Austin očekává, že Ukrajina na jaře zahájí ofenzivu

Ukrajina by na jaře mohla zahájit ofenzivu proti ruským silám a spojenci jí budou nadále dodávat požadované zbraně. Po dnešním jednání kontaktní skupiny pro Ukrajinu to prohlásil americký ministr obrany Lloyd Austin, který schůzku předcházející podvečernímu zasedání ministrů obrany Severoatlantické aliance vedl. 

Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga nyní musí aliance urychlit dodávky zbraní a vojenského vybavení pro Kyjev a navýšit výrobu munice.

Zástupci vlád zemí NATO a další spojenci Ukrajiny dnes v Bruselu řeší otázku, jak urychlit podporu ukrajinské armády čelící ruským útokům na východě země a zároveň neohrozit vlastní tenčící se zásoby munice. Podle Austina se dá čekat, že na jaře se ukrajinské vojsko odhodlá k vlastní ofenzivě.

"Ukrajina si chce připravit pozici. Očekáváme, že někdy na jaře přijdou s ofenzivou," řekl Austin novinářům. Již před schůzkou prohlásil, že Rusko vytrvává v tlaku s mylnou domněnkou, že podpora spojenců pro Ukrajinu časem ochabne. Aliance a další partneři jsou podle něj stále stejně jednotní.

Šéf Pentagonu připomněl dodávky zbraní společně přislíbené řadou členských zemí NATO, mezi nimiž jsou americké protivzdušné systémy Patriot, německé tanky Leopard 2 či starší tanky T 72, kterých slíbila česká armáda dodat 90 po renovaci zajištěné USA a Nizozemskem. Spojenci od začátku války přislíbili Ukrajině zbraně za téměř 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun), musí však své úsilí dále zesílit, dodal Austin.

"Naléhavou prioritou je dodat Ukrajině zbraně, které jí byly přislíbeny," prohlásil před večerním jednáním Stoltenberg. Současná fáze války je podle něj i závodem v logistice a čím rychleji se podaří vojenskou podporu bránící se zemi doručit, tím větší má šanci na úspěch, řekl šéf aliance. Ukrajina podle něj potřebuje zejména munici, palivo a náhradní díly. Spojenci musí začít vyrábět více munice, aby mohli dále zásobovat Ukrajinu a zároveň doplnili vlastní sklady.

Francie a Itálie na dnešní schůzce oznámily, že poskytnou Kyjevu protiletecké systémy Mamba, obdobu amerických patriotů. Nové dodávky dnes ohlásilo Norsko, které poskytne Kyjevu osm leopardů. Německo zase podepsalo kontrakt na výrobu munice pro protiletecké systémy Gepard, které nemá Ukrajina pro tyto stroje dodané Berlínem dostatek.

Nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová zase připustila, že její země může dodat Ukrajině stíhačky F-16, nejprve to ale chce probrat s USA a dalšími partnery. Právě o stíhací letouny zatím ukrajinské vedení žádá západní partnery marně. Podle Austina se dnes spojenci na žádném konkrétním zveřejnitelném kroku v této věci nedohodli.

Související

Lloyd J. Austin III, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Rakovinou trpící Austin byl převezen do nemocnice na JIP

Americký ministr obrany Lloyd Austin byl přeložen na jednotku intenzivní péče vojenské nemocnice u Washingtonu, kde byl dříve hospitalizován v souvislosti s naléhavým problémem s močovým měchýřem, uvedl v pondělí Pentagon.  

Více souvisejících

Lloyd J. Austin III válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy