Belgický premiér De Croo podal demisi. Král FIlip ji přijal

Belgický král Filip přijal demisi premiéra Alexandra de Crooa, kterou podal po výsledcích nedělních parlamentních voleb. Vláda zůstane u moci, dokud nebude vytvořena nová vládní koalice, uvedl server Euronews.

Premiér Alexander De Croo, člen Vlámské liberální strany (Open Vld), která ve volbách ztratila pět křesel a nyní má pouze sedm mandátů ve sněmovně reprezentantů, vyvodil politickou zodpovědnost a v neděli večer oznámil svou rezignaci.

Vítězem voleb se stala Nacionalistická strana Nová vlámská aliance (N-VA), která obsadí 24 křesel ve 150členné sněmovně reprezentantů a usiluje o větší autonomii pro region Flandry. Král Filip v pondělí přijal jejího lídra Barta De Wevera, který může být pověřen vedením jednání o vytvoření nové vlády.

Král Filip se také v pondělí plánoval setkat s předsedou krajně pravicové strany Vlámský zájem (Vlaams Belang), která ve volbách získala druhé místo s 20 křesly, a se šéfem liberálního Reformního hnutí (MR) z frankofonního regionu Valonsko.

N-VA byla vítězem voleb i v roce 2019, ale nakonec zůstala v opozici. Vytvoření vlády tehdy trvalo 16 měsíců a vyžadovalo koalici sedmi stran. Proces vytváření vlády v Belgii tradičně trvá dlouho, přičemž země drží světový rekord v počtu dní bez regulární vlády – 541 dní v letech 2010-2011.

Alexander De Croo je belgický politik, který působil jako premiér Belgie od října 2020. Narodil se 3. listopadu 1975 v belgickém městě Vilvoorde a před svým působením jako premiér zastával několik významných politických funkcí.

De Croo se poprvé dostal do širšího povědomí veřejnosti v roce 2009, kdy se stal předsedou strany Open Vld. V roce 2012 se stal místopředsedou vlády a ministrem pro důchody ve vládě premiéra Elia Di Rupa. Později zastával posty ministra pro rozvojovou spolupráci, digitální agendu, telekomunikace a poštovní služby.

V říjnu 2020 byl De Croo jmenován premiérem Belgie, když vedl koaliční vládu složenou ze sedmi stran. Jeho vláda se zaměřovala na řešení pandemie COVID-19, ekonomickou obnovu a další klíčové politické otázky.

Alexander De Croo je synem významného belgického politika Hermana De Crooa, který rovněž působil jako ministr a předseda dolní komory belgického parlamentu. Alexander má vzdělání v oblasti podnikání a ekonomie, včetně MBA z Kellogg School of Management na Northwestern University v USA.

De Croo je známý svými liberálními názory a podporou pro evropskou integraci a lidská práva. Během svého působení v politice se zasazoval o modernizaci a digitalizaci veřejných služeb, stejně jako o posílení ekonomické stability a růstu Belgie.

Související

Více souvisejících

Belgie Alexander De Croo (belgický premiér)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy