Belgický premiér De Croo podal demisi. Král FIlip ji přijal

Belgický král Filip přijal demisi premiéra Alexandra de Crooa, kterou podal po výsledcích nedělních parlamentních voleb. Vláda zůstane u moci, dokud nebude vytvořena nová vládní koalice, uvedl server Euronews.

Premiér Alexander De Croo, člen Vlámské liberální strany (Open Vld), která ve volbách ztratila pět křesel a nyní má pouze sedm mandátů ve sněmovně reprezentantů, vyvodil politickou zodpovědnost a v neděli večer oznámil svou rezignaci.

Vítězem voleb se stala Nacionalistická strana Nová vlámská aliance (N-VA), která obsadí 24 křesel ve 150členné sněmovně reprezentantů a usiluje o větší autonomii pro region Flandry. Král Filip v pondělí přijal jejího lídra Barta De Wevera, který může být pověřen vedením jednání o vytvoření nové vlády.

Král Filip se také v pondělí plánoval setkat s předsedou krajně pravicové strany Vlámský zájem (Vlaams Belang), která ve volbách získala druhé místo s 20 křesly, a se šéfem liberálního Reformního hnutí (MR) z frankofonního regionu Valonsko.

N-VA byla vítězem voleb i v roce 2019, ale nakonec zůstala v opozici. Vytvoření vlády tehdy trvalo 16 měsíců a vyžadovalo koalici sedmi stran. Proces vytváření vlády v Belgii tradičně trvá dlouho, přičemž země drží světový rekord v počtu dní bez regulární vlády – 541 dní v letech 2010-2011.

Alexander De Croo je belgický politik, který působil jako premiér Belgie od října 2020. Narodil se 3. listopadu 1975 v belgickém městě Vilvoorde a před svým působením jako premiér zastával několik významných politických funkcí.

De Croo se poprvé dostal do širšího povědomí veřejnosti v roce 2009, kdy se stal předsedou strany Open Vld. V roce 2012 se stal místopředsedou vlády a ministrem pro důchody ve vládě premiéra Elia Di Rupa. Později zastával posty ministra pro rozvojovou spolupráci, digitální agendu, telekomunikace a poštovní služby.

V říjnu 2020 byl De Croo jmenován premiérem Belgie, když vedl koaliční vládu složenou ze sedmi stran. Jeho vláda se zaměřovala na řešení pandemie COVID-19, ekonomickou obnovu a další klíčové politické otázky.

Alexander De Croo je synem významného belgického politika Hermana De Crooa, který rovněž působil jako ministr a předseda dolní komory belgického parlamentu. Alexander má vzdělání v oblasti podnikání a ekonomie, včetně MBA z Kellogg School of Management na Northwestern University v USA.

De Croo je známý svými liberálními názory a podporou pro evropskou integraci a lidská práva. Během svého působení v politice se zasazoval o modernizaci a digitalizaci veřejných služeb, stejně jako o posílení ekonomické stability a růstu Belgie.

Související

Více souvisejících

Belgie Alexander De Croo (belgický premiér)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy