Bez bezpečnosti je všechno k ničemu prohlásil Scholz. Vysvětlil, proč je Rusko i přes obrovské ztráty aktivní

Německý kancléř Olaf Scholz vyzval partnery z EU, aby v zájmu vlastní bezpečnosti zintenzivnili finanční pomoc Ukrajině v jejím boji proti agresi Ruska. Německo letos téměř zdvojnásobilo vojenskou pomoc na více než sedm miliard eur, přičemž závazky na příští roky představují šest miliard eur, uvedl Scholz v sobotu během svého vystoupení na Mnichovské bezpečnostní konferenci.  

Kanceláře by přivítal, kdyby byla podobná rozhodnutí přijímána ve všech hlavních městech EU. "My Evropané musíme věnovat mnohem větší pozornost naší vlastní bezpečnosti - nyní i v budoucnosti," konstatoval Scholz s tím, že podpora Berlína Kyjevu je "široká a rozsáhlá, ale především je dlouhodobá".

Stejně jako v jiných zemích i v Německu se ozývají kritické hlasy, které se ptají, zda by se tyto peníze neměly utratit pro jiné účely. Moskva takové pochybnosti podle Scholze podněcuje cílenými dezinformačními kampaněmi a propagandou na sociálních sítích.

" Peníze, které nyní a v budoucnosti utratíme na naši bezpečnost, chybí jinde. Cítíme to," připustil Scholz. "Ale také říkám: Bez bezpečnosti je všechno ostatní k ničemu."

Scholz také řekl, že Rusko na Ukrajině " nedosáhlo žádný ze svých válečných cílů" . Přes obrovské ztráty jsou však značné části ruských ozbrojených sil stále intaktní. " Rusko dlouhá léta připravovalo svou armádu na tuto válku a vyvinulo nové, nebezpečné zbraňové systémy na všech úrovních. Ruská ekonomika dlouhodobě funguje ve válečném režimu," řekl Scholz.

Varoval také před oslabením kolektivní obrany v NATO. Jakákoli relativizace tohoto principu bude podle něj "přínosem jen pro ty, kteří nás - jako Putin - chtějí oslabit" . Zjevně tím reagoval na vyjádření bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v předvolební kampani prohlásil, že v případě útoku Ruska nepřijdou USA na pomoc spojencům s nízkými výdaji na obranu.

Po svém projevu se Scholz mimo jiné setkal s arménským premiérem Nikolem Pašinjanem a ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem. Oba politiky vyzval k rychlému uzavření mírových jednání mezi oběma zeměmi. Přivítal jejich závazek vyřešit stávající názorové rozdíly a otevřené otázky výlučně mírovými prostředky a bez použití síly, uvedl mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit.

Pašinjan a Alijev původně slíbili, že podepíší mírovou smlouvu do konce roku 2023. V rozhovorech pod mezinárodním zprostředkováním však zatím nedošlo k žádnému průlomu.

Arménie a Ázerbájdžán se spoří o oblast Náhorního Karabachu, která podle mezinárodního práva patří Ázerbájdžánu, ale obývali ji převážně Arméni. Většina z nich však odtud utekla poté, co Ázerbájdžán dostal Náhorní Karabach v září loňského roku zcela pod svou kontrolu v rámci rozsáhlé ofenzívy.

Související

Volkswagen.

Krize evropského automobilového průmyslu. V Německu se budou zavírat továrny

Mercedes zaznamenal pokles zisku v uplynulém čtvrtletí až o polovinu. Na vině má být slabá prodejnost v Číně. Výrobce z toho viní nepříznivé tržní prostředí. Čínská ekonomika bojuje se slabým hospodářským růstem, a to se odráží i na firmách, které se zemí obchodují. Německé továrny tak v Číně čelí větší konkurenci ze strany tamních automobilek. 

Více souvisejících

Německo Olaf Scholz

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět

„Buď chudým zemím poskytnete finanční prostředky na vyrovnání se s ničivými následky změny klimatu nyní, nebo zaplatíte mnohem více později,“ varují klimatologové delegace na klimatickém summitu COP29 v Ázerbájdžánu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy