Damašek/Bagdád - Pentagon chce pro boj s Islámským státem vycvičit 5000 členů syrské opozice. Zatím je vytipováno 1200 mužů, USA je chystají důkladně prověřit.
Výcvik má začít v březnu mimo Sýrii a do konce roku by mohlo být k nasazení proti IS připraveno 3000 lidí. Kromě jiného budou mít přístup do amerických vládních databází a k tajným informacím získaným od regionálních partnerů USA.
Své území pro výcvik nabídly Saúdská Arábie, Katar, Turecko i Jordánsko. Podle amerického zdroje citovaného Reuters by se s výcvikem mělo začít v Jordánsku, USA k němu vyčlenily 400 vojáků. V úterý USA a Turecko oznámily, že v brzké době podepíší dohodu o výcviku a vyzbrojení členů umírněné opozice.
Těžké boje na poslední chvíli
V posledních dnech syrská armáda obnovila útoky na opozici v Halabu a jeho okolí. Povstalci dnes oznámili, že zajali 32 vojáků a jejich spojenců z milicí. Zmocněnec OSN pro Sýrii chce pro Halab vyjednat lokální příměří a syrská vláda s tím souhlasila. Obě strany se podle agentury AP nyní snaží na poslední chvíli rozšířit území, která kontrolují.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn dnes požádal syrskou vládu, aby propustila vězněné ochránce lidských práv, z nichž mnozí jsou za mřížemi několik let.
"Jejich situace nás znepokojuje, protože jsou zprávy o mučení, špatném zacházení a hrozných vězeňských podmínkách," sdělil Husajn. Jeho úřad získal informace, že v celách o 40 metrech čtverečních je zadržováno i 55 lidí.
Související
Američané zlikvidovali teroristu z Islámského státu. Byl prý druhý nejmocnější
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Islámský stát (IS) , Sýrie , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
před 1 hodinou
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
před 2 hodinami
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
před 3 hodinami
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
před 3 hodinami
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
před 4 hodinami
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
před 4 hodinami
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
před 5 hodinami
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
před 6 hodinami
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
před 7 hodinami
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
před 8 hodinami
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
včera
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
včera
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
včera
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
včera
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
včera
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
včera
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
včera
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
včera
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
Írán důrazně varoval amerického prezidenta Donalda Trumpa a Izrael před jakýmikoliv útoky v době, kdy se země připravuje na státní pohřeb nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Tento klíčový představitel přišel o život při náletech hned v první den války. Teherán dal jasně najevo, že jakékoliv vojenské akce během smutečních obřadů narazí na okamžitou a velmi tvrdou odvetu.
Zdroj: Libor Novák