Bez odpovídajících znalostí se čínský vliv sleduje těžko. Poradce expremiéra popsal, jak Austrálie bojovala s Pekingem

Konference Vztahy s Čínou v uplynulém desetiletí v prostorách Poslanecké sněmovny se zúčastnil také bývalý poradce australského premiéra Malcolma Turnbulla John Garnaut. Přítomným hostům z řad politiků a diplomatů věnoval několik doporučení, které zakládá na zkušenostech z  australsko-čínské politiky. 

Podle Garnauta Peking velice aktivně zasahuje do politického ekosystému Austrálie. „Okolo roku 2015 jsem dělal v Číně novináře. Umožnilo mi to sledovat zemi zevnitř. Nebyli jsme svazováni takovými provazy, jakými jsou svázané zahraniční firmy, které v Číně působí,“ nastínil. 

Upozornil na vojenské a ekonomické výzvy, které nejen pro Austrálii Čína znamená. V analytických schopnostech australské vlády zely obrovské mezery. Jde zejména o nedostatečné sledování dokumentů v čínském jazyce. „Čína má dobrou strukturu zpravodajských služeb, které jí pomáhají vměšovat se do záležitostí jiných zemí.“ 

Pro Austrálii tehdy prý bylo těžké udělat něco, co Peking nerozzlobilo. Garnaut dostal za úkol provést empirické šetření a identifikovat možná řešení. „Na základě studie jsme zjistili, že vliv Číny na Austrálii je velice intenzivní,“ uvedl. Země pociťovala často nelegální činnost a soudy neměly dostatečné školení pro řešení čínského vměšování.  

Garnaut se staral o snížení zájmu Pekingu o jeho zemi. „Canberra udělala celou řadu věcí dobře. Měli jsme ale problém s jasností našich cílů. Navíc, pokud jde o obchod, jsme na Číně z velké části závislí. Nechtěli jsme tyto vztahy neuváženě narušit a panovaly obavy z nějakého čínského trestu.“ 

Čínské aktivity australské úřady mohly bez odpovídajících znalostí sledovat jen těžko. „Potřebovali jsme navýšit znalost čínského jazyka. Je to výzva a trvá dlouhou dobu. Bojím se, že jsme nebyli tak efektivní, jak jsme mohli být. Situace se ale zlepšuje a nejsme ve fázi, kdy by byla ohrožena naše suverenita,“ řekl Garnaut s tím, že ještě před sedmi lety byly tyto problémy obrovské a děsivé. 

Peking se pokouší ovlivňovat australskou politiku i na komunální úrovni. Tyto problémy se podle něj ještě zhorší. „Ruská invaze vše změnila. Nejdůležitější skutečností je, že Čína Rusko podporovala po celou dobu, invazi v podstatě podepsala. Ti, kteří si mysleli, že dochází k určitému tání, se mýlili. Nedošlo k žádné změně na strategické úrovni.“ 

Navíc za poslední týdny se zhoršily vztahy mezi čínskou stranou a Washingtonem. Americký ministr zahraničí Anthony Blinken obvinil Čínu z podporování ruské invaze ve formě dodávek zbraní a munice. „Pokud Čína překročí linii, která by vyvolala odezvu USA, dojde to do předvídatelného stádia, které bych nazval hybridní a ekonomickou válkou,“ varoval Garnaut. 

Čínská politika se v nejbližší době nijak neuvolní, spíše naopak. „Na říjnové konferenci Komunistická strana vydala nové prohlášení, ve kterém je spousta odkazů na maoismus a stalinismus. To je asi vše, co potřebujeme o čínských plánech na další pětiletku slyšet.“ 

Můžeme čekat i sabotáž ze strany Pekingu. „Rozvědky po celém světě se na takovou situaci připravují,“ pokračoval Garnaut. Pro Čínu podle něj bude sabotáž jednodušší, protože má po celé Evropě do jisté míry rozvinuté vztahy – daleko lépe než masivně sankciované Rusko. „Moskva nemá takové ekonomické a lidské vztahy s ostatními, jako Čína. Ta na dálku ovlivňuje veškeré vztahy v Evropě. Hrozba sabotáže je skutečná a musíme bojovat proti čínskému vměšování do našich vztahů.“ 

John Garnaut Austrálie Čína Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Izrael, ilustrační foto

Izrael se vyjádřil k hrozbě Bidena o zákazu dodávek zbraní

Za "velké zklamání" označil ve čtvrtek izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, který pohrozil zastavením některých dodávek zbraní Izraeli v případě, že zaútočí na město Rafah na jihu Pásma Gazy. 

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Počasí o víkendu: Meteorologové očekávají typické jaro

Česko si užilo den volna uprostřed týdne, po kterém přicházejí dva pracovní dny. Víkend pak přinese typické jarní počasí s teplotami kolem dvacítky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy