práci," uzavřela.
Wu-chan byl jako první město na světě umístěn na konci ledna do karantény kvůli šíření koronaviru. Restrikce skončily až 8. dubna. Už předtím byly otevřeny některé obchody s potravinami a část veřejné dopravy. Místní vláda ovšem nařídila povinné nošení roušek, kontroly teploty a omezila shromažďování lidí. Koronavirem se zde od začátku epidemie nakazilo více než 50.000 lidí a téměř 4000 pacientů s covidem-19 zemřelo.
Související

Americké tajné služby: Neexistují přímé důkazy, že covid-19 začal v laboratoři ve Wu-chanu, oznámila

Čína vyšetřovala laboratoř ve Wu-chanu, tvrdí vědec. Nevyloučil teorii úniku
Wu-chan , Čína , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 35 minutami

Trump hrozí cly na Apple. Odmítá dohodu s EU, Evropa zvažuje odvetu
před 1 hodinou

Zahraniční studenti mohou zůstat, zatím. Soud zastavil nařízení Trumpovy administrativy
před 2 hodinami

První bude Andrea. Meteorologové vyhlížejí letošní hurikánovou sezónu
včera

Krétou otřáslo zemětřesení. Odborníci vysvětlili, proč nezpůsobilo škody
včera

Útok nožem na nádraží v Hamburku. Nejméně tři lidé bojují o život
Aktualizováno včera

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
včera

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh
včera

Nedbalost, která chlapce stála život. Vyšetřování případu z Tábora pokračuje
včera

První tornádo letošního roku řádilo na jihu Čech, prozradili meteorologové
včera

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal
včera

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ
včera

Vosy a sršni: Jak je rozeznat a kdy zavolat na pomoc odborníka
včera

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA
včera

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická
včera

Ikonická pasáž Lowther se chlubí novou unikátní nástěnnou malbou
včera

Počasí v Indii zabíjelo: Přes Dillí se prohnala masivní bouře, šest mrtvých
včera

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly
včera

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu
včera

Netanjahu zase šije do Starmera a spojenců: Chtějí, aby Hamás zůstal u moci
včera
Trump po poslední debatě s Putinem v rolí mírotvůrce na Ukrajině skončil
Po dvouhodinovém telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem 19. května oznámil Donald Trump, že Rusko a Ukrajina „okamžitě zahájí jednání“ o příměří a ukončení války. Zároveň dodal, že podmínky míru si musí dohodnout obě strany samy, „protože to jinak nejde“. Ve světle těchto slov a za podpory Vatikánu, který se podle Trumpa nabídl jako možný hostitel jednání, je podle The Conversation zjevné, že Spojené státy de facto ukončily své dosavadní snahy zprostředkovat mír na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák