Belgický premiér De Croo podal demisi. Král FIlip ji přijal

Belgický král Filip přijal demisi premiéra Alexandra de Crooa, kterou podal po výsledcích nedělních parlamentních voleb. Vláda zůstane u moci, dokud nebude vytvořena nová vládní koalice, uvedl server Euronews.

Premiér Alexander De Croo, člen Vlámské liberální strany (Open Vld), která ve volbách ztratila pět křesel a nyní má pouze sedm mandátů ve sněmovně reprezentantů, vyvodil politickou zodpovědnost a v neděli večer oznámil svou rezignaci.

Vítězem voleb se stala Nacionalistická strana Nová vlámská aliance (N-VA), která obsadí 24 křesel ve 150členné sněmovně reprezentantů a usiluje o větší autonomii pro region Flandry. Král Filip v pondělí přijal jejího lídra Barta De Wevera, který může být pověřen vedením jednání o vytvoření nové vlády.

Král Filip se také v pondělí plánoval setkat s předsedou krajně pravicové strany Vlámský zájem (Vlaams Belang), která ve volbách získala druhé místo s 20 křesly, a se šéfem liberálního Reformního hnutí (MR) z frankofonního regionu Valonsko.

N-VA byla vítězem voleb i v roce 2019, ale nakonec zůstala v opozici. Vytvoření vlády tehdy trvalo 16 měsíců a vyžadovalo koalici sedmi stran. Proces vytváření vlády v Belgii tradičně trvá dlouho, přičemž země drží světový rekord v počtu dní bez regulární vlády – 541 dní v letech 2010-2011.

Alexander De Croo je belgický politik, který působil jako premiér Belgie od října 2020. Narodil se 3. listopadu 1975 v belgickém městě Vilvoorde a před svým působením jako premiér zastával několik významných politických funkcí.

De Croo se poprvé dostal do širšího povědomí veřejnosti v roce 2009, kdy se stal předsedou strany Open Vld. V roce 2012 se stal místopředsedou vlády a ministrem pro důchody ve vládě premiéra Elia Di Rupa. Později zastával posty ministra pro rozvojovou spolupráci, digitální agendu, telekomunikace a poštovní služby.

V říjnu 2020 byl De Croo jmenován premiérem Belgie, když vedl koaliční vládu složenou ze sedmi stran. Jeho vláda se zaměřovala na řešení pandemie COVID-19, ekonomickou obnovu a další klíčové politické otázky.

Alexander De Croo je synem významného belgického politika Hermana De Crooa, který rovněž působil jako ministr a předseda dolní komory belgického parlamentu. Alexander má vzdělání v oblasti podnikání a ekonomie, včetně MBA z Kellogg School of Management na Northwestern University v USA.

De Croo je známý svými liberálními názory a podporou pro evropskou integraci a lidská práva. Během svého působení v politice se zasazoval o modernizaci a digitalizaci veřejných služeb, stejně jako o posílení ekonomické stability a růstu Belgie.

Související

Alexander De Croo

Belgický premiér po zveřejnění výsledků podává demisi

Nacionalistická strana Nová vlámská aliance (N-VA) je vítězem nedělních parlamentních voleb v Belgii. Ty se konaly zároveň s volbami do regionálních parlamentů a do Evropského parlamentu (EP). Jejich výsledek přinutil premiéra Alexandra De Crooa podat demisi.

Více souvisejících

Belgie Alexander De Croo (belgický premiér)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy